kebir reklamı

'Güneş TS'nin Ferguson'u olmalı'

Şansal Büyüka, Akşam gazetesindeki yazısında zirve yarışını değerlendirirken Beşiktaş'ın Alman hocası Schuster'e fena çaktı. ''Trabzon'u, Bursa'yı bıraksın takımının haline baksın. Rakip kaleci bir defa olsun yere yatmıyor. Bu ifadeleri ile kendine duyula

'Güneş TS'nin Ferguson'u olmalı'

banner197

Şansal Büyüka, Akşam gazetesindeki yazısında zirve yarışını değerlendirirken Beşiktaş'ın Alman hocası Schuster'e fena çaktı. ''Trabzon'u, Bursa'yı bıraksın takımının haline baksın. Rakip kaleci bir defa olsun yere yatmıyor. Bu ifadeleri ile kendine duyulan saygıyı ve güveni hızla ama hızla kaybediyor. Boşuna rakiplere çamur atmasın.'' dedi.

'4 Büyükler'in hali ortada' diyen Oğuz Çetin haklı mı?

OĞUZ Çetin 'Büyüklerin hali ortada' derken haklı. Üstelik büyüklerin golcülerine, savunma adamlarına bakın. Stoperler yabancı, golcüler yabancı, yerliler ortada yok, yeni yetişen deseniz hiç yok. Milli Takım da bir anlamda ligin aynası olduğuna göre maalesef Oğuz Çetin'e hak vermek durumunda kalıyoruz. Hatır için değil, söylediklerinin gerçekçiliğini kabul ettiğimiz için.

- Bununla bağlantılı olarak Schuster de 'Trabzon ve Bursa futbol oynamıyor' şeklinde ağır eleştiride bulundu.

 

[PAGE]

 

Bu rakibe saygısızlık mı, haklılık tarafı var mı?

Schuster'İn 'Trabzonspor ile Bursaspor futbol oynamıyor' ifadelerine hiç katılmıyorum. Hele iki başarılı takımın savunma futboluna yönelik oynadıklarını iddia etmesi tek kelime ile komiklik. Kara mizah gibi. Futbol oynamıyor dediği Trabzonspor'un attığı gol 27, yediği gol 8. Bursa'nın attığı 21; yediği sadece 7 gol. Bir de Beşiktaş'a bakın, attığı 17, hele yediği gole dikkat: Tam 12 gol. Trabzonspor'un averajı 19. Yani Beşiktaş'ın attığı gol sayısından bile fazla. Herşey bu kadar açıkken, her şey bu kadar ortadayken, 'Trabzonspor ile Bursaspor'a futbol oynamıyorlar' demek, en hafif tabiriyle bu iki takımın futboluna, bulundukları yere, büyük adlarına saygısızlıktır. Schuster bir de kendi takımına baksın. Rakip kaleci bir defa olsun yere yatmıyor. Bu Beşiktaş futbol oynuyor, Trabzonspor ile Bursaspor oynamıyor. Schuster bu ifadeleri ile kendine duyulan saygıyı ve güveni hızla, ama hızla kaybediyor. Bu konuda Beşiktaş yönetimi hiç vakit geçirmeden Schuster'e bir ayar çekmeli.

Beşiktaş hakem işini bıraksın!

- Hakemler sizce Beşiktaş'a saygısızlık ediyor mu?

Hakemlerin Beşiktaş'a saygısızlık ettiğini hiç düşünmüyorum ve Kasımpaşa maçı sonrası Schuster ile Guti'nin hakemi eleştiren açıklamalarını, sadece beraberliğe bir bahane üretmek olarak görüyorum. Ne yaptı hakem, kardeşim. Attığın gol, ofsayt. 90+5'te hakemin sana çaldığı bir penaltı var. Ersan'ın daha 47. dakikada ikinci sarı karttan gitmesi gerektiğini herkes gördü, herkes yazıp söyledi. Düşünün, zaten kötüsün, takımın en iyisi atılsa, rakibe karşı koca bir 2. yarıda 10 kişi oynayacaksın. Hakeme teşekkür edeceğine eleştiriyorsun. Sen rakip kaleye gidemiyorsun, sen uzatma penaltısını atamıyorsun, sonra çıkıp hakemi eleştiriyorsun. Vazgeçin bu işlerden. Benim üzüldüğüm bu işin başını çeken Schuster ile Guti, Avrupa kültürü almış bize örnek olması gereken kişiler. Üzüm üzüme baka baka kararır diyeceğim ama ülkemizde o kadar yeniler ki, kararacak zamanı ne zaman buldular, onu da anlamıyorum.

[PAGE]

 

 

- Beşiktaş neden bu çöküşü yaşadı? Kadro kalitesiz mi?

Schuster'İn kalitemiz yetersiz demesine de katılmıyorum. Biz sezon başındaki Beşiktaş'ı izlemek için ekrana yapışıyorduk. Kadro aynı kadro, ne değişti ki. Schuster'in bu konuda tek mazereti olabilir, o da Q7'nin uzun süre sakat kalması. Ama koca Beşiktaş takımını bir kenara bırakıp bir Q7'nin sırtına binersen, adamın yokluğunda böyle sallanırsın. Savunmada ve hücumda sıkıntı büyük. Hilbert, Porto maçında ortalığı dağıtıyor, olganüstü oynuyor, geliyorsun anlamsız bir rotasyon uğruna adamı kesiyorsun. Maçı Mustafa Hoca ile birlikte izledik. Takımda Hilbert'i görmeyince hayrete düştü. Madem Aurelio'yu çıkarıyorsun, o orta alan bir Ernst'le yürür mü?

Gutİ bu alanda ne kadar markaj yapabilir. Koysana Necip'i. Ayakları uzatıp kulübede oturuyorsun, sonra hakeme bahane, rakiplere çamur atıyorsun, en önemlisi, 'kadromuz kalitesiz' diyerek, bu kadar fedakarlık yapan Beşiktaş yönetimine haksızlık ediyorsun. Bu kadro belki de 100. yılda şampiyon olan kadrodan bile iyi. Sen oynatamıyorsan, yönetimin suçu ne, niye kadroyu 'kalitesiz' diye eleştiriyorsun. Aynı kadro Avrupa'da yoluna devam etmiyor mu?

[PAGE]

 

Alex mayısta 'tamam' demeli

- Aykut Kocaman'ın 2 yabancı isteği var. Gidecek 2 yabancı kim olur, F.Bahçe'nin nerelere ihtiyacı var?

Aykut Hoca gerçekçi adımlar atıyor, iki yabancı istediğine göre, bir bildiği vardır. Ama benim anlayışıma göre, bunlardan biri stoper mevkii için olmalı. Yobo tamam da, ben Lugano'ya güvenmiyorum. Hem kontrolsüz oyunu hem de iki de bir cezalı duruma düştüğü için. Bu saatten sonra Bilica'nın da dişik tutturması zor. İkinci yabancı orta alan için olabilir, hatta solbek mevkii için olabilir. Ama orta alanda Emre, Selçuk, Özer sakatlıkları uzun süreceğine göre, Aykut Hoca bu alana da bir yabancı isteyebilir. Ama yabancıları getirmek için, kimleri gönderecek. Sanırım bu adresleri de kafasında belirlemiştir.

[PAGE]

 

- F.Bahçe için Alex vazgeçilmez mi, Eskişehir maçındaki performansı ile Alex 'Bana imza attırın' mesajı mı verdi?

Hiçbir takım için, hiçbir oyuncu vazgeçilmez değildir. Zaten vazgeçilmez oyuncular yaratırsanız takım olma özelliğiniz ortadan kalkar. İşte Beşiktaş, Q7 yoksa Beşiktaş yok. Fenerbahçe'de de Alex'in yokluğunda, ya da kötü oyununda takım zonlanıyordu. Ama şimdi görüyoruz ki, Aykut Hoca, Fenerbahçe takımını Alex'siz oynatmaya da hazırlıyor. Ama son iki maçtaki Alex'i ne Aykut Hoca keser, ne de taraftar vazgeçer. Bundan sonrası için Alex devam etmeli mi derseniz, 'sezon sonu tamam' derim.

[PAGE]

 

Meydan boş değil G.Saray'ın işi zor

- Hagi'yi abarttık mı? G.Saray'ın 10 puanlık farkla şampiyonluk ihtimali var mı?

Hagi'yi abartmadık. Hagi bu. Ancak kesin olan bir şey var. G.Saray takımı Rijkaard dönemine oranla daha iyi oynuyor. Trabzon'da da bana göre iyi oynadılar. Kişisel hatalar olmasa büyük ihtimalle G.Saray bu maçı kaybetmezdi. 10 puanlık farka gelince. Bana göre ilk yarı için ilk üçü unutmalı. Ligin bütününe baktığınızda daha çok uzun yıllar var. Biz G.Saray'ın dokuz puan geriden gelip şampiyon olduğunu da hatırlıyoruz. Ancak bu sezon çok adaylı bir zirve yarışı var. Yani meydan eskisi kadar boş değil. G.Saray'ın şampiyonluğu elbette zor, ama imkansız değil.

 

- Misimoviç solda oynar mı?

Bana göre oynamaz. Almanya'da golcülerin arkasında harikalar yaratıyordu. Kenar adamıysanız, savunma yapacaksınız. Misimoviç, biraz tembel ama forvet arkasında hem atan hem attıran müthiş bir adam. Tanımasam, bilmesem, izlemesem, Türkiye'ye sahtesi geldi sanacağım.

[PAGE]

 

Güneş, Trabzon'un Ferguson'u olmalı

- Liderlik Şenol Güneş'in eseri midir? Şenol Güneş bir gün Trabzon'un Alex Ferguson'u olur mu?

Trabzonspor'da liderlikte herkesin katkısı olduğunu düşünüyorum. Ama Başkan Sadri Şener ile Şenol Güneş bir başka. Trabzonspor lider değilken, şampiyonluk beklentilerini bu kadar yükseltmemişken ben her fırsatta, her programda 'Trabzonspor Şenol Güneş'in kıymetini bilsin' diye bağırıp durdum. Evet, Şenol Güneş, Trabzonspor'un Alex Ferguson'u olmalı. 5 yıl, 10 yıl, ne kadar devam edecekse o kadar kalmalı. Ama Trabzonspor kendi evladı bile olsa bir hocaya 5 maçla 10 maçla ömür biçiyor. O zaman 5 yıl, 10 yıl nasıl olacak? Şenol Güneş, Trabzonspor'un Alex Fedguson'u nasıl olacak. Bu konuda son sözüm şu: Gelmeyen hoca kalmadı. Şenol Hoca'dan sonra deniz bitti. Ona göre Şenol Hoca'nın kıymetini bilin. Aslında Şenol Hoca'yı sadece sonuçlarla değerlendirmeyi doğru bulmuyorum. Her fırsatta Türk futboluna verdiği mesajlar, bugün ülkenin en değerli, en önemli futbol adamlarından biri olduğunu ortaya koyuyor.

[PAGE]

 

- Trabzon'a derbileri kazandıran Engin gibi yıldızlar mı?

20 yıl sonra üç büyüklere karşı yeniden egemenlik kazanmasını birkaç futbolcunun yıldızlaşmasına bağlarsak, Trabzonspor'un takım oyununa, takım olma ruhuna haksızlık etmiş oluruz. Trabzonspor'un kazandığı maçlarda da, kazandıktan sonra oynadığı kolbastıda da gerçek bir takım oyunu var.

[PAGE]

 

Bursa'nın sırrı TAKIMDAŞLIK

- Her şeye rağmen 11 hafta yenilmeyen bir Bursa var. Bunu sırrı nedir?

Bursa tam 11 haftadır kaybetmediyse bunu takımdaşlık ruhuna bağlıyorum. Ancak gerçekçi olmak lazım. Bu yenilmezliğe rağmen, Bursaspor sanki geçen yıl daha coşkuluydu.

- Ertuğrul Sağlam, 'Kupayı da alacağız' dedi. Bursaspor iki kupa alır mı?

Ertuğrul Hoca'nın kupayı da alacağız açıklamasını hayali değil, gerçekçi bulurum. Bu kadro her şeyi yapabilir. Yapabileceğini de zaten kanıtladı. Keşke yabancı oyuncularda çıtayı biraz daha yüksek tutabilselerdi. Ama ne kadar ekmek o kadar köfte misali, bu işte ne kadar para, o kadar kaliteye gelip dayanıyor. Kolay değil.

HAFTANIN GÜZELLiKLERİ

11. haftadan aklımda kalan güzellikler elbette var. Haftanın açılış maçını, yani Kayseri-Gençlerbirliği maçındaki golleri ve mücadeleyi çok beğendim. Sivas deplasmanında, Büyükşehir Belediyesi'nin oyunu ile muhteşem İbrahim Akın'a hayran kaldım. Avni Aker'in atmosferine bayıldım. Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın zemini ile bu zemindeki Alex'i, Gökhan Gönül'ü çok beğendim.

 

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EFSANE SUNUCU - 7 yıl önce
sayın şansal bey o şeref bana ait ben şenol güneşi bu sayfalarda kaç defa trabzonsporun alex fergusonu olarak ilan etmiştim.hakkımı yeme lütfen !
Avatar
ancyra - 7 yıl önce
Basında o kadar çok Trabzonsporu öven yazılar ve sözler sarfedilmeye başlandı ki ben tedirgin olmaya başladım.Bunlar takımın ayağını yerden kesmeye ve aşırı özgüven sonucu rehavete sebep olabilir.Eğer futbolcular bu yazılanları okuyorsa ki muhtemelen okuyorlar.Kesinlikle bu yazılanların altında birşeyler aramalıdırlar.Daha düne kadar İstanbul takımlarıyla yatıp İstanbul takımları ile kalkanların ve hatta İstanbul takımları ile oynanan maçları bile daha bir iştahla sunan spikerlerin ve köşe yazarlarının olduğu bir ortamda basında çıkan bu yazıların takımı rehavete sürüklemeye yönelik bilinçli hareketler olduğunu düşünüyorum.Futbolcuları ve taraftarları uyanık olmaya davet ediyorum.
Avatar
karaoğlu - 7 yıl önce
şansal büyüka en son avni akerin atmasferine bayıldım diyor hernekadr benim istedğim gibi olmasa da bunu diyorsa tarafr olarak yavaş yavaş bişelrin değiştiiine kanıt olablir die düşünmek istyrum ama bana göre bu sadece avni akerin % 30 atmasferi ben burdan hep tarafra avni akerin atnmasferine yönelik yaptığm yorumlarda işte bunu sağlaya çalışmlıyız yhönünde ısrar ediyordum ..şansal ve diğer spor adamlarıda bunu kullannalı yani aker muhteşemdi avni akerin atmasferine diyecek yok avni aker çok deplasman ben bunları duymak istiyrum bunları da bu insanlara duyurmak bizim elimzide takımın iyi futbol oynamsını bekelyrke değil hermzna her maçta takım kötüde oynasa iyide oynasa herzaman çoşkulu baskılı olmalsır..futbol cehennmei olmalıdır..ve burdan da herzman tarafra yönelik eleştirel yazılar yazacam bana göre bu şampiyonlukta %50 de bizim katkı yapmamız gerekir.futbolcuların bizi değil bizlerin futbolcuları çoşturması gerektğini herzman belirtceğim ya bu tarafr modeli değişecek yada değişecek başka çaresi yok bu işin eğer şampiyon olmak istyrsak oturdmz yerden değil bizimde bir katkımz olmalıdr..hep eleştirmekle bu iş olmaz bunun zararını yıllar önce çok gördük..bakın engin baytar arkadşımz ne diyor tarafr için belki bilmiyorsnz söleyeyim yahu tarafr uyuyor resmen herkes çekirdek yiyor diyor bunu diyen ts futbolcusu demekki bişler yanlış yapıyrz biz bunu anlatya çalıyrz engin sahay girecek elleriyle kollaryla bizi çoştrucak varmı böle bir tarafrlık modeli allah aşkına ya engin olmasaydı illa birimi kaldracak bizi ayağa haydi ts tarafrı diyerek bumu tarafrlık arkadaşlr bu mu????

bakın her yıl böle bu takımı bulamayız bu fırsatı bizlerde iyi değerlnidrelim takımıza sahip çıkalım şu çekirdek olayına son verelim çoşkulu şekilde takımızı desteklylim yenik duruma düşsede destekleylim alkışlaylım onure edelim..azçıkta biz eziyet çekelim sesimiz kısılsın her maç ama sonu eğer şampiyonluksa buna kim katlanmk istemez kim??lütfen bundan sonraki maçlarda şu takıma adam gibi destekllim bıraklım artık şu çekirdek işini bıraakılm herkes yanındakini uyarsın bağırmak için teşvik etsin hep berbaer çoşalım çoşturalım sevgili ts tarafrı bundan sonra bizlere büyük görev düşecek esas şimdi başlıyor tarafrlık şimdi bundan sonraki maçlarda başlıyor ona göre herkes herşeye hazrlıklı olsun çoşsun çoştursun lütfen ....teşekkürler,
Avatar
Ahmert - 7 yıl önce
yorumunu okudum ilk 2-3 cümlesini tam beğene bastım. sonra devamını okuyunca keşke basmasydım diyorum. Medyada bize yer verilmeyince kimse bizi takmıyor oluyor şimdi bizim hakkımızda bişeyler yazınca yok efendim biz rehavete kapılalımda puan kayıpları yaşayalım diye blerek yapılıyormuş. asıl sorun sizin gibi düşünenlerde. trabzonsporun yıllarca almış olduğu kötü sonuçlar sizi ciddi etkilemiş. başarısızlığın nedeninin bizden kaynaklandığını görmek yerine başkaları tarafından engellendiğimizi düşünerek sanırım daha bi rahat hissediyorsunuz. Kimsenin trabzonspora karşı durduğu yok kafanızdan birşeyler uydurup kimseyi eleştirmeyin. gazetelerde yazılanlardan çok asıl taraftarlar havalanıyo, kendini şuan şampiyon görüyo ve diğer takımları küçümsemeye başladı.
Avatar
karaoğlu - 7 yıl önce
arkadaşım bende sana katılıyorum...yok böle birşey ancyra nickli arkadşı çokta bu konuda yermek istemiyorum ama aynı dedğin gibi eğer biz şampiyon olamıyorsak bunun nednini kendimizde aramlıyız bir nedenidee aşağıda ki tarafrlarla ilgili yazdığım yazıyı örnek göstereblirim ..ts kulübü daha dün kurulmadıki hiç şampiyonluk kupa almamaış kulüp değilki hepsini yaşamış trükiyenin 4 büyük takımdan biridr..bunlara alışık olmalıdır..tabikide basın yazacak herhalde yazack yazmasaydı burdan da ulan istanbul türkiyenin en iyi takımyız galibiyetler alıyoruz bizden hiç haber yapmıyorlar demeyecekmiyiz öle söleyecez kesinlikle ondan haber yapılması bahane değildir..takımın hocası gazetelerin fazla okunmaması yönünde telkinde bulunur futbolculara onlarda okumaz zor değil...ne diyoruz trabzonun rakipi yine trabzondur...1996 yılında van maçında birimi dedi bize okadar pozisyonu dışarı atın hayır..haa şunu yapmayıl 1996 yılında olduğu gibi abartmayalım maç öncesinde şehirin heryerinde fener tabutları dolaşıyordu alaylı şekilde fazla bartmadan temkinli şekilde futbolculara fazla yüklenmedn ıslıklamdan sabredersek şampiyonluk gelecektir..amaaaaa son bir şartım daha varr bu tarfr modeliyle olmaz bu iş çekirde yiyerk sinam salonundaki gibi film izler gibi olmaz bu iş daha istekli daha çoşkulu olmalıyız avni akerde bunu futbolculara yansıtmalıyız kesinlikle şampiyonlğun % 50 bize aittir..biz buna katkı sağlamlıyız..
Avatar
kuzey yıldızı - 7 yıl önce
şansal büyüka iyi bir analiz de bulunmuş....bazen bazı kişiler doğru konuşabiliyor...bozuk saat bile günde iki defa doğruyu gösterir misali..
Avatar
kamilcandan - 7 yıl önce
4 büyüklerin hali ortada derken ne demek istemiş anlamadım.sadece 3 büyükler dese daha doğru olurdu.
Avatar
hasan kologlu - 7 yıl önce
evet su cok acik secik görülmüstür ki trabzonsporuma yabanci hocalar asla basari getiremez.altin anahtar senol günestir.büyük trabzonspor taraftari.sakince takip etsin yeter.tabi maclarda degil macta sarkilar tezahüratlar en üst seviyede olmali .aksi sonuc alindigin da sakin bir sekilde olayi yönetim teknik kadro ve diger birimlere biraksinlar yeter.yane gölge etmek yok.bos konusmak yok.argo konusmak yok.büyük traftarada yakinsan bu degilmidir.yillarca yikip dökenler ne kazandiniz? hamburgdan selamlar sevgiler..kologlu