Araklı'daki sel felaketinin acısı unutulmadı

 Trabzon’un Araklı ilçesi Çamlıktepe mahallesinde 18 Haziran 2019 tarihinde yaşanan sel felaketinde 8 kişi hayatını kaybederken 2 kişi de kaybolmuştu. Felaketinin üzerinden 2 yıl geçerken, sel felaketini yaşayan Cevahir ailesi yaşadıkları o acı dolu günü unutamıyor.

Trabzon 17.06.2021, 09:55 17.06.2021, 10:09
Araklı'daki sel felaketinin acısı unutulmadı

Trabzon'un Araklı ilçesi Çamlıktepe mahallesinde 18 Haziran 2019 günü yaşanan aşırı yağışların ardından Çamlıktepe Deresi heyelanla akan malzeme ile doldu. Oluşan gölün ani olarak boşalması ile sel felaketi meydana geldi.

Selde aynı yerde 5 gün önce yaşanan selin yaralarını sarmak için bölgede bulunan Araklı Belediyesi personeli Ali Abdullah Osmanoğlu, Büyükşehir Belediyesi personeli Baki Turhan ve DSİ personeli Hasan Çakar ile imam Soner Özbay, Mehmet Cevahir, Helim Köse, Erdoğan Uzun ve Ali Kemal Çoşkuner hayatını kaybederken, mahalle bakkalı Mahmut Köseoğlu (39) ve Cengiz Cevahir (16) sel sularına kapılarak kayboldu. Selde kaybolan 2 kişiyi arama çalışmaları bölgede JAK Timleri, AFAD ekipleri ve uzman köpeklerin katılımları ile 4 ay boyunca aralıklarla sürdü ancak kayıp iki kişinin cansız bedenlerine ulaşılamadı.

Araklı'daki sel felaketinin acısı unutulmadı

Selden zarar gören Çamlıktepe ilk ve ortaokulu ile 13 ev tehlike oluşturduğu için sel sonrası yıkılırken, dere yatağındaki mahallede yeni yapılaşmaya izin verilmedi. Selin yörede yaşanan ilk sel olmadığı, 2016 yılında da bölgede ciddi bir sel yaşandığı ancak dere ıslahı gibi gerekli tedbirlerin alınmadığı belirlendi. Facianın son uyarısı ise 13 Haziran 2019 günü selden 5 gün önce aynı yerde yaşanmıştı.

Araklı'daki sel felaketinin acısı unutulmadı

Aradan geçen 2 yıla rağmen mağduriyetlerinin giderilmediğini belirten mahalle sakinleri, yetkililere tepki göstererek sorunlarının bir an önce çözülmesini istediler. Sel felaketinin olduğu bölgede evleri yıkılan bazı vatandaşlar selin yaşandığı bölgedeki bahçelerinde çalışırken, kaybettikleri yakınlarının acısını yaşıyor.

Araklı'daki sel felaketinin acısı unutulmadı

Selin yaşandığı o anları tekrar hatırladılar

Sel felaketinin ardından mahallelerinde pek değişen bir şey olmadığını ifade eden Hamdi Cevahir, yetkililere seslenerek “O zamandan beri değişen bir şey olmadı. Devlet ilk zamanlar maddi anlamda bize para verdi, sonrasında ise bir şey verilmedi. Çoğunun çarşıda evi var, oralara taşındılar. Sel felaketinde burada 8 kişi vefat etti, 2 kişi de kayıp. Afet öncesi burada ufak ufak seller olmuştu. O zamanlar yetkililer 'yapacağız, edeceğiz' dediler ancak hiçbir şey yapılmadı. Sonrasında büyük sel geldi, evler yıkıldı insanlar öldü, kayıplar oldu. Sel zamanı okulun önünde idim. Öğlene kadar çok sıcak bir hava vardı. Daha sonra dağda karabulut göründü, yağmur yağınca dereler taştı. Her zamanki gibi normal olacak zannettik. Her şey bir anda oldu” dedi.

