Avrasya Üniversitesi'nde çifte bayram

Avrasya Üniversitesi 10. Kurtuluş yıldönümünü kutladı, ardından mezuniyet törenini gerçekleştirdi.

Trabzon 02.08.2021, 10:29
Avrasya Üniversitesi'nde çifte bayram

Karadeniz Bölgesinin tek vakıf üniversitesi olan Avrasya Üniversitesi kuruluşunun 10. Yıl dönümünü düzenlediği görkemli törenle kutladı. Titizlikle hazırlanmış törenden üniversite tarafından ödüller dağıtıldı. Törenin onur konuğu ise eski Başbakanlardan merhum Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz oldu. Törenin sonunda Trabzon’da bir ilke daha imza atılarak lazer şov yapıldı.

Avrasya Üniversitesi Kaşüstü Yerleşkesinde bulunan kapalı Spor Salonunda düzenlenen törene, Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, merhum eski Başbakan Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz, Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız, Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan, üniversitenin genel koordinatörü Prof.Dr. İbrahim Özen, TTSO Başkanı M. Suat Hacısalihoğlu, Bahçelievler Eski Belediye Başkanı Saffet Ulusoy, Ali Osman Ulusoy Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Hülya Ulusoy, İl Sağlık Müdürü Dr. Hakan Usta, TTB Meclis Başkanı Sebahattin Arslantürk, Yomra Eski Belediye Başkanı İbrahim Sağıroğlu, mevcut ve geçmiş mütevelli heyet üyleri akademisyenler ve seçkin misafirler katıldı.

Ünlü sunucu Öykü Serter’in sunumuyla gerçekleşen tören ilk olarak saygı duruşu ve İstiklal Marşının okunmasıyla başladı. Ardından ise Avrasya Üniversitesinin kuruluşu ile ilgili hazırlanan kısa filmin gösterimi yapıldı.

Törende açılış konuşmasını ise Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Dr. Ömer Yıldız yaptı. Yıldız, “Trabzon’da ne yaparsanız zorlukları vardır. Herkes bunları yaşıyor. Bizim hedefimiz 25 bin öğrencidir. 6 bin civarında öğrencimiz var, 12 bin mezun verdik. Ama bu hedefe ulaşmak artık Trabzon’un işidir, benim işim değil. Başta Sayın Büyükşehir Belediye Başkanı olmak üzere siyasilerin işidir. Eğer fakültelerimiz kurulursa, bizim fiziki mekanlarımız hazır. 25 bin öğrenciyi Trabzon’a kazandırmış oluruz. Bundan da hem eğitim kazanır, hem de Trabzon’un ekonomisi kazanır. Trabzon’da yapacağımız çok fazla bir şey yok. Sanayi olmuyor diyorlar, turizm de zaman zaman ki her zaman olmadığı için mutlaka eğitime biraz daha katkı sağlamamız lazım. Bu arada ülkemiz ve dünya felaket eşliğinde. 1,5 yıldan fazla zaman oldu kovid hastalığı ile tüm dünya uğraşıyor. İnsanlar canlarını kurtarmaya çalışıyor. Bunun üzerine Rize ve Artvin’de sel ve heyelan felaketleri oldu. Ben orada ölenlere rahmet diliyorum, kalanlara da sabır diliyorum, geçmiş olsun diliyorum. Son zamanlarda devam eden orman yangınlarımız var, içimiz yanıyor. Yolumuza buruk ama inançla devam etmek zorundayız.

ÜLKEMİZE VE ŞEHRİMİZE HİZMET ETMEKTEN ONUR DUYARIZ

Biz eğer, önümüz açılırsa Trabzon’a hizmet etmeye hazırız. Ben elimden geleni yaptım. Mütevelli heyeti arkadaşlarımızın eski yeni hepsi burada. Onlara da teşekkür ediyorum. Burada bulunan akademik kadromuz var, rektörümüz, eski KTÜ Rektörü var. Hepsine ayrı ayrı teşekkür ediyorum. Kazasız belasız bir 10 yıl geçirdik. Esnaf arkadaşlarımız bilir. Bir kuruluş 10 yılını kazasız belasız tamamlarsa, mutlaka onu idare edenler görevlerini yapmış olur. Bu heyecanlı günümüze katılan ya da katılamayan ama kalpleri bizimle atan tüm misafirlerime, dostlarıma teşekkür ediyorum. Onur konuğumuz olan Berna Yılmaz hanfendiye ve özellikle bu üniversitenin kurulmasını sağlayan dönemin başbakanı Cumhurbaşkanımız Sayın Recep Tayyip Erdoğan’a teşekkür etmek istiyorum.

