Başkan Genç: "Bilimde çok daha güçlü olmalıyız"

Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nce yürütülen Kodlayap Projesi kapsamında Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri Merkezi'nde ‘Kodlayap Teknoloji Şenliği’ düzenlendi.

Başkan Genç: "Bilimde çok daha güçlü olmalıyız"

Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon İl Milli Eğitim Müdürlüğü'nün düzenlediği ‘Kodlayap Teknoloji Şenliği’ne katıldı. 40 öğrencinin mezun olduğu törende konuşan Başkan Genç, “Dünya Türklerden çok şey bekliyor. Bilginin gücüyle insanlığın bizden beklediği adımları da atacağız” dedi.

Çeşitli etkinliklerin düzenlendiği şenliğe, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, Trabzon Üniversitesi Rektörü Emin Aşıkkutlu, İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun, Bilim Merkezi’nin kurucusu iş insanı Naci Orhan, öğretmenler ve çok sayıda öğrenci katıldı.

Başkan Genç: "Bilimde çok daha güçlü olmalıyız"

Konuşmasına şehre güzel hizmetler yapan Naci Orhan’a teşekkür ederek başlayan Başkan Genç, “Güzel bilim yuvasını şehrimize, şehrimizin çocuklarına kazandıran Naci Orhan ağabeyimize huzurlarınızda çok teşekkür ediyorum. Bugünümüz de, yarınımız da bilgiyle, eğitimle şekilleniyor. Trabzon’umuzun bilimin de merkezi olan bir şehir olması için bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bütün gücümle çalışmaya devam edeceğim” dedi.

SAVUNMADA MİLLİLİK ORANI ARTACAK
Eğitime he zaman destek verdiğinin altını çizen Başkan Genç, Karadeniz Teknik Üniversite’mizdeki genç kardeşlerimizin başarıları bizi gururlandırıyor. Üniversitemizde birkaç tane teknoloji kulübü var. Yurt dışına gitmek için bana müracaat ettiler. Onları hem Fransa'ya hem İngiltere'ye hem de Amerika'ya gönderdim. Türkiye'de savunmada millilik oranını artıralım diyoruz. Yabancı ülkelerden artık silah almayalım. Kendi savunma gücümüzü oluşturalım istiyoruz. Şu anda Türkiye'de bir roketin motoru ilk kez Trabzon'da milli teknolojiyle beraber yapılıyor. Karadeniz Teknik Üniversitesi'ndeki cevval çocuklar Türkiye'de ilk olarak bunu gerçekleştirdi. Onun için bilime, bilgiye, eğitime ne kadar destek verirsek azdır. Her zaman daha fazlasını yapacağız” ifadelerini kullandı.

Başkan Genç: "Bilimde çok daha güçlü olmalıyız"

BİLİME ERKEN ULAŞACAĞIZ
Eğitim, sağlık, adalet, güvenlik gibi hizmetlerin devletin temel görevi olduğunu belirten Başkan Genç, “Biz dayanışmayı yapabilen bir milletiz. Onun için hayırsever iş insanlarımızla, devletimiz, milli eğitimimiz, belediyelerimizle el ele verip şehrimizin çocuklarının bilgiyle ve bilimle daha erken buluşmasını sağlayacağız. Bilgiye en erken ulaşan yeni bilgiyi üretme konusunda en avantajlı olandır.

Bilginin gücüyle insanlığın bizden beklediği adımları da atacağız. Medeniyetimiz bunu yaptı. Şu anda dünya maalesef çok karanlık bir tablodan geçerken bir kez daha Türkleri ve Türklerin medeniyetini bekleyen bir durumla karşı karşıyayız. Daha çok güçlü olmamız lazım. Bu gücü yarınlarda oluşturacak olan beyinler, nesiller şu anda burada” diye konuştu.

YOL GÖSTERİCİ OLUYOR
Trabzon İl Milli Eğitim Müdürü Hasan Uygun, “Kodlayap Teknoloji Şenliği; okullarımızda ve yeni müfredatımızda ön görülen, bilim okuryazarlığı, teknoloji okuryazarlığı, yazılım ile yapay zeka okuryazarlığı konusunda bir yol gösterici olması açısından çok büyük önem arz ediyor. Katkı sunan Naci Bey'e, valilerimize, Büyükşehir Belediyemize, emek veren daha önceki kamu yöneticilerimize, il müdürlerimize, bütün paydaşlara, hayırseverlere teşekkür ediyorum. Teknolojiyi, yazılımı, yapay zekayı, dünyanın geleceğini kendisiyle bütünleştirmiş ve içselleştirilmiş, bunu bir keyif haline getirmiş sevgili öğrencilerime de bir kez daha teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu.

TRABZON’A DEĞER KATTI
Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri Merkezi’nin kurucusu Naci Orhan ise açıklamasında, “Bu sene buranın 6’ıncı senesidir. 6 senedir elimden gelen desteği vermeye çalışıyorum. Yaşadığım müddetçe de burayı yaşatmaya karar verdim. Hocalarımın hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Sayın belediye başkanıma, hocalarıma ve bütün davetlilere saygılar sunuyorum. Buraya geldiğiniz için teşekkür ediyorum. Çocuklara başarılar diliyorum. Bunun daha iyisini, daha büyüğünü yapmayı düşünüyoruz. Sayın belediye başkanım bana destek olursa burayı tam bir okul haline getirmek istiyoruz” cümlelerine yer verdi. Konuşmaların ardından 40 öğrenciye mezuniyet belgesi verildi. Akabinde Başkan Genç ve beraberindekiler, öğrencilerin yaptığı çalışmaları yakından inceledi.

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
Haberlerde yapılan yorumlarda Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler