Gümrükçüoğlu'ndan Kar Açıklaması!

Sahaya çıkarak çalışmaları denetleyen ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon'da Cumartesi akşamı başlayan kar yağışının Pazar günü il genelinde şiddetini arttırarak devam ettiğini kaydederken kar kalınlığının sahil bölge

Trabzon 24.01.2016, 15:57
Gümrükçüoğlu'ndan Kar Açıklaması!

Sahaya çıkarak çalışmaları denetleyen ve basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Başkan Gümrükçüoğlu, Trabzon'da Cumartesi akşamı başlayan kar yağışının Pazar günü il genelinde şiddetini arttırarak devam ettiğini kaydederken kar kalınlığının sahil bölgelerde 40-50 santimetreye, yüksek bölgelerde ise 1-2 metreye ulaştığını ifade etti. 
Değerlendirmesinde vatandaşlara sık sık uyarılarda bulunan Gümrükçüoğlu, "Bütün Trabzon arazisi üzerinde merkez, ilçeler ve mahallerimizin tümünde kar mücadelesi devam etmektedir. 23 Ocak Cumartesi gününden itibaren yoğun olarak yağmaya başlayan kar, bugün 24 Ocak Pazar günü itibariyle daha yoğun şekilde devam etmektedir. 25 Ocak Pazartesi günü öğleye kadar kar yağışının devam edeceği bizlere rapor edilmiş durumdadır. Söylediğiniz gibi son 10 yılın en yoğun kar yağışıyla karşı karşıyayız. Bu sürede sahilde 50 santimetreye, yüksek bölgelerimizde 1-2 metreye varan kar kalınlığı ile karşılaşıyoruz. Bu kar yağışı Pazartesi gününden itibaren yavaşlayacaktır ama 25 Ocak Pazartesi ve 26 Ocak Salı günü don ve buzlanma beklemekteyiz. Bu da çok büyük ehemmiyete sahiptir. Hatta bugün, 24 Ocak Pazar gece yarısından itibaren sıcaklığın eksiye düşmesi beklenmekte, dolayısıyla buzlanma yarın sabah da insanlarımızın karşılaşacağı bir husustur. Vatandaşlarımıza çok önemli uyarılarda bulunmak istiyoruz. Hasta ve yaşlı olanların, çocukların hiçbir şekilde dışarıya çıkarılmamasını istiyoruz. Sağlık yönünden sıkıntısı olanların 112 vasıtasıyla bizlere iletilmesini beklemekteyiz. Herhangi bir hastalık ve cenaze durumunda bizler o güzergahları açıp insanlarımızı ulaştırmak üzere bir ekibimizi görevlendirmiş bulunmaktayız. İnsanlarımız lütfen özel araçlarını kullanmasınalar, çok önemli bir durumda ise zincirsiz ve kar lastiksiz araç kullanmasınlar. Bu süre zarfında yaşlılarımızın, çocuklarımızın dışarıya çıkmayı ertelemeleri bizim için büyük öneme haizdir. Bütün bu süre zarfında toplu taşıma araçlarımızın hepsi bütün donanımlarıyla hizmettedir. Kar mücadelesi sırası bütün Trabzon'da 224'ü aşkın aracımızla hizmetteyiz. İlçe belediyelerinde, ilçe belediye başkanlıklarımızın nezaretinde ve yönetiminde, yine her ilçelerde kendi şantiyelerimizin şefliklerinde hizmete devam edilmektedir. İlçe belediye başkanlıklarımıza herhangi bir eksiklik olduğu ya da daha farklı araçlar gerektiği zaman o araçların hemen kiralanmasını ve bedellerinin Büyükşehir Belediyesi tarafından ödeneceğini ifade etmiş durumdayız" dedi
 
HİÇBİR EKSİKLİK OLMADAN KAR MÜCADELESİ DEVAM EDECEKTİR 
 
Başkan Gümrükçüoğlu, "Bu münasebetle hiçbir eksiklik olmadan kar mücadelesi devam edecektir. 25-26 Ocak’tan itibaren kar yağışının azalmasıyla birlikte başta ana arterler olmak üzere merkezden çevreye doğru yolların ulaşımda eski halinde döndürülmesi çalışması aralıksız olarak 24 saat sürdürülecektir. Burada çalışma tarzı bütün il ve ilçe merkezilerinde, önce merkezler hastanelerin yollarının açık tutulması, öğrenci yurtlarının yollarının açık tutulması, merkezin hizmet verebilecek şekilde devamının sağlanması ve kalan zamanlarda çizilen plan ve program çerçevesinde ana yollardan dışarıya doğru yolların açılacağını vatandaşlarımıza duyurmak istiyorum. Bu çerçevede Büyükşehir Belediyesi kriz merkezinde ilçe belediyeleri ile bu koordinasyonun yanı sıra Karayolları kendilerine ait yollarda bizimle iletişim hainde, senkronize şekilde çalışmalarımızı sürdürmekteyiz. Ayrıca Orman Bakanlığımıza ait kuruluşların ve DSİ'nin araçlarından da istifade etmekteyiz. En önemli olarak da vatandaşlarımızla iletişim için bugüne kadar her şey iletilmiş olmakla birlikte merkezde 0462 372 00 15 nolu telefonumuz sürekli müracaatlara hazırdır. Bizzat Fen İşeri Daire Başkanımız Hüseyin Türker her zaman her talebi kaydetmeye ve program dahilinde uygulamaya devam etmektedir. 24 saat esaslı çalışmakta olan bu ekiplerimizin yanı sıra sağlıkla 112'ye ve AFAD'da 122'ye ulaşan ihbarlar bizzat bizlere iletildiğinde onlarla beraber senkronize olarak yolların açılması, hastaların acil ve afet durumlarının giderilmesi için çalışmalarımız ivedilikte gerçekleştirilecektir. Elektrik arızaları ile ilgili olarak AKSA'nın bölgedeki hizmetlerinin yöneticisi olan Ahmet Atmacı'nın telefonuna ulaşılabilinir. Bu gece yarısından sonra, 25 ve 26 Ocak'ta buzlanmaya karşı vatandaşlarımızdan araçları ile yola çıkmamalarını istiyoruz. Böylece sağlıklı bir hafta sonuna ulaşacağımızı ifade ediyorum" diye konuştu.
 
"HİÇBİR TELAŞA LÜZUM YOKTUR. EKİPLERİMİZ İŞ BAŞINDADIR" 
 
Başkan Gümrükçüoğlu, "Çok önemle söylemek istediğim şu ki herhangi bir telaşa lüzum yoktur. Biz tüm araç gereçlerimizle ve gerekirse özel araçları kiralayarak mücadelemizi sürdürmekteyiz. Cumartesi gününden itibaren zaten çalışma başlatılmış ve devam ettirilmektedir. İnşallah kar mücadelesinde değil can kaybı, hiçbir maddi zararın da yaşanmamasıyla birlikte Trabzon hafta sonunda tekrar bütün ulaşımını sağlamış hale gelecektir" şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@