Araklı'daki sel felaketinin acısı unutulmadı

Yakınlarını sel felaketinde kaybeden Şerif Cevahir ise ”Çocuklarımız, hayatımız gitti. İki tane yavrumuzu kaybettim. Birisi ablamın çocuğu, diğeri de kızımın çocuğu. Halen daha bulunamadılar. Bize konut verecektiler, bir şey yapılmadı. Şu an orada burada ikamet ediyoruz” diye konuştu.

Sel felaketinde kaybolan akrabalarının bulunamadığını ifade eden Havva Cevahir de “Afet günü buradaydık. O günden beri kahrolmuş durumdayız. Akrabalarımız bulunamadı, onlara çok yandık” diye konuştu.

Araklı'daki sel felaketinin acısı unutulmadıTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (5)
Topal Yakup torunu 2 ay önce
Selde evimiz yıkıldı fındık bahçemiz kullanılamaz hale geldi üzerinden iki sene geçti devlet hâlâ yıkılan evimizin enkazını bile kaldırmadı evimiz de bahçemiz de gitti 18 ay kira yardımı yaptı onu da süresi dolduğu için kesti. Yıkılan evimizin değeri 40-50 bin tl olarak biçildi onu da tokiden ev alırsak indirim yapacaklar. Tokiden ev alacak 400 bin tl paramız olsa zaten 40 bin tlyi de bulurduk. Doğuya o kadar yatırım yapılıyor insanlara sıfır evler veriliyor Karadeniz insanı üvey evlat mı? Evimiz bahçemiz yıkıldı köyümüzden akrabalarımızdan 10 kişi öldü karşılığında verdikleri sadece 18 ay kira yardımı o kadar. Evimizin enkazını bile kaldırmadilar ki yeniden ev yapmayalım iskan vermiyorlar başka bir yer göstermiyorlar ev yapın diye evle beraber fındık bahçesi de gitti kimsenin umrunda değil oy istemek zamanı gelirsiniz kapımıza..
Çamlıktepeli 2 ay önce
İnsanların evleri yıkıldı, selin yikamadiklarini da devlet yıktı karşılığında ne ev verdi ne yeni ev yapacak yer gösterdi ne para verdi kaderlerine terk edildiler yazık günah çamlıktepede koca bir mahalle mahvoldu hâlâ bulunmayan iki ceset var insanların mezar taşları bile yok ama ne muhtar ne belediye ne kaymakamlik ne valilik ne hükumet kimsenin umrunda değil mezar taşı olmayan insanların ahı hepinizi tutacak evsiz bahçesiz kalanların günahı hepinizi yakacak
Karşı köylü 2 ay önce
Köyün dercesine hidro elektrik santrali yapılacak diye üç kuruş paraya yerlerinizi sattınız o santraller dereleri tıkadı sel oldu altında kaldınız HES ler çevreye de doğaya da zararlı insan hayatına da mal oluyor ama Karadeniz insanı akıllanmiyor üç kuruş parayı görünce hemen yerini sat sonra aldığın parayla dere yatağına iki kat üç kat ev yap ondan sonra vay efendim devlet niye yardım etmiyor
Gazi 2 ay önce
Dere yatağına ev yapmayın yaptırmayın ama zamanında yapılmış artık olan olmuş kalanlara devletimiz neden yardım etmiyor insanların mağduriyetleri neden giderilmiyor illa seçim zamanı mı çözüm üretilecek
Kara Bayram 2 ay önce
Dere yatağına ev yap, bahçe yap, sel vurunca da millet ödesin.Bahçene, evine kimseyi sokmazsınız, sel olunca bahçem, evim dersiniz.Size dere yatağına ev yapın, bahçe yapın kim söyledi? 18 ay kira almışlar, bir de ağlıyorlar.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@