Avrasya Pazarı için imzalar atıldı

Trabzon Büyükşehir Belediyesi’nin Moloz mevkiinde yapılacak yeni Avrasya Pazarı projesinin sözleşme imza töreni gerçekleştirildi.

Trabzon 16.04.2021, 11:34 16.04.2021, 11:55
Avrasya Pazarı için imzalar atıldı

Törene, Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu, Ortahisar Belediye Başkanı Ahmet Metin Genç, AK Parti İl Başkanı Sezgin Mumcu ve Avrasya Pazarı Esnafları Dernek Başkanı Muzaffer Beşinci katıldı.

Törende açıklamalarda bulunan Ahmet Metin Genç  “Mutlu olduğum bir merasimdeyim. 2014-19 yılları arasında daha önce Çömlekçi’de Rus pazarı olarak bildiğimiz ancak içerisinde büyük oranda şehrimizin esnafı olan kişilerin sorununu çözmekten dolayı çok mutluyum. Bizzat Bakanımız Süleyman Soylu bu konunun çözülmesini benden istemişti. Sorunu Büyükşehir belediye başkanımıza aktardım. Kendisi sorunu beraber yerinde görelim istedi. Sonrasında çözüm için bir kanaatimiz oluştu. Bir söz verdi ve onu yerine getiriyoruz. Pandemide daha da zor durumda olan esnafımızın sorununu çözdüğümüz için çok mutluyum. Çok daha iyi bir kompleksin içerisinde, özellikle yöresel ürünlerinin sergilendiği, sanatsal değerleri olan ürünlerin olduğu bir yer olacak. Burası aynı zamanda şehrin öz ürünlerinin üretilip satıldığı bir pazar burası.” İfadelerini kullandı.

Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Zorluoğlu ise projeyi detaylı olarak anlatarak  “Seçimlerden önce bir kahvaltı yapmış orada hep birlikte konunun önemini kavrama şansı yakalamıştık. Bugün hakkaten bu sorunu çözmenin mutluluğunu yaşıyoruz. Belediyecilik anlayışımızın esnafa verdiği önemi de gösteriyor. Attığımız her adımın arkasında siyaseten destek olan partimiz vardır. Bakan Soylu, Eski bakan Albayrak ve Bakan Karaismailoğlu’nun maddi manevi destekleri oldu onlara teşekkür ediyorum.” dedi.

Avrasya Pazarı için imzalar atıldı


Zorluoğlu “2004 yılında Moloz’a taşındılar, daha sonra Avrasya Pazarı olarak Cemal Kamacı Spor Salonu’nun olduğu yere taşındılar. Şimdi kalıcı olarak daha konforlu bir alana taşınacaklar. Yap işlet devret modeliyle çalışacağız. Dernek tarafından 1 yıl içerisinde yapılacak ve 10 yıl süreli olarak kullanılacak. Daha sonra da kullanılacak. Çok önemli bir alanı şehrimize kazandırıyoruz. Esnafımız için hayırlı uğurlu olsun. Temelini belediye olarak biz kazıyoruz daha sonra yükleniciye bırakacağız. 350 adet dükkan var. Ancak sadece dükkan olarak düşünmeyin, büyük bir sosyal kompleks olacak.” İfadelerini kullandı.Zorluoğlu son olarak “Ganita ve Faroz’da hem de burada mümkün olduğunca ağaçlandırmak istiyoruz. Yukarıdan bakılınca yemyeşil bir alan olmasını istiyoruz. Trabzon’a gelenlerin hayranlıkla bakacağı bir alan olsun istiyoruz. Merkezdeki dolmuşlar için de burada bir depolama alanı yapacağız.” İfadelerini kullandı.

Avrasya Pazarı Esnafları Dernek Başkanı Muzaffer Beşinci maliyetlerle ilgili de bilgi vererek “Bugünkü maliyeti 25 Milyon artı KDV. Burada esnafımıza düşecek ücreti en aza indirmeye çalışıyoruz. Aldığımız desteklerle birlikte esnafımızın üzerine düşen ücret kesin olmamakla birlikte 14 Milyon TL. Net olmamakla birlikte esnaf başına 36 Bin TL. Bunu daha da aşağıya düşürmeye çalışıyoruz” dedi.

Haber61 Haber Servisi

Avrasya Pazarı için imzalar atıldıTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
Fatih 6 ay önce
Çin pazarı olarak devam etmez umarım. Bölgemizin yerli ürünlerinin satıldığı bir yer olursa , turizm olarak ilgi çekecektir.
Eser Derhan 6 ay önce
Bu kadar buyuk bir alanda Trabzon un kac tane yerel mirası var ki sadece yerel olsun çin de olur vietnam da önemli olan Türk te olsun
Şefik 6 ay önce
Projenin yapılacağı yerde, büyük ihtimalle Roma ve sonrasına ait kalıntılar ve tarhi eserler çıkabilir. Lütfen üstünü hemen kapatmayalım. Bimeliyiz ki bir şehirin en önemli özelliği tarihi geçmişidir. Bunu ortaya koyan ve tarihi eserleri ne kadar ön plana çıkarırsak şehrimize o kadar turist gelecektir. Birde her projenin içine muhakkak raylı sistem kuralım. İlerisinide düşünerek sonradan birleşecek raylı sistemlerle entegre edelim

Gelişmelerden Haberdar Olun

@