Trabzonspor'da ihlal mi var!

Trabzonspor'un Spor Toto Süper Lig'in 7. haftasından itibaren oynadığı tüm maçlarda kadrosunda genç oyuncu bulundurmayarak kural ihlali yaptığı öne sürüldü..TVNET’in konu ile ilgili sorularını cevaplayan Trabzonspor Genel Sekreter'i Hasan Yener "Trabzonsp

Trabzonspor'da ihlal mi var!

Trabzonspor'un Spor Toto Süper Lig'in 7. haftasından itibaren oynadığı tüm maçlarda kadrosunda genç oyuncu bulundurmayarak kural ihlali yaptığı öne sürüldü..

TVNET’in konu ile ilgili sorularını cevaplayan Trabzonspor Genel Sekreter'i Hasan Yener "Trabzonspor'un kurallara aykırı bir tutumu asla olamaz. Biz genç oyuncu kuralını uygularken, bu oyuncunun alt yapıdan gelmesi gerektiğini sanıyorduk. Oysa ki kuraldaki alt yapı şartı kaldırılmış. Bunun farkına varınca kalecimiz Onur'un bu statüye uygun olduğunu gördük. Bu sebeple Trabzonpor hiç bir maçta kural ihlali işlememiştir. Dolayısı ile ortada ceza gerektirecek bir durum da yoktur" dedi.

Onur'un pozisyonu için TFF'den onay aldıklarını vurgulayan Yener "Biz bunu kendi kafamıza göre yapmadık ve elbette ki TFF'ye danıştık. Kadroda bulunması gereken genç oyuncunun, 01.01.1988 dahil bu tarihten sonraki günlerde doğmuş olması ve son iki yılında bulunduğu takıma mensup olması gerekiyor. Kalecimiz Onur da 01.01.1988 doğumlu ve hali ile bu kurala uygun bir oyuncu" ifadesini kullandı.

Oysa ki statüde Yener'in belirttiği gibi "01.01.1988 doğumlu" gibi bir ibare bulunmamaktadır.

Süper Lig Müsabakaları Statüsü'nde, 2. maddenin (Futbolcuların Uygunluğu) 3. fıkrası şöyledir:

"Kulüplerin, müsabakanın oynanacağı tarihte kulübe tescil edildiği tarih üzerinden kesintili veya kesintisiz olarak en az iki yıl süre geçmiş bir TC vatandaşı futbolcuyu 18 kişilik müsabaka isim listesinde bulundurmaları zorunludur. Söz konusu futbolcunun ilgili sezonun başladığı yılın 1. ayının 1. günü itibariyle 22 yaşını tamamlamamış olması şarttır."

Bu kurala göre; 1 Ocak 1988 doğumlu olan Onur Recep Kıvrak, 1 Ocak 2010 tarihinde 22 yaşını tamamlayarak 23 yaşına girmiştir. Dolayısı ile kaleci Onur'un bu statüde değerlendirilmesi mümkün değildir.

Bu kural ihlalinin yaptırımı ise,7. haftadaki Trabzonspor-Beşiktaş maçının akabinde bir çok basın organının belirttiği gibi 7 bin 500 TL değil minimum 35 bin TL'dir.

Futbol Disiplin Talimatı'nın 39. maddesinde (Futbolcu Kriterlerine Uymama) şu ifadeler yer almaktadır:

"TFF talimat ve düzenlemelerinde belirtilmiş zorunlu kriterlere uygun genç futbolculara müsabaka isim listesinde yer vermeyen kulüplere, ihlalin ağırlığına göre Süper Lig için 35.000.-TL’den 70.000.-TL’ye kadar para cezasına hükmedilir"

Trabzonspor'un mevcut kadrosunda genç oyuncu kuralına uygun 4 futbolcu yer almaktadır. Bunlar; Hasan Ahmet Sarı, Hüseyin Kayıkçı, Mert Ege Özeren ve Mücahit Atalay'dır.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
YORUMLAR
aozkants
aozkants - 9 yıl Önce

Lan arkadas meshur olmak ne kadar kolay birsey. Adam yas isini bile tam ayarlayamamis!! 1 ocak 88 demek daha adam 22 yasinda demek. Velev ki TFF yanlis karar verdi yada bizimkiler danismadi. Otomatikmen Onur 22 yas ve alti oldugu icin bu kurala dahil olur. Matematikten yoksun adam sirf meshur olmak icin atmis desteksiz. Ben de nufus kagidimda ayni dogumlu yani 1 Ocak 1988. Bu demek ki ben hala 22 yasindayim Ocak 1 de 23 olacagim.Ahmet Ozkan

Kanada Peterborough

iskender keskin
iskender keskin - 9 yıl Önce

ne yaparsiniz yapin- sampiyonligumuzu engeliyemesiniz!!!!!

dördüncücemre
dördüncücemre - 9 yıl Önce

Arkadaşlar resmiyette doldurulan yaş dikkate alınır.Yani Onur 1.1.2010 da 22 yaşını doldurmuştur ancak resmi olarak hala 22 görünüyor dolayısı ile burada bir srun olmaz.Ancak 1.1.2011 den sonra problem olacaktır. Bunlar İstanbul medyesının oyunları bunlarla moralinizi bozmayın.Zaman kenetlenme zamanıdır.

cingün
cingün - 9 yıl Önce

Peki Sayın Yener'in açıklamasının sonundaki genç futbolcularımız nasıl ve ne zaman kazanılacak ve süperlig takımımızda oynamağa başlayacak.

Olmaz, böyle düşmana göster geri al misali gibi olmaz...

SIRADAKİ HABER

banner441