TESOB’da genel kurul heyecanı

 Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi (TESOB) Olağan Genel Kurulu gerçekleştirildi.

TESOB’da genel kurul heyecanı

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi'nin seçimli olağan genel kurulunda TESOB Başkanı Metin Kara yeniden başkanlığa seçildi.

Divan Başkanlığını TESOB Yönetim Kurulu Üyesi Temel Korkmaz'ın yaptığı Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Genel Kuruluna Trabzon Ticaret ve Sanayi Odası (TTSO) Başkanı Erkut Çelebi, Trabzon Ticaret Borsası Meclis Başkanı Nevzat Özer, Yönetim Kurulu Başkanı Eyyüp Ergan, Halkbankası Trabzon Şube Müdürü Emin Can Yalmanoğlu, esnaf ve sanatkar odası başkanları ile kooperatif ortakları katıldı.

TESOB’da genel kurul heyecanı

KARA: KOOPERATİFİMİZİN TOPLAM PLASMANI 412 MİLYON 300 BİN LİRAYA ULAŞTI

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi Başkanı Metin Kara, genel kurulda yaptığı konuşmada, esnaf ve sanatkara zor dönemlerinde can suyu olabilecek kredilerin verilmesi noktasında yoğun bir çalışma ortaya koyduklarını belirterek şunları söyledi:

"14 Temmuz 2021 seçimli genel kurulumuzda kopperatifimizin plasmanı 206 milyon lira seviyesindeydi. 14 Temmuz 2021 tarihinden 11 Ekim 2022 tarihine kadar 37 Milyon 300 lira ilave plasman alarak toplam plasmanımızı 244 milyon liraya yükselttik. 11 Ekim 2022 tarihinde Sayın Cumhurbaşkanımızın açıkladığı destek paketi kapsamında 168 Milyon 500 bin lira daha ilave  plasman aldık. Şu anda; yani 29 Ocak 2023 tarihi itibariyle kredi ve kefalet kooperatifimizin toplam plasmanı 412 milyon 300 bin liradır. Kooperatifimiz bölgenin en büyük kooperatifidir. 11 Ekim 2022 tarihinde sayın Cumhurbaşkanımızın açıklamış olduğu ekonomi paketi kapsamında işletme kredisi limitlerimiz 350 bin liradan 500 bin liraya, yatırım kredisi limitlerimiz ise 1 milyon liradan 1 milyon 500 bin liraya yükseltilmiş, yıllık yüzde 9,50 olan faizlerimiz yüzde 7,50'ye indirilmiştir. Açıklanan bu paketten sonra kredi limitlerinin arttırılmış olması, kredi faizlerinin düşürülmesi, kredilere yoğun bir talep oluşturmuştur. Elimizden geldiğince esnaf ve sanatkarlarımıza destek olmaya, üretimin devam etmesi, işyerlerinin açık kalmasını sağlamaya çalışıyoruz. Bu zor dönemin atlatılabilmesi için esnaf ve sanatkarlarımıza bir can suyu vermeye çaba sarf ediyoruz. Beklentimiz bu kaynakların üretime yönlendirilmesidir. Bu vesileyle esnaf ve sanatkarımıza her zor gününde destek olan Sayın Cumhurbaşkanımıza, bakanlarımıza şükranlarımızı sunuyoruz. Ayrıca yaptığımız yoğun çalışmada bizlere destek veren ayrı şekilde yoğun bir mesai harcayan Halkbank yöneticilerimize ve personeline de teşekkür ediyoruz."

TESOB’da genel kurul heyecanı

"BEKLENTİMİZ KAPSAMLI BİR SİCİL AFFIDIR"

Başkan Kara, bankacılıkta geçmişe dönük olumsuz bilgilerin kullanılması uygulamasına son verilmesi gerektiğini de vurgulayarak şunları söyledi:

"2001 yılından bu yana kredi borcu, nakdi gayri nakdi kredisi, karşılıksız çeki, protestolu senetleri nedeniyle bankalar ile ihtilafa düşen çok sayıda esnaf ve sanatkar kredi kullanmakta sorun yaşamaktadır. 2009 yılı ocak ayında 5834 sayılı karşılıksız çekler ve protestolu senetler ile kredi ve kredi kart borçlarına ilişkin kayıtların dikkate alınmaması hakkında kanun çıkarılmıştır ancak bu kanun da bankalarca dikkate alınmamıştır. Bankacılıkta geçmişe dönük olumsuz bilgileri kullanma uygulamasına son verilmesi ve mutlak surette yasal düzenlemenin hayata geçirilmesi gerekmektedir."

