Takımda tembel oyuncular var

Fatih Terim’in ayrılmasının ardından uzun süre teknik direktör arayan ve Guus Hiddink’te karar kılan Futbol Federasyonu, bu süreçte ABD’den gelen turnuva teklifine “Evet” dedi. Başka bir deyişle, hocası dahi belli olmayan Milli Takım’ın ABD’deki bu organi

Spor 01.06.2010, 08:13
Takımda tembel oyuncular var

Fatih Terim’in ayrılmasının ardından uzun süre teknik direktör arayan ve Guus Hiddink’te karar kılan Futbol Federasyonu, bu süreçte ABD’den gelen turnuva teklifine “Evet” dedi. Başka bir deyişle, hocası dahi belli olmayan Milli Takım’ın ABD’deki bu organizasyona katılmasına federasyon karar verdi.

Kararın doğru olup, olmadığı tartışılır. Tartışılmaya da devam edecektir... Her ne kadar futbolcular, kamptan ve hazırlık maçlarından şikayet etmeseler de, işin perde arkasına hiç de öyle değil. Sezon bitmiş, fiziksel ve mental yorgunluk üst düzeyde, kilometrelerce geliş-gidişler futbolcuları daha da yorduğu bir gerçek. Zaten Kuzey İrlanda maçı tam bir skandaldı. Koskoca Milli Takım’ı köy sahasında oynatmak ayıpların en büyüğüydü. Bu olumsuzluklara bir de 35 derecelik hava sıcaklığını eklerseniz, düşünün o futbolcuların halini..
Türkiye’den uzun süre ayrı kalan teknik direktör Guss Hiddink, bu kampta en azından futbolcuları tek tek tanıma şansı oldu. Kadronun belirlenmesinde kuşkusuz Antrenör Oğuz Çetin büyük faktör. Bunun da temelinde Çetin’in geçmişten gelen bilgi-birikimi ön plandaydı. Kadroyu, futbolcuları en iyi tanıyan o idi. Çetin geniş bir kadroyu Hiddink’in önüne sundu, Hollandalı hocaya tanıma şansı yarattı.

Üçünden birini seçecek

Kim ne desin, Milli Takım’ın ana bir iskelet kadrosu var, kim gelirse gelsin, kolay kolay bozamaz. Önemli olan Hiddink’in iskelet kadroya kimleri monte edeceğidir. Çetin’in yanısıra Engin İpekoğlu da Hiddink’in şu aşamada eli, kulağı, her şeyidir açıkçası... Önüne sunulan bu geniş kadrodan Hiddink’in nasıl bir iskelet kadro çıkaracağı kuşkusuz Romanya ile Ağustos ayında yapacağımız son provada şekillenecek.

Dörtlü savunmadan vazgeçmeyeceğini gösteren Hiddink’in, eleme grubu maçlarında takımı üç sistemle de sahaya süreceğini ifade ediliyor. 4-4-2, 4-2-3-1 ve 4-3-3 Milli Takım’ın üç ana sistemi olacak. Hollandalı hoca, grupta zorluk derecesi yüksek maçlara göre sistemi değiştirecek. Örneğin Almanya’ya karşı ofansif taktikten çok, savunma ağırlıklı bir sistemle çıkacak. Bunu, Amerika’da yapılan hazırlık maçlarında da deneme, sonuçlarını görebilme fırsatı buldu.

Hazırlık maçlarında performanslarını üst düzeyde tutan futbolcuların başını Servet ve Sabri çekti. Zaten kampın bir analizini yapan Teknik Direktör Hiddink’in, Galatasaraylı Servet’i çok beğenmesi de bunun göstergesi... Takımı yakından tanıma olanağı bulan hocanın, “Neden Dünya Kupası’na gidemediklerini gördüm. Takımda tembel oyuncular var. Kazanmak için çok çalışacaksınız. Bunu yapan forma giyecek” dediği öğrenildi.

Dünya Kupası’na gidecekler

Hollandalı’nın sıkıntısı forvette(!) Aday ve alternatif çok... Grup elemelerinde bu alanda Milli Takımı sırtlayacak ikiliyi doğrusu biz de merak ediyoruz. Hocaya yakın çevreler, Hiddink’in kafasında Sercan ve Mevlüt ikilisinin yattığını söylüyorlar. Sonradan oyuna girmesine karşın Sercan, performansı ve istekli oluşu fena değildi. Sadece Milli Takım forması altında biraz tecrübeye ihtiyacı var. Bakacağız, bekleyeceğiz ve göreceğiz.
Bu arada Teknik Direktör Guus Hiddink’in, yardımcısı Oğuz Çetin ile birlikte Dünya Kupası finallerine giderek, maçları izleyecek. Hollandalı teknik adamın, Avrupa Şampiyonası elemelerindeki rakiplerimizin hazırlık maçlarını da Milli Takım antrenörlerine izlettiği ve bunlarla ilgili raporları ve görüntüleri aldığı ifade edildi.
 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
burak_han 11 yıl önce
bu milli takım terim döneminin aynısı.methiyeler düzülmüş.madem bu takım çok iyiydide terim neden gönderildi.kadroyu engin ve oğuzun yaptığı zaten belli.ozaman dünya para verilip hiddink niye getirildi.ençok beğendiği oyuncu servetmiş,ya bırak allah aşkına senelerdir milli takımın defans zafiyeti ortada,üzerine gelen her takıma karşı açık veriyor.süratli her adam servet ve gökhan zan ın yanından tren gibi geçiyor.bişeler daha yazacam olmayacak bukadart yeter.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@