Samsunspor cephesinden bir Trabzonspor açıklaması daha! "Ben özür dilemiyorum"

Samsunspor Kulübü Başkanı İsmail Uyanık, Yılport Samsunspor A.Ş. Başkanı'nın Trabzonspor'dan özür dilemesi sonrası açıklama yaptı. Özür dilenecek bir durum olmadığını savunan Uyanık "Olayı, Trabzonspor düşmanlığına götüren bir zihniyet var." dedi.

Spor 28.10.2019, 16:31 28.10.2019, 17:12

Samsunspor Kulübü Başkanı İsmail Uyanık, son günlerde Trabzonspor ve Samsunspor taraftarları arasında yaşanan forma giydirme tartışmasına değinerek, “Olayı, Trabzonspor düşmanlığına götüren bir zihniyet var. Ben Samsunspor Kulübü olarak kimseden özür dileyecek bir hareket yaptığımızı düşünmüyorum. Zaten böyle bir özür de dilemiyorum” dedi.

Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık, Teknik Direktör İrfan Buz’un istifa etmesinin ardından Nuri Asan Tesisleri’nde basın açıklaması yaptı. Hoca arayışlarına başladıklarını ifade eden Uyanık, basın mensuplarının yönelttiği sorulara da cevap verdi. Başkan Uyanık, son günlerde Trabzonspor ve Samsunspor taraftarları arasında gerginliğe neden olan Trabzonspor formalı bir öğrencinin Samsunspor forması giymesi ve son lig maçına "Bu Şehrin Çocukları Samsunsporludur" yazılı pankartla çıkılması olayına da açıklık getirdi.

“Olayı, Trabzonspor düşmanlığına götüren bir zihniyet var”
Tartışmalara neden olan forma olayının başlangıcını anlatan Samsunspor Başkanı İsmail Uyanık, “Samsunspor A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Yüksel Yıldırım’ın sahibi olduğu bir vakıf var. Rahmetli anne ve babası adına kurduğu vakıfta hayır işleri yapıyor. Bu vakıf, Samsunspor’dan ciddi sayıda formayı parasını vererek satın aldı. Formaları bu şehrin çocuklarına dağıtmak üzere kampanya düzenledi. Kampanya çerçevesinde de hayattaki en değerli varlıkları olan kızı ve oğlunu kampanyaya katkıda bulunmak üzere Samsun’a gönderdi. Bu arkadaşlarımız kampanya kapsamında daha önceden anlaşılan 3 tane okulda forma dağıtımı yaptılar. Sonrasında bir video gördüm. Yüksel Beyin kızı gayet zarif bir şekilde 1-2 gün önceden etkinliğin yapılacağı okullara gidiyor. Etkinlikte de 12-13 yaşlarındaki çocuklara forma giydiriliyor. Bir öğretmen de bir çocuğa (Üstünde Trabzonspor forması olan çocuğa) ‘Sen de giyer misin?’ diyor. Çocuk da Zeycan Yıldırım’ın karşısına geliyor. Formayı giymek istediğini söyleyince o da formayı giydiriyor. Olay bu. Gayet masumane, spontane gelişmiş bir olay. Olay, dün benim anlayamayacağım ya da anlamaya uğraşmak istemeyeceğim bir takım yerlere gitmiş. Bunu Trabzonspor düşmanlığına götüren bir zihniyet var. Biz bu zihniyetin kimlerin uzantısı olduğunu, nereden kaynaklandığı aslında tahmin ediyoruz ama güçleri yetmeyecek. Bu şehrin Samsunluluğunun, Samsunculuğunun tekrar ayaklanmasını, Samsunsporlu olmaktan iftihar eden insanların tekrar Türkiye’nin her tarafında formalarla gezmelerini, Samsunspor‘un başarılı olmasını engelleme şansını onlara vermeyeceğiz” diye konuştu.

“Bu provakasyonu bilinçli olarak kullanan bir takım kişiler var”
Olaya sosyal medyada farklı bir boyut kazandırılmaya çalışıldığını ifade eden Uyanık, “Buradaki sorun şu; bugün Hristiyanlar bile oruç tutulan yerlerde aleni olarak yeyip içmiyorlar. Toplumun geneline bir saygı söz konusu. Toplumun genelinin değer verdiği bir olayda kalkıp orada küçücük bir çocuğu kullanarak, bu olayın o çocukta nasıl bir travma oluşturacağını hiç düşünmeden, ona forma giydirip, sanki bir şeyleri ispatlamak için arkadaşlarının Samsunspor formalarıyla donatılacaklarını bildikleri halde oraya o çocuğu gönderen zihniyeti kınıyorum. O çocuğun yaşadığı travmayı, ona yaşatanların bilinçli bir anne-baba olduğunu düşünmüyorum. Bunun ne Trabzonlulukla ne de Trabzonsporlulukla bir alakası yok. Bu resmen bir provakasyon. Bu provakasyonu bilinçli olarak kullanan bir takım kişiler var. Maalesef de bizim onları ciddiye alıp cevap vermemiz olayı bir kaşık suda fırtına çıkartmak dediğimiz bir noktaya getirmiştir. Bir sürü güzel şeyler yapmaya çalışmış insanlar karşılıklı olarak üzüldü” şeklinde konuştu.

“Bu olayın buralara geleceğini bilseydim, asla o pankartla da çıkmazdım"
Yüksel Yıldırım’ın sosyal medyadan özür dilemesini de değerlendiren Başkan Uyanık, şunları söyledi:
“Daha sonra da Samsunspor, Sancaktepe maçına ‘Samsun’un çocukları Samsunsporludur’ yazılı harika bir sloganla çıktı. Bu sloganın pankartını o olaya bağlayabilmek, kendini dünyanın merkezi zanneden o olayla bunu bağlaştıran kötü kafalı, fesat, Yüksel Beye twit atan insanlardan kaynaklanıyor. Bence olay bu kadar basit. Yüksel Bey, Samsunlu ve yazılan her şeye cevap vermek gibi bir durumu söz konusu. Kimin kim olduğunu bilmediği için herkese kendi tarzında medeni bir şekilde cevap veriyor. Ben Samsunspor Kulübü olarak kimseden özür dileyecek bir hareket yaptığımızı düşünmüyorum. Zaten böyle bir özür de dilemiyorum. Bu olayın buralara geleceğini bilseydim, asla o pankartla da çıkmazdım. Bu pankartla çıktıktan ve bu olay olduktan sonra 4 gün önce forma dağıtımında böyle bir olay olduğunu dün gördüm. Onun, bununla hiçbir bağlantısı olacağını düşünmüyorum.”Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (25)
KaradenizSamsun 2 yıl önce
Samsunluyum Trabzonsporluyum bugun hangi mahalleye giderseniz gidin hatta ilcelere Trabzonsporlu samsunlular gorursunuz samsun ciflik caddesinde Trabzonspor formalarini gorursunuz fevzi cakmak mahallesi komple Trabzonsporlu samsunun yarisi Trabzonsporlu bir samsunlu olarak Trabzonspor dusmanligi yapan samsunspor baskanini kiniyorum arada ark samsun maclarina destek vermeye gidiyorduk bu saatten sonrada gitmem..Samsunluyuz Trabzonsporluyuz
Kalyoncu 2 yıl önce
Lafı gediğine koymuşsun ama anlayana
0661 2 yıl önce
Muşlular kadar olamadınız uyanık efendi.
hüseyin yildiz 2 yıl önce
basit takimlarlrin reklamini yabmayin
Uğur yalçın 2 yıl önce
Sen kendin samsunsporlumudun acaba vaya şu an samdunspor da yönetici olanlar hanği takımları yani İstanbul takımlarından hanğisi ni tutuyor ömrün fenere yalakalıkla ğeçti fenerin şampiyonluk maçında samsun stadının tümünü fener taraftarına açtın utanmaz adam o yüzden kümede kümeye düştünüz siz kim Trabzonspor trabzon kim f haddini bil uyanık seni
Halan 2 yıl önce
Sunlari kale almayin kendi dunyalarinda yasasinlar. Bizim seviyemize gelseler kapten giderler. Kendi isimize bakalim
İshak 2 yıl önce
O Trabzonspor formalı çocuğa Samsunspor forması giydireceğine Samsunspor formalı çocuk ile Trabzonspor formalı çocuğu yanyana getirip siz kardeş şehir takımlarının taraftarlarısınız deyip daha güzel bir mesaj verilebilirdi. Açıklamalar mazeretten daha çok bahane uydurma gibi olmuş.
metints 2 yıl önce
ismail uyanık olma..düşmanlık senden ve taraftarından geliyor..hala daha çıkmış provakasyon diyorsun..snelerdir bitmedi hasımlığınız..siz bizim hiçbirzaman rakibimiz olmadınız olamazsınız da.. trabzonspor taraftarı büyüktür çünkü hiçbirzaman bir anadolu takımını kendine düşman ya da rakip görmemiştir.
abdullah 2 yıl önce
gençler bilmez, senin ts neferin çok öncelere dayanır. sen önce 1996 sezonunda yaptığının hesabını ver. Vuralı veya Ercanı trabzonspora vermemek için karşılığında ali şenden ne aldın? miktarını söylemen yeter, gerisini biliyoruz. bunu kendinle mezara götürebilirsin ama öbür dünyada hesabını veremezsin.
(ts söz konusu transferi sakatlanan ve 15 hafta kadar oynamayacak olan ünal karamanın boşluğunu doldurmak için yapacaktı. daha sonra şampiyonluğun kaçmasına sebep olacak bütün puanları ts ünal karamanın yokluğundaki bu maçlarda kaybetti)
Emre55????????????️???????? 2 yıl önce
Size cevap vermeye değmez,, burasi heryer değil şehri samsun, ???????? samsunspor ???????? ???????? ne istifası,, samsun karışsa içiniz rahatkiycak demi,,, ama beklentiler boşa çıkacak biraz sabır,, geliyor alemin kralı surune surune yikila yikila bekle süper lig,????????
Musa 2 yıl önce
trabbzona düsmanlık ettiginiz sürece sürünmeye devam edersiniz siz nezaman kral oldunuz biz göremedik trabzon samsun düşmanı degildir bak bize düşmanlık edenler hep sürünüyo ibret al
Yomralı 2 yıl önce
Pardon hangi ligdesiniz siz,super muper diye gevelemişsin de,yerinizi ve haddinizi bileceksiniz yeğen.!!
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@