TESOB’da genel kurul heyecanı

"ESNAF VE SANATKARIN EMEKLİLİK BEKLENTİSİ"

Kara, esnaf ve sanatkarın emeklilikle ilgili beklentilerini de vurgularken, "4 Ekim 2020 tarihinden önce vergi ve oda kaydı olup; esnaf olarak faaliyette bulunan onlarca esnafımız var. Bu esnaflarımızın emeklilik yaşları da geldi. O dönemde Bağ-kur kaydı olmaması nedeniyle emekli olamıyor. Sosyal Güvenlik anayasal bir haktır. Bütün temel haklardan daha üstündür.  Esnaf ve sanatkarlarımıza bir defaya mahsus geriye dönük borçlanma hakkı tanınmalıdır. 4A'lı SSK'lı olanlar 7 bin 200 gün prim sayısı ile emekli oluyor. Biz esnaf ve sanatkarlar olarak 9 bin günü doldurmak zorundayız. Arada 5 yıllık fark var. Esnaf ve Sanatkar olmak bir dezavantaj olmamalıdır. Çünkü esnaf sabahın erken vaktinden geceleyin geç saate kadar işinin başında, ne hafta sonu, ne tatili, ne de bayramı var. Nasıl ki; bütün SGK kurumları tek çatı altında toplanmışsa, emeklilikte de 7200 – 9000 gün ayrımı olmamalıdır" dedi.

TESOB’da genel kurul heyecanı

"KOSGEB'DEN KREDİ ALANLARIN KOOPERATİFLERDEN DE KREDİ ALABİLMESİNİN ÖNÜ AÇILMALIDIR"

Başkan Kara, KOSGEB'den destek alan esnaf ve sanatkarların koopeiratiflerden kredi alamadığını da vurgulayarak, "Bu konuda mağdur olan çok sayıda esnaf ve sanatkarımız bulunmaktadır. KOSGEB'den kredi ya da hibe desteği alan esnaf ve sanatkarlarımız Halk Bankasının talimatına göre 5 yıl boyunca esnaf ve sanatkarlar kredi ve kefalet kooperatifinden kredi kullanamamaktadır. Örnek veriyorum KOSGEB'in sunduğu 5 bin TL'lik işletme kuruluş desteğini alan esnaf ve sanatkarımız 1.5 milyonluk yeni işyeri edinme kredisinden, 1.5 milyonluk araç kredisinden, 500 bin TL'lik işletme kredisinden 5 yıl boyunca yararlanamıyor. Bizden kredi çekip KOSGEB'den destek alabiliyor bunda bir sorun yok fakat bunun tam tersi mümkün olmuyor. Bu konunun yetkililerimizce incelenmesini ve çözüme kavuşturulmasını talep ediyoruz" diye konuştu.

TESOB’da genel kurul heyecanı

"PERAKENDE YASASINDA GÜNCELLEME BEKLİYORUZ"

Kara, Perakende Yasasının köklü değişiklikle güncellenmesinin şart olduğunu da vurgulayarak, "Zincir marketlerin bir şubesinde 100 farklı esnafın işini yapıyor. Yüzlerce farklı sektörde binlerce esnafın sattığı ürünü zincir marketlerin tek bir şubesinde satarak  rekabet ortamının dengesini bozuyor. Zincir marketlerin her istedikleri yerde açılması, haftanın her günü, neredeyse gece yarılarına kadar açık kalması gibi kuralsızlıklara son verilmesi en büyük beklentimizdir" diye konuştu.

Başkan Kara, aynı zamanda başkanlığını yürüttüğü Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) çatısı altında esnaf ve sanatkarlara yönelik yapılan projelerden de bahsetti. Kara, Trabzon'da turizmin ileriye taşınması adına birçok önemli proje yürüttüklerini ve 2023 yılında da yürütmeye devam edeceklerini vurguladı.

TESOB’da genel kurul heyecanı

KARA YENİDEN BAŞKANLIĞA SEÇİLDİ

Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Kredi ve Kefalet Kooperatifi genel kurulunda tek listeyle yapılan seçimde Metin Kara yeniden baykanlığa seçildi. Kara'nın yönetim kurulunda Şükrü Bekar, Mehmet Yılmaz, Halil Tokul ve Yahya Tomaç yer alırken, denetim kurulu üyeliğine Aytekin Keleş ve Ahmet Varol seçildi.

İŞTE METİN KARA'NIN LİSTESİ

TESOB’da genel kurul heyecanı

TESOB’da genel kurul heyecanı

TESOB’da genel kurul heyecanı

Etiketler :
HABERE YORUM KAT
UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış,
Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler