Ercüment Ovalı Trabzonsporluyum dedi ve ürettiği aşıya o ismi verdi

Prof. Dr. Ürettiği aşının ismi ile ilgili bakın neler söyledi.

Spor 23.04.2020, 18:57 23.04.2020, 20:13

Haber61 – Haber Servisi - Koronavirüse karşı aşı ve tedavi çalışmalarıyla gündemde olan Hematoloji Uzmanı Prof. Dr. Ercüment Ovalı, 2 aşı ürettiklerini ve Sağlık Bakanlığı’na hayvan deneylerine başlama izni almak için başvurduklarını söyledi.

Prof. Dr. Ovalı, "40 yıl sonra ilk defa bir aşıyı ürettik ve test aşamasına getirdik. Ürettiğimiz aşı diğer aşı gelene kadar geçişi sağlayacak. Tüm bu anlattıklarım bir ayda oldu" açıklamasında bulundu.

Ürettikleri aşılara verdikleri isimler konusunda açıklamalarda bulunan Ovalı, ilk aşının isminin hocasına ait olduğunu belirterek, “Aşının birine SK10 ismini verdik. Bu ismin anlamını söylemek istiyoruz. Bu benim hocam Sait Kapucuoğlu’nun isminin kısaltmasıdır. Beni ben yapan, öğretim üyeliğime kadar getiren inşa. Yıllarca beraber çalıştık ve ben bir dönem ona açıkçası haksızlık yaptım. O haksızlıktan sonra kendisinden özür dilemeye gittiysem de yıllarca bu özrümü kabul etmedi. Ta ki “ben aşı yapacağım ve bunu 23 Nisan’da açıklayacağım” dediğim gün beni aradı ve beni affettiğini söyledi. İnşallah testleri geçer ve yeni aşımızın ismi SK10 olacak.” dedi.

“BEN TRABZONSPORLUYUM”

İkinci aşının isminin ise ‘OZG3861’ olduğunu belirten Prof. Dr. Ovalı, “İkinci aşının ismi ise benim çocuklarımın istediği bir şey. Onun ismi OZG3861, “OZG” Bulut’un çok sevdiği bir dostunun isminin kısaltması, “38” bizim sağlıklı yaşamamızı sağlayan, bütün laboratuvarı steril tutan Recai’nin memleketi Kayseri’nin plakası. “61” de ben Trabzonsporluyum.  Çocuklar önerdi. İsim hakkı sizin dedim. Herkes bir isim söyledi, kısaltalım dedik ve isim böyle çıktı. OZG, 38 Kayseri’nin plakası, 61’de Trabzonspor’dan geliyor. İlk aşıyı da ben kendime ayırdım. Yıllarca çok haksızlık etmiştim hocama, beni affetti, o nedenle hocamın ismini koydum” dedi.

AŞI AĞUSTOS AYINDA İNSANLARA DOKUNACAK”

Ovalı Yaptıkalrı aşı ile ilgili tarih verirken, "Yaptığımız aşı herşey yolunda giderse Ağustos’ta insanlara dokunacak. Ama terslikler olabilir ama eninde sonunda başarırız. Sadece zamanla ilgili mücadelemiz var. Nefessiz çalışıyoruz, şuana kadar da verdiğimiz sözü tuttuk.” dedi.
 

Yorumlar (13)
Poyraz 7 ay önce
Helal olsun sana,Trabzonlu olmayıp TRABZONSPORu tutan yiğit ve faydalı insan
derman 7 ay önce
Şimdi işin komikliğini iyi izleyin. Adam prof olmuş, bir çok tez yayınlamış ilacı çalışmış uğraşmış ortaya bir şey koymuş, ama birazdan buraya cahil cühela damlayıp adama hakaret edecek :)
Salih keskin 7 ay önce
Hocam,ne olur, İstanbul takımları için de bir anti şike aşısı yapın lütfen, ülkemizde şike Corona virüsü gibi
Mantıklı 7 ay önce
Süper. Çok güldüm????????????
YOMRALIDAN 7 ay önce
İstanbul takımlarının taraftarları kullanmazlar o ilacı
ErcanA 7 ay önce
Kendileri bilir. İngiliz aşısı kullansınlar
Hayat 7 ay önce
Hadi inşAllah Hocam , Allah emeklerinizi boşa getirmesin ...
Serko61 7 ay önce
Hocam INŞALLAH başarılı olur bu aşı, fakat fenerlileri öldürsen o aşıyı olmazlar,malûm pek sevişiriz kendileriyle...
Murat başlan 7 ay önce
Yakında şu an tv de ercüment hocayı baloncu olmakla suçlayanlarmı yoksa güvenenlermi haklı belli olur ...ama bildiğim ekranda mikroskop görmeyen çok ALİM var :))
Hasan 7 ay önce
Hocanın açıklamaları tatmin edici.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@