Türk cimnastiğinin tarihideki ilk olimpiyat madalyası Ferhat Arıcan'dan

Ferhat Arıcı bir ilke imza atarak, Türk cimnastiği tarihindeki ilk olimpiyat madalyasını aldı.

Spor 03.08.2021, 13:15 03.08.2021, 13:20
Türk cimnastiğinin tarihideki ilk olimpiyat madalyası Ferhat Arıcan'dan

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 11. gününde artistik cimnastik paralel bar kategorisinde finalde yarışan milli sporcu Ferhat Arıcan, üçüncü olarak Türk cimnastiğinin tarihideki ilk olimpiyat madalyasını elde etti.

Japonya'nın başkenti Tokyo'da devam eden 32. Yaz Olimpiyat Oyunları'nda artistik cimnastikte son gün final müsabakaları yapıldı.

Paralel bar aletinde finalde mücadele eden Ferhat Arıcan, ilk sırada performans sergiledi. İyi bir seri çıkaran ve sorunsuz bitiriş yapan milli cimnastikçi, 15.633 puan aldı. Ferhat Arıcan, bu derecesiyle 8 sporcu arasında 3. oldu ve bronz madalya kazandı. Bu başarı, Türk cimnastik tarihinde gelen ilk madalya olarak tarihe geçti.

Çinli Jingyuan Zou 16.233 puanla altın, Alman Lukas Dauser ise 15.700 ile gümüş madalyanın sahibi oldu.

Ariake Cimnastik Merkezi'nde yapılan final müsabakaları sonrasında ödül töreni düzenlendi. Milli sporcu Ferhat Arıcan, törende Türkiye'nin cimnastikteki ilk olimpiyat madalyasını boynuna taktı.

Ferhat, madalyanın sevincini tribünde kendisini destekleyen Türkiye Cimnastik Federasyonu Başkanı Suat Çelen, federasyon yetkilileri ile Gençlik ve Spor Bakanlığı görevlileriyle paylaştı.

Türk cimnastiğinin tarihideki ilk olimpiyat madalyası Ferhat Arıcan'dan

Tokyo 2020'de Türk sporcular

Artistik cimnastik, Ferhat'ın yarıştığı finalle Türk sporcular için sona erdi. Türkiye, Tokyo 2020'ye erkeklerde İbrahim Çolak, Ferhat Arıcan, Ahmet Önder ve Adem Asil, kadınlarda ise Nazlı Savranbaşı ile katıldı.

Nazlı final göremezken 4 erkek sporcu toplamda 7 final müsabakasına çıktı ve daha önce olimpiyat finali olmayan Türk cimnastiği açısından bir ilki gerçekleştirdi.

Adem Asil, genel tasnifte 15, halkada 7 ve atlama masasında 6. bitirdi.

Ahmet Önder, madalya şansı kalmayınca sakatlığından dolayı riske girmedi ve genel tasnifi yarıda bıraktı. Ahmet, atlama masasında ise 7. oldu.

İbrahim Çolak, dünya şampiyonluğuna ulaştığı halkada 5. sırada yer aldı.

Son olarak yarışan Ferhat Arıcan, bronz madalya ile elde edilen final başarılarını taçlandırdı.

Türk cimnastiğinin tarihideki ilk olimpiyat madalyası Ferhat Arıcan'dan

Türk cimnastiğinin tarihideki ilk olimpiyat madalyası Ferhat Arıcan'danTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
Tursun 2 ay önce
Suat çelen benim zamanımın harika çocuğuydu kendi olimpiyat başarısı yok ama bu sporu yoktan var edip adım adım madalyaya geldi bir alkışı hak ediyor sponsor olan firmalarda teşekkürler benim gibi bir çok insan ürün seçmelerine dikkat ediyor gazoz markamı değiştirdim eşyalarım vesselam siz hemşehrilerimize tavsiye ederim bu ülke bizim

Gelişmelerden Haberdar Olun

@