UEFA'nın EURO 2016 toplantısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin UEFA EURO 2016 adaylık başvurusunun tüm detaylarıyla düşünülmüş ve planlanlanarak hazırlandığını belirterek, ''Bugün Türkiye'nin başbakanı olarak değil bir futbol sevdalısı olarak sizleri izliyorum. Doğru kararı

Spor 28.05.2010, 12:04
UEFA'nın EURO 2016 toplantısı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin UEFA EURO 2016 adaylık başvurusunun tüm detaylarıyla düşünülmüş ve planlanlanarak hazırlandığını belirterek, ''Bugün Türkiye'nin başbakanı olarak değil bir futbol sevdalısı olarak sizleri izliyorum. Doğru kararı vereceğinize inanıyorum'' dedi.

 Cenevre'de Espace Hippomene Kültür Merkezi'ndeki UEFA'nın EURO 2016'yı organize edecek ülkeyi belirleyeceği toplantıda, Türkiye'nin yaptığı final sunumunda, Başbakan Erdoğan'ın daha önce kaydedilen mesajı videodan İngilizce alt yazılı olarak yayınlandı.

2016 UEFA Avrupa Şampiyonası ev sahibinin belirleneceği törende bulunmayı çok istediğini belirten Erdoğan, ''Fakat Güney Amerika'nın en önemli ülkelerinden Brezilya'da bulunmaktayım. Sayın Cumhurbaşkanı Lula Da Silva'yla beraberim. 2014 Dünya Kupası ve 2016 Olimpiyatları'na ev sahipliği yapacak bu güzel ülkeden her defasında çok güzel anılarla ayrılıyorum'' dedi.

 ''Güzel ülkem Türkiye, oldukça ciddi bir çalışma yürüterek 15 Şubat'ta çok iyi hazırlanmış bir adaylık dosyasını tarafınıza teslim etti'' diyen Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:

 ''Ardından Sayın Gilberto Madail öncülüğünde UEFA heyeti ülkemize değerlendirme ziyaretinde bulundular. Bu süreçte adaylık çalışmalarımızı yürüten ekip UEFA'nın tüm sorularına cevap verirken ben de Türkiye Cumhuriyeti Başbakan'ı olarak bizzat ağırladığım UEFA heyetinin değerli üyelerine, hükümetin bu organizasyona verdiği desteği göstermeye çalıştım.

 Sizlerin değerlendirme raporunuzda da belirttiğiniz üzere UEFA EURO 2016 adaylık başvurumuz tüm detaylarıyla düşünülmüş, planlanmış ve hazırlanmıştır. Finanstan ev sahibi şehirlere, altyapıdan turnuva konseptine her konu kapsanmış ve bu alanlardaki yatırım ihtiyaçları yüzde 100 hükümet garantileri ile desteklenmiştir.''

  -''2016'YA KADAR 27 MİLYAR AVRO YATIRIM YAPILACAK''-

  Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye'nin 2002'den bu yana özellikle ulaştırma alanında mükemmel bir büyüme hızı gösterdiğini kaydederek, ''Yeni otoyollar, havalimanları ve raylı sistemler sayesinde milyonlarca insan çok daha rahat bir şekilde seyahat edebilmektedirler. Son 7 sene içerisinde ulaştırma altyapısı için 7 milyar Avro'dan fazla yatırım yapılmıştır'' dedi.

 Bu yatırımların her şekilde önümüzdeki altı yılda da devam edeceğini vurgulayan Erdoğan, ''Bu turnuvaya ev sahipliği yapacak olsak da olmasak da ulaşım altyapısı için 2016'ya kadar yapılacak olan 27 milyar Avro'luk yatırım bir yandan onur duymamı sağlarken diğer yandan bizi başarı için daha gayret etmeye itiyor. Bu noktada 2016 Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yapmak için önümüzde hiçbir engel olmadığını düşünüyorum'' diye konuştu.

    

     -''DOĞRU KARARI VERECEĞİNİZE İNANIYORUM''-

 Başbakan Erdoğan, Türkiye Cumhuriyeti'nin her zaman Avrupa'nın önemli bir parçası olduğunu dile getirerek, sözlerini şöyle tamamladı:

     ''Her alanda gerçekleştirmekte olduğumuz reformlarla ülke ekonomimizi güçlü şekilde desteklerken tarihi nitelikte yapısal gelişmelere imza attık. Avrupa'ya hem ekonomik hem de yapısal anlamda uyumluluğumuzu kanıtladık. Şimdi de milli aşkımız futbolun odağında Avrupa'nın en önemli geleneklerinden, mirasından biri olan Avrupa Şampiyonası'na ev sahipliği yaparak hem futbol kültürünü ileri seviyeye taşımak hem de övündüğümüz ev sahipliğimizi herkese kanıtlamak istiyoruz.

Bu yolda bizlere destek olarak sadece Türkiye'de değil Avrasya'da da futbol sevgisinin yayılmasını sağlamak sizlerin elindedir. Bugün Türkiye'nin başbakanı olarak değil bir futbol sevdalısı olarak sizleri izliyorum. Doğru kararı vereceğinize inanıyorum. Oylamanızda başarılar diliyorum.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@