banner526

Modern Pozitif Bilimler

banner513

Bombacı Hami konuştu

1995-1996'da şampiyonluğu kıl payı kaçıran Trabzonspor’un kaptanı Hami Mandıralı, Fanatik'e dünü anlattı, bugünü yorumladı:O dönem biz de çok yaklaşmıştık şampiyonluğa ama kırılma anlarında hatalarımız oldu. Ancak camiamız büyük gelişim kaydetti.Özellikle

Spor 15.12.2010, 09:55
Bombacı Hami konuştu

1995-1996'da şampiyonluğu kıl payı kaçıran Trabzonspor’un kaptanı Hami Mandıralı, Fanatik'e dünü anlattı, bugünü yorumladı:

O dönem biz de çok yaklaşmıştık şampiyonluğa ama kırılma anlarında hatalarımız oldu. Ancak camiamız büyük gelişim kaydetti.

Özellikle tribünlerimiz stajını tamamladı, artık çok daha bilinçli. Onların pozitif katkısı da sahaya direkt yansıyor.

Şenol hoca krizleri müthiş yönetti, bugünler onun eseri. İç sorunlar dışında kimse Trabzon’un yolunu kesemez.

Trabzonspor’un şampiyonluk hasretinin önüne geçebilecek sezonların başında geliyor hiç şüphesiz 1995-1996 dönemi... Takım yine Şenol Güneş ile yola çıkmış, büyük bir hava yakalamıştı. Her şey son

haftalara kadar çok iyi gidiyordu ama rüzgarın tersine dönmesi tüm hayalleri yıktı. İç sahadaki Vanspor ve Fenerbahçe kayıpları, Bordo-Mavililer’i şampiyonluktan ederken, camia özgüven bunalımına girdi, efsaneler arasına girebilecek, Ogünlü, Hamili, Şotalı, Abdullahlı, Ünallı kadro dağıldı. Çok konuşuldu o günler, Şenol Güneş’i de suçlayan oldu, taraftarı da kabahatli bulanlar çıktı. Ancak hiçbiri kaçan şampiyonluğu geri getirmedi.

O sezondan sonra ilk kez ilk yarıyı lider bitirmeyi garantileyen Bordo-Mavililer’in hem o dönemki hem de mevcut ruh halini en iyi bilecek isimlerden biri olan Hami Mandıralı’ya kulak verdik. Kariyerine spor yorumculuğu yaparak devam eden nam-ı diğer ‘füzeci’ çok çarpıcı ifadeler kullandı, mesajlar gönderdi.

‘Açıkcası o dönemki kadromuzun kalitesi de çok yüksekti. İyi futbol oynuyorduk, tıpkı şimdiki gibi spor kamuoyu bizi konuşuyordu. Yine şimdikine benzer de bir puansal avantajımız söz konusuydu. Fakat olmayacak hatalar yaptık, fırsatı teptik. Şimdi o günler için suçlu aramanın anlamı yok. Önümüze bakıp yeni başarılara konsantre olmak lazım. Çok iyi bir takımımız var ve gerçekten de iç problemler olmazsa asla şampiyonluk yolundan sapmazlar...’

‘Şenol Güneş ders verdi’

‘Trabzonspor’un ulaştığı noktada birçok kişinin emeği vardır tabi ama Şenol Güneş, başarının baş mimarıdır. Kore ona çok iyi geldi. Değişim yaşadı, kendine çok şeyler kattığı gözleniyor.

Kriz anlarını mükemmel yönetti. Adeta bu alanda bir teknik direktörlük, hatta liderlik dersi verdi. Kaybetmeyi seçerek birçok oyuncunun ipini çekebilirde ama zoru seçti, uğraştı, başardı. Ne kadar iyi bir eğitmen olduğunu gösterdi...”

‘Transfer gerekli ama...’

“Mevcut kadroya takviye yapılacağı konuşuluyor. Elbette hedef şampiyonluk olduğu için transfer lazım. Fakat bunu yanlış yorumlamamak lazım. Çünkü Trabzonspor iyi işyleyen bir makine. Bozmak biraz lüks olur. Gelecek oyuncunun kadroyu zorlaması, sakatlık-ceza gibi anlarda devreye girmesi de çok önemlidir. Zaten teknik kadronun da bu yönde adımlar atacağından eminim...”

‘Eski halden eser yok’

“Trabzonspor taraftarı da çok değişti, gelişti. Stajını tamamladı yani. Artık eskisi gibi agresifliklerle, gerginliklerle bir yere varılamayacağını onlar da öğrendi. Zaten bundan sıyrılıp desteğe konsantre olduklarında neler yapabileceklerini bilmeyen yok. Son İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçındaki atmosfer ortada. Bunu başaracak kaç takım var? O nedenle futbolcularımızın önemli avantajlarından biri de taraftar profilinin değişmesi diye düşünüyorum.”


Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (10)
G.COLMANTS 10 yıl önce
10 numara mükemmel tespitler yapmışsın Füzeci Hami.Hami MANDIRALI senin gibi yetenekli oyuncular ancak 100 yılda bir gelir.Siz gönüllerin şampiyonu oldunuz bunlar o hasreti son verecekler.Harihası BOMBACI HAMİ...
özten 10 yıl önce
yine bir alt yapi efsanesi trabzonda alt yapi gercekten iyi onun icin istanbul ezikleri paralari cope atiyorlar yazik turk ekonomisi boyle nasil gelisir buna devlet dur demeli cok zengin degiliz ama paralari cope atiyoruz millet ekmek bulamiyor
ofluyasin 10 yıl önce
eski değerlerimiz hamiler orhanlar sonerler ogünler bir bir bulunup alt yapı için ellerinden ne geliyorsa yapmalılar. bu insanlar yıllarca trabzonspor a hizmet etti ve eminim ki içlerinde hala bu kulübe hizmet aşkı var bu oyuncular bulunup tekrar kulübe hizmet etmeliler. altyapı onlarla şaha kalkmalı.
avukaTSemih 10 yıl önce
Hami iyi güzel söylüyorsun da olimpiyattaki taraftarla Avni Aker'de ki taraftarlar arasında fark var.İstanbul'da ki taraftar daha bilinçli.Gol yediğimizde ya da gol geciktiğinde bir futbolcumuz hatalı pas attığında gol kaçtığında homurdanmalar, bağırp çağırmalar hatta münferit küfürler yok.20 yıl Avni Aker'de maç izlemiş ve olimpiyatta ki bütün Ts maçlarına gitmiş bir taraftar olarak gözlemlerim bunlar.O yüzden Avni Aker'de takım baskı altında oynamıyor.Avni Aker'de ki taraftar baskısı kaldırılırsa açık ara şamp. oluruz.Yoksa son haftalara girildikçe taraftar baskısı daha da artacak.Defalarca yazdım buraya.Trabzon'da ki taraftar bilinçlendirilmrli.Maçtan önce stad hoparlörlerinden yapılacak konuşmalar stad girişinde dağıtılacak el ilanları ve yerel medyada yapılacak konuşmalar ile bu taraftar bilinçlendirilmeli.Çok kere tanık oldum.En küçük bir hatada Futbolculara bağıranlar küfredenler...Bu öyle basit bir olay değil.BAŞARI DETAYLARDA GİZLİDİR.
cingün 10 yıl önce
Bakın herkes taraflı davranıyor. Atay Aktuğun başkanlığı, ziya doğanın teknik direktörlüğü zamanında son 5 maçta bazı ahlaksız hakemlerin göz göre göre puanlarımızı ve şampiyonluğumuzu utanmazca çaldıklarını hatırlamak istemiyor kimse neden acaba? hatırlasanıza, bu tip hakemlerin o maçlarımızı ahlaksızca yönettiklerinin dışında, bırakın sarı, kırmızı kartları faul bile çalmadığı rakip takımın kasıtlı hareketleri sonucunda, başta fatih tekke olmak üzere as futbolculardan 3/4 tanesini trübüne çıkarttılar.oynayabilenlerin de çoğu sakat sakat oynadılar..

üstelik de federasyon koltuğunda sözde trabzonlu haluk ulusoy oturuyordu. haluk efendi senden kimse hatır istemiyordu. gözlerinin önünde aleyhimizde hakem faciaları yaşandı ve sen görmezden geldin. bırak trabzonsporu, şampiyonluğu kuyruğundan yakalamış hangi takım olursa olsun, senin hakemlerin tarafından katlediliyor ve sen buna göz yumuyorsun. senden hatır isteyen yoktu. sen o rezil hakemlerine adam gibi maç yönetin yoksa çıranızı yakarım deseydin o yıl şampiyon olurduk. o şampiyonluğumuzu en başta yiyen sensin...

sırf o 3 istanbul kulübünün gözüne girmek ve tekrar federasyon başkanı olmak için resmen trabzonsporun şampiyonluğunu hakemlerinin yemesine göz yumdun.
G.COLMANTS 10 yıl önce
Haluk Ulusoy Galatasaray kongre üyesidir.Ulusoy döneminde Trabzonspor çok madur olmuştur.Gerçek olan budur.
tsmania 10 yıl önce
senden sonra serbest vuruş'tan kaç tane golümüz var, Avrupa'da doğup büyümüş olsaydın , şimdi adın dünya futbolunda efsaneler arasındaydı.senin gibisi bir daha zor gelir. halen daha youtube'da serbest vuruşlarını seyrediyorum, senin gibisi bir daha gelmez.
maker 10 yıl önce
Kimse unutmadi Metin Tokatin Sson dakikda fenerbahce macimizda verilmeyen penaltimizi ve sampiyonlugun o senede fenere peskes cekildigini. Sampiyon olmamiz icin en az 15 puan fark fenerle yoksa oyunlar bitmez Bursayla basa bas kalirsak bizim icin daha iyi olur
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@