YATIRIM YAPACAK İMKANIMIZ VAR
Bizim üniversitemiz kurulduğunda Trabzon’da 1 metre kare yerimiz yoktu. Şu anda bütün yerleşkeler bizim üniversitemize ait. Bir lira borcumuz yoktur. Yatırım yapacak imkanımız da vardır. Ben eğitime gönül verdim. Allah’a şükür bir ihtiyacımız da yok. Memlekete, vatana hizmet edecek gençleri yetiştirirsek bundan gurur duyarım. Bütün yatırımları tamamladıktan sonra eğitimi hakikaten ücretsiz yapmayı düşünüyoruz. Sadece onu yapmakla yetmiyor. Eğitim kalitesini arttırmak lazım. Bu konuda arkadaşlarımız çalışıyor. Her ne kadar dışarda farklı eleştiriler olsa da ben onlara hiç birisine itibar etmiyorum. Çünkü bu üniversitede görev yapan bir sürü Profesörümüz, Doçent ve Doktor Öğretim üyemiz var. Bunlar başka üniversitede eğitim yaparken ders kaliteli iyi de bize gelince mi kötü oluyor. Ben onu o şekilde değerlendirmiyorum ve hedefimize emin adımlara yürümeye devam ediyoruz.

Yıldız’ın konuşmasının ardından ise üniversitesinin kuruluşunun 10. yılına özel ödüller sahiplerine takdim edildi. Ödülleri verilecek isimler Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyeti, Akademik ve idari personel ile öğrenciler tarafından belirlendi.

Nihat Usta olarak bilinen Merhum Nihat Aydın’ın ailesine, Şehit Cengiz Yıldız’ın yakınlarına vefa ödülü, İş adamı Celil Hekimoğlu ve İş Kadını Hülya Ulusoy’a girişimcilik başarı ödülü. Trabzon Gazeteciler Cemiyeti Başkanı Ersen Küçük, Sağlık İl Müdürü Dr. Hakan Usta, Eski Bahçelievler Belediye Başkanı Saffet Bulut, Merhum eski başbakan Mesut Yılmaz’ın eşi Kent Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Berna Yılmaz ve Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ödüllerini düzenlenen törende aldılar. Törene mazeretlerini bildirerek katılamayan Eski TBMM Başkanı Köksal Toptan, Samsun Büyükşehir Belediye Başkanı Mustafa Demir, Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Eski YÖK Üyesi Prof.Dr. Berrak kurtuluş, Milli takımlar teknik direktörü Şenol Güneş ve Şar Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkanı Şaban Ali Razıoğlu’na ise ödüllerini Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız ziyaret ederek makamlarında vereceği anons edildi.

YILMAZ: GEÇMİŞTE İZİMİZ, GELECEĞE SÖZÜMÜZ VAR

Kent Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı ve Eski Başbakanlardan merhum Mesut Yılmaz’ın eşi Berna Yılmaz ise, “Karadeniz Bölgemizdeki eğitim faaliyetleriniz ile öğrencilerimize kattığınız değerler için teşekkür ederim. Hayatım boyunca eğitim ve eğitime katkı sağlamak en büyük arzum oldu.
2016 yılında kıymetli oğlum, rahmetli Yavuz’un da beni cesaretlendirmesiyle saygı değer eşim rahmetli Mesut Yılmaz ve sevgili evlatlarımız Hasan ve Ceren’in onayları ve destekleriyle aile vakfımız, Engelsiz Eğitim Vakfını kurduk. Sadece vakıfla kalmadık, onu taçlandıracak eğitim kurumu olarak ilk projemiz İstanbul Kent Üniversitesini kurduk ve eğitime başladık. Hayatta insanı motive eden en büyük güç çalışmalarının takdir edilmesidir. Engelsiz Eğitim Vakfı Yönetim Kurulu ve İstanbul Kent Üniversitesi mütevelli heyeti olarak bizler her zaman yaşadığı dünyanın sorunlarının farkında olan, bilinçli, akademik açıdan donanımlı, öncelikle ülkesini, sonrada insanlığa faydalı gençler yetiştirmeyi amaçladık. Bu amaç doğrultusunda hayatın her aşamasında engelleri olan öğrencilerimizin yanında yer almaya gayret ediyoruz. Bu vesileyle bana bugün vakfın ve üniversitem adıma tevdi ettiğiniz Avrasya Üniversitesi Başarı ödülü için şahsım ve üniversitem adına şükranlarımı sunarım. Konuşmamı Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Ömer Yıldız’ın cümleleri ile tamamlıyorum. Geçmişte izimiz var, geleceğe sözümüz var” dedi.

