Fındık üreticisine çağrı: “Bahçeye gelelim, bahçeden çıkmayalım"

İhracatçı Birliği Başkanı Sevinç’ten üreticiye çağrı.

Trabzon 16.06.2020, 12:23
Fındık üreticisine çağrı: “Bahçeye gelelim, bahçeden çıkmayalım"

2019-2020 ihraç sezonunun tamamlanmasına 2 aydan fazla bir süre olmasına rağmen, dış satımda tüm sezonların rekoruna şimdiden ulaşan Türkiye’nin bu üründen daha fazla kazanabilmesi için çok üretim yapması istendi.

Karadeniz Fındık ve Mamulleri İhracatçıları Birliği (KFMİB) Başkanı Edip Sevinç, hem üretim, hem de ihracatta muhteşem bir yıl ve sezonunun yaşandığına dikkat çekerek, “800 bin tonun üzerinde rekolte gerçekleşti. Bununla bağlantılı miktar ve eder bazında fevkalâde bir sezon yaşadık. Sezonun kapanmasına 2 aydan fazla bir süre olmasına rağmen miktar bazında tüm sezonların rekorunu kırdık. Bundan şunu anlıyoruz: Ürün varsa başarı var. Ürün varsa gelir var. Ürün varsa ticari aktivite var” dedi.

Edip Sevinç, üreticiye yönelik Bahçeye Gel Kampanyası kapsamında yaptığı açıklamada üreticilere; “Bahçeye gelelim. Bahçeden çıkmayalım” çağrısı yaparak şunları söyledi:

“800 bin tonluk bir rekoltenin ardından fındık gibi ağaçlarda daha az bir verim yılı gelir. Şimdiye kadar da öyle oldu. Ama bütün bunlara rağmen üreticilerimizin 2019 ürününde iyi kazanmaları nedeniyle bahçelerine daha çok özen gösterdikleri, bakım yaptıklarını görüyoruz. Bu ilgi gelecek yıllara da sirayet edeceği için memnuniyet vericidir. Bu yıl rekolte 600 bin tonun üzerinde olacak gibi gözüküyor. Tabii fındık bir tarım ürünüdür. Toplanana kadar kesin konuşmak olmaz. Ancak Temmuz’da yapılacak meyve sayımı gerçek rekolteyi verecektir.”

Özellikle korona sonrasında köyü olan vatandaşların kırsala dönmeye tercih etmeleri ve aktivite olarak bahçeleri ile ilgilenmelerinin hem sağlık, hem de ekonomik açıdan yararlı olduğuna dikkat çeken Edip Sevinç; “Fındıkta zararlılar ile mücadele edip, gübrelemenin iyi yapıldığı anlaşılıyor. Üreticilerimize çağrıda bulunmak istiyorum. Fındık çok kıymetli bir ürün. Bunun artık az senesi olmaması lazım. Bakım, ilaçlama ve gübreleme ile az yıllarını ortadan kaldırabiliriz. O yüzden ihracatçılar olarak, ‘Bahçeye gelelim. Bahçeden Çıkmayalım’ diyoruz” dedi.

Fındık üreticisine çağrı: “Bahçeye gelelim. Bahçeden çıkmayalım"


