Trabzon fındıkta yine lider! Bakın ne kadar gelir sağlandı

Fındık ihracatında Trabzon liderliğini sürdürüyor. 2022 yılında yapılan fındık ihracatının yüzde 34’ü Trabzon tarafından gerçekleştirildi.

Trabzon fındıkta yine lider! Bakın ne kadar gelir sağlandı

2022 yılında, Trabzon ilinden 106 Bin 398 Ton fındık ihraç edilerek karşılığında 551 Milyon 256 Bin 459 Dolar döviz girdisi sağlandı. 

Trabzon ilinden ihraç edilen fındık ihracatında bir önceki yıla oranla, en büyük ihraç pazarı olan Avrupa piyasalarında yaşanan yüksek enflasyon ve yüksek enerji fiyatlarının yol açtığı talep daralmasına bağlı olarak, miktarda yüzde 9 ve değer tutarda da yüzde 29 oranında düşüş yaşanmış olup, aynı şekilde bu düşüş Türkiye genelinden yapılan ihracatta da yaşanmış ve Türkiye genelinden yapılan fındık ihracatı 2023 yılında 313 Bin 562 Ton karşılığı 1 milyar 751 milyon 14 bin 347 Dolar olarak gerçekleşerek,  ihracatta miktar bazında yüzde 9 ve değer tutarda da yüzde 22 oranında düşüş yaşandı. 

2022 yılı fındık ihracatının il bazında sıralamasında miktar bazında en çok fındık ihracatı gerçekleştiren İl; önceki yıllarda da olduğu gibi Trabzon oldu. Trabzon, ülkenin toplam fındık ihracatının yüzde 34’lük kısmını tek başına gerçekleştirdi.  

2022 yılında Trabzon’dan 60 değişik Ülkeye fındık ihraç edilmiş olup, en çok ihracat yapılan Ülkeler sırasıyla İtalya, Almanya, Fransa ve Polonya oldu. 

Aynı şekilde Ülke genelinden de 131 değişik Ülkeye fındık ihraç edilmiş ve en çok fındık ihraç edilen ilk 3 ülke geleneksel fındık ihraç pazarları olan Almanya, İtalya ve Fransa oldu. 

Trabzon fındıkta yine lider! Bakın ne kadar gelir sağlandı

Konu hakkında değerlendirmelerde bulunan Doğu Karadeniz İhracatçılar Birliği Fındık ve Mamülleri Sektör Komitesi Başkanı Mehmet Cirav; “2022 yılında geleneksel ihraç pazarlarımız olan başta Avrupa ülkeleri ve diğer küresel pazarlarda yaşanan son yılların en yüksek enflasyonu yanında,  Rusya-Ukrayna savaşının yol açtığı enerjideki arz sıkıntısına bağlı yüksek enerji fiyatları, fındık ihraç pazarlarımızda büyük boyutta talep daralmasına yol açtı. Üretimin kısılması ile siparişlerde büyük oranda düşüşlere yol açmış ve bu durumda olumsuz şekilde fındık ihracatımıza aynı şekilde yansımış bulunmaktadır. Yıllık bazda miktarda yaşanan yüzde 9’luk düşüş fiyat düzeyine daha yüksek oranda yansıdığı için değer bazında yüzde 22’lik bir düşüşle 2022 yılı tamamlandı.” dedi. 

Mehmet Cirav, Küresel enflasyonist baskıların yol açtığı yurtdışındaki bu olumsuz tablo yanında iç piyasada da başta enerji maliyetleri olmak üzere üretim maliyetlerinde yaşanan yüksek oranlı artışlar ve kur baskısının ihracatçıyı da olumsuz olarak etkilediğini, ancak bu olumsuz durumlara rağmen fındık ihracatçısının çok iyi bir performans sergileyerek çok az bir düşüşle yılı kapattığını ifade etti. 

Fındık ihracatında geleneksel ihraç pazarları Avrupa piyasalarında toparlanmanın 2023 yılı için çok zor görüldüğünü ancak 2024 yılı itibariyle tüm küresel pazarlarda hızlı bir toparlanmanın ve yüksek oranlı büyümenin başlayabileceğini öngördüklerini belirten Cirav, bu durum nedeniyle ihracatçının ayakta kalabilmesi için enerji maliyetlerinde indirim yapılması ve ihracatçıya rekabet imkânı kazandırılması amacıyla da özel kur uygulanmasını talep ettiklerini söyledi. 

Fındık üretim ve ihracatında da geleneksel üstünlüğü koruyabilmek açısından, birim başına verimin arttırılmasının çok önemli olduğuna da değinen DKİB Fındık ve Mamulleri Sektör Komitesi  Başkanı Mehmet Cirav, Ülkede destekleme politikalarının üreticiyi daha kaliteli ve birim başına verimi  artıracak üretime teşvik edilmesi gerektiğini ifade ederek, bunun için Tarım ve Orman Bakanlığının destekleme politikalarını bu minvalde ivedilikle oluşturulması gerektiğini, fındıkta sürdürülebilirliğin sağlanmasının büyük aciliyet arz ettiğini belirtti. 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
1 Yorum
Önceki ve Sonraki Haberler