ZORLUOĞLU: ÜNİVERSİTEMİZ 10 YILDA BÜYÜK MESAFE KAT ETTİ
Trabzon Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu’da “Türkiye’nin ilk üniversitelerinden birinin kurulduğu Trabzon şehrinin özel üniversite anlamında da öncü olması ve ilk vakıf üniversitesine de ev sahipliği yapması doğrusu şaşırtıcı değil. Ancak bu durum bu işin çok da kolay olduğu anlamına gelmiyor. Geçen 10 yılda memnuniyetle müşahede ediyoruz ki Avrasya Üniversitesi oldukça büyük bir mesafe katetmiş ve birçok sıkıntıya ve zorluğa rağmen bugün 6 binin üzerinde öğrencisi bulunan, 12 bin öğrenciyi başarıyla mezun etmiş bir üniversitemizdir. Ümit ederiz önümüzdeki süreçte yeni yüksekokullarla, fakültelerle, enstitülerle, yüksek lisans doktora programlarıyla varlığını devam ettirecek ve çok daha güçlü bir şekilde yoluna devam edecektir. Elbette bugün Trabzon’da Avrasya Üniversitesinin yerleşkelerinin bu şekilde yükselmesi çok büyük gayretlerin ve yorgunlukların eseridir. Bu manada ben üniversitenin şehrimizde vücut bulmasında emeği geçen Mütevelli Heyet Başkanı Sayın Ömer Yıldız başta olmak üzere herkese teşekkür ediyorum
Büyükşehir Belediyesi olarak göreve başladıkları günden itibaren daha yaşanılabilir bir Trabzon için yoğun gayret gösterdiklerini de dile getiren Başkan Zorluoğlu, “Şehrimizde yaşayan vatandaşlarımızın daha mutlu daha konforlu bir hayat sürmeleri için altyapıdan üstyapıya, çevre yatırımlarından rekreasyon alanlarına kadar belediyenin olması gereken her yerde hizmet üretmeye gayret ediyoruz” ifadelerini kullandı.

LAZER IŞIK VE HAVAİ FİŞEK GÖSTERİSİ UNUTULMAYACAK
Törenin ardından, üniversitenin bahçesinde konukların katılımıyla birlikte bir yemek ve konser verildi. Trabzon’da ilk kez yapılan lazer ışık gösterisi ise katılımcıları hayran bıraktı. Sevilen sanatçılar Umut Akyürek ve Oktay Ertuğrul gecenin sonunda mini bir konser verdi.

AVRASYA ÜNİVERSİTESİ MEZUNİYET COŞKUSU YAŞADI

Avrasya Üniversitesi kuruluş yıl dönümü etkinliğinden bir gün sonra da mezuniyet törenini gerçekleştirdi. Etkinlik 10. Kuruluş yıldönümü etkinliğinde Şehit Cengiz Yıldız’ın isminin verildiği kapalı spor salonunda gerçekleşti. Tören pandemi şartları dikkate alınarak ön lisans ve lisans öğrencileri için ayrı zamanlarda yapıldı.

YILDIZ; SİZLERLE GURUR DUYUYORUZ

Avrasya Üniversitesi Mütevelli Heyet Başkanı Ömer Yıldız törende yaptığı konuşmada öğrencilere ve velilere selendi. Yıldız “ emanetinizi sizlere teslim ediyoruz. Ama bu bir ayrılık değildir. Şimdi ülkenin dört bir yanında görevlerinize başlayacaksınız ve bu Avrasya ailesini daha da büyüteceksiniz. Yolunuz açık olsun. Bu güne kadar bizlere güvenerek evlatlarını teslim eden tüm velilere teşekkür ediyorum, evlatlarını buraya gönderecek tüm velilere de sesleniyorum, Avrasya Üniversitesinde öğrencilerimiz alanlarında en iyi eğitimi alacaklar, en donanımlı laboratuvarlarda uygulama yapacaklar, en güzel yurtlarda kalacaklar. Bu güzel şehrimize hepinizi bekliyoruz. Bugün burada size veda etmiyoruz. Zira, sizleri tüm imkan ve yetkinliğimizle geleceğe hazırlayarak uğurlarken aramızda kurulmuş bağın nice on yıllarda sağlamlaşarak devam edeceğini biliyoruz. dedi.