 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
Serko61 1 yıl önce
Doğukaradenizin sarp arazilerinde yetişen tek tarım ürünüydü milletin geçim kapısıydı, artık samsundan sakaryaya kadar tüm ovalarda dikildi ve dogukaradenizdeki köylüyü bitirdi, tek umudunuz arapların gelip iyi paraya yer alması.
yorumcu 1 yıl önce
Oyle demeyin.Turkiyenin hicbir yerinde karadenizde yetisen findigin kalitesi yok.ihracat icin en degerli findik dogu karadenizde yetisen findiktir.Sahip cikip verimi artirmanin yollarina bakalim.Ziraate soralim dogrusunu ogrenelim.Devletten destek isteyelim vermezse bizde oy vermeyelim.Anlatabiliyormuyum?
RUSTEM AĞA 1 yıl önce
Serko 61 bilmelisinki dünya fındık ihtiyacının % 65.70 ni ülkemiz karşılıyor.Ne yazıkki biz bu toprakların kıymetini bilmiyoruz.Şimdi Arapla ra satmaya kalkıyoruz. Bu düşünceye sahip olanlar bu gün mekansız yarın vatansız kalır. Şu TÜRKİYE haritasını önüne koy iyiçe bak dünyada böyle bir devlet topragıvarmı. üç tarafı 4 denizle çevrili Asya ile Avrupa arasın da bulunan altın ayaklı bir köprü. Dört mevsi mi aynı günde yaşayan bereketli topraklar. Bizim yeteneksizliğimizin günahını bu kutsal topraklar yüklersek şamarı yeriz.
işte Arapa da satarız.Bulgarada veyahut bilmem kime. Sonra kafamızı taşa, taşı kafamıza vururuz. Ne yazıkki ki iş işten geçmiş tir.Ben KARA DENİZİN bir çakıl taşının satılma sına gönlüm razı gelmez.Satmayı değil üret meyi düşünün.Adamlar fındık kapuğundan çikolata üretiyor dünyaya satıyor.Biz fındık içini işleyemiyoruz beleşine ihraç ediyoruz. Fındık porsası bilmem hangi ülkede.İşte bun ları anlayıp kavratığımız zaman çözümü bulu ruz o zaman fındık gerçek değerine kavuşur Tabiki YÜCE ALLAH ın vermiş olduğu aklı ilimle bilimle birleştirebilirsek.
Sesli Kadir 1 yıl önce
Çok değil 8-10 yıl önce Türkiye, dünya fındık piyasasının %78'ine sahipti. Şimdi görülüyor ki %65 lere kadar düşmüş. Türkiye, fındık piyasasını İtalyan firmasına kaptırdığında kaybetti zaten. Bugün, Avustralya , Ukrayna ve Avrupanın bazı ülkelerinde fındık üretimi yapılıyor. Adamlar bu hızla bizi geçecekler. Böyle giderse , ihracatçılar ihraç edecek fındık bulamayacaklar. Birçok sektörde olduğu gibi, fındıkta da oyunlar oynanıyor, üreticinin morali bozuk. Fazla gitmez, fındık bahçeleri ormanlık alana dönüşür yakında. Bakım olmayınca fındıkta kalite olmuyor haliyle. Biz her ne kadar doğu KDZ fındığı lezzetli, şöyle böyle desekte , dünya fındıkta lezzeti değil, kaliteyi arıyor. Tembellik etmeyip çalışsak olacak aslında. Saygılar
Yalcin 1 yıl önce
Şimdiye kadar ürün fazlasi var diyen ve fındığın devletçe desteklenmesine karşı çıkan siz değil miydiniz?
Ne oldu da şimdi fındık kıymete bindi?
Findik üzerinde kirli oyunlar hâlâ devam ediyor.
Oyuncular da ihracaatcilar.
Anlaşılan o ki çark tersine dönecek gibi.
Giresun lu ÇEPNİ TÜRK 1 yıl önce
Serkoe61 e Senin kadar iradesis dengesiz Adam hayatımda görmedim kafaya bak Araplar ın iyi fiyattan arazi almasıymış umudu ulan Filistin böyle böyle İsrail in oldu sen toprağını satarsan parayla alacak Yunan pontus uda bulursun ne adamsın üzüldüm ama daha çok kızdım
Kerasus 1 yıl önce
Fındıkta katma değerli ürünler çıkarıp, ihracat yapmayı öğrenene kadar köleliğe devam.
Çok mu zor ?
Fatma ıscan 1 yıl önce
Giresun fındığın kalitesiyle ilgili olarak,oğluma fındık kavurup gönderdim,onun düzceli arkadasları da yemişler bayılmışlar lezzetine ,o yüzden bir karış topragınızı satmayın dursun bir yerde gün gelir,ekip dikersin,fındığın sanayi ürünü,millet olarak kıymetini bilelim,toprak satmayı ozellikle yabancilara vatan satma olarak düşünüyorum ,para bulunur ,ama vatansız yaşanmaz ,yorumlar çok doğru
Nanuplasyon 1 yıl önce
Lan
Aa 1 yıl önce
Hemşerim Allah herkesin rızkını verir bizde Trabzon'dan duzceye gocmusuz dededen bu işi yapiyoruz belki 100 seneden fazladır doğu karadenizden fındığı getirmisiz batıya elin gevuru italyan İspanya çin de fındık üretmeye başladı diolar resmi verilerde gözüküyor hepsi bunlar kabulleniliyo da senin memleketinin adamı ekmek parası için Batı Karadeniz'de fındık üretiyor diye senin ekmeğine taş mı koymuş oluyor ayıp
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@