İNAN; ÜNİVERSİTE OLARAK EĞİTİM VE ÖĞRETİMİN KALİTESİNİ ARTTIRACAK ÖNEMLİ ÇALIŞMALAR YAPIYORUZ.

Avrasya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kenan İnan ise konuşmasında şu cümlelere yer verdi. Avrasya Üniversitesi Trabzon’da ve aynı zamanda Karadeniz bölgesinde kurulan ilk ve tek vakıf üniversitesidir. Avrasya Üniversitesi 10. Kuruluş yılını kutladığı bugünlerde beş fakülte, bir yüksekokul, iki meslek yüksekokulu ve lisansüstü eğitim enstitüsüyle eğitime ve öğretime devam etmektedir. Yaklaşık altı bin öğrencisiyle üniversitemiz şehrimize kültürel sosyal ve ekonomik olarak büyük katkı sağlamaktadır. Mezunlarımızla kaliteli yetişmiş insan ihtiyacına çok önemli ölçüde katkıda bulunacağız. Bu öğrencilerimizin yetişmesinde katkıda bulunan her aşamadaki akademik ve idari personelimize teşekkür ediyorum. Değerli misafirlerimiz ülkemizde ve dünyada eğitim ve öğretimde muazzam bir yarışın olduğunu görüyoruz. Burada ki en önemli husus verdiğiniz eğitimin ve mezun ettiğiniz öğrencilerin kalitesidir. Avrasya Üniversitesi olarak eğitim ve öğretimin kalitesini arttıracak önemli çalışmalar yapıyoruz.

Sevgili öğrencilerimiz; Şimdi mezun oluyorsunuz, hayata atılıyorsunuz. Hepiniz yepyeni bir kimliğe bürüneceksiniz. Ülkemiz sizden hizmet bekliyor.

NİZAMOĞLU; SEVEREK GELDİM, SEVEREK OKUDUM VE BİRİNCİLİKLE BİTİRDİM.

Mezuniyet töreninde lisans birincisi Şule Nizamoğlu ve Ön lisans birincisi Senem Şafak Güzel mezuniyet kütüklerine isimlerini çaktılar.

Lisans birincisi konuşmasında “Bugün burada Avrasya Üniversitesinin düzenlemiş olduğu, sınırlı katılımla da olsa bu mezuniyet töreninde toplanmış bulunuyoruz. Bu sebeple, Avrasya Üniversitesi Rektörlüğüne bugünü organize ettikleri için canı gönülden teşekkür ediyorum. Ben ve dereceye giren diğer arkadaşlarım, bu yıl mezun olan tüm arkadaşlarımızı temsilen buradayız. Mezuniyete ek olarak bugünü benim için anlamlı kılan bir diğer durum Beslenme ve Diyetetik Bölümünü 3 senede bitirerek Avrasya Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi ve Avrasya Üniversitesi lisans birincisi olmanın haklı gururu, mutluluğu ve heyecanı içerisinde karşınızda olmamdır. Mezun olduğum bölüme büyük bir hevesle geldim ve çok severek de okudum. Ancak bu başarı kolay olmadı. Yeri geldi dönemde 10 ders alarak yeri geldi günde 3 sınava girerek yoğun bir çalışma programıyla oldu. Bu süreç boyunca her fırsatta hem akademik hem kişisel anlamda benden ve arkadaşlarımdan desteklerini esirgemeyen, bize yol gösteren, mesleklerimizin önemini aşılayan birbirinden değerli hocalarıma şahsım ve mezun arkadaşlarım adına sonsuz teşekkür ederim. Emekleriniz ve bizim için yaptığınız her şey için size minnettarım. Ayrıca bu süre içerisinde en büyük teşekkürü bir karşılık beklemeden hem maddi hem manevi bize destek olan, sevgilerini esirgemeyen kıymetli ailelerimiz hak ediyor. Kendi adıma şu an İzmir’de ama her zaman kalbimde bulunan beni hiçbir zaman yalnız bırakmayan, bana sonsuz güvenen, başarımın asıl mimarı canım anneme ve babama çok teşekkür ederim. Hepimizin mezuniyeti kutlu olsun” cümlelerine yer verdi.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
birisi 2 ay önce
üniversite değil ticarethane burası
Yomrasever 2 ay önce
Galiba Kaşüstü'nun Yomra'nin bir mahallesi olduğunu unutmuş sayın Yıldız. Yomra belediye başkanını çağırmayı unutmuş.
SALİH 2 ay önce
EMEĞİ GEÇENLERE TEŞEKKÜRLER.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@