banner555

Bakan Soylu 3 maça dikkat çekti: "Çizgimizin dışında..."

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Gençlik ve Spor Bakanı Aşkın bak Trabzon'da Spor Müsabakaları Güvenlik Tedbirleri Toplantısı gerçekleştirdi.

Spor 09.08.2017, 11:33 09.08.2017, 13:39

Spor Müsabakaları Güvenlik Tedbirleri Toplantısı İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ve Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak'ın katılımı ile bugün sabah saatlerinde Trabzon Valiliği’nde yapıldı. Valilik B Toplantı Salonunda yapılan toplantıya 81 ilin Valisi video konferans sistemi ile katılırken, toplantıda ilk olarak İçişleri Bakanı Süleyman Soylu söz aldı.


Soylu, sporu ana mercekten çıkarmadan hep birlikte meseleye yaklaşmanın çok daha doğru olabileceğini söyledi. Soylu “Gerek spor kulüpleri açısından gerek sporcularımız açısından gerek spor yöneticileri açısından gerekse de seyircilerimizi açısından önemli bir döneme doğru gidiyoruz. Spor müsabakalarının her birinin kendine ait önemli bir özelliği var ve bu özellikle bazen spor müsabakalarının çok dengede daha doğrusu herhangi bir heyecan ve olaya sevk edilmeden devamı ve sonuçlanmasını gerektiriyor. Ama bazı müsabakalar var ki bu müsabakaların içerisinde cereyan eden olaylar veya müsabakaların ortaya koyduğu ve taraftarlar üzerinde özellikle de sporcular üzerinde oluşturduğu enerjiler ve yine müsabakalar öncesi müsabakalar sonrası oluşan kamuoylarında bizimde daha sonra değerlendirmesinde bulunduğumuz bazen müteessir olduğumuz olaylar üzüntü duyduğumuz olaylar bazen de görüntülerinden bütün ülkemizin mutlu olduğu olaylar söz konusu oluyor” diye konuştu.

“BİZ BUNU BİR İŞARET VE SİNYAL OLARAK ALIYORUZ”

3 maça dikkat çeken Soylu “Bir tanesi Başakşehir-Konya maçı diğeri Antalya’da gerçekleştirilen Eskişehir-Göztepe play-off maçı ve en sonda Samsun’da Beşiktaş-Konya kupa maçı bu 3 maçta da bizim şartlarımızın ve genel çizdiğimiz çizginin dışında olaylar söz konusu oldu. Allah’a şükürler olsun ki sonucunda bizi çok daha üzüntüye sevk edecek olaylar gerçekleşmedi. Biz bunu bir işaret ve sinyal olarak alıyoruz. Birçok manipülasyon ve spekülasyon yapılıyor işte provokasyonlar yapıldı. Hemen hemen aynı kişilerin bu tip olayları orada sergilediği ve işin benim açımdan bir spor seyircisi olarak maalesef üzüntü verici tarafı özellikle dönem dönem spora siyaset karıştırma konusunda bir takım ideolojik grupların yoğunlaşmasını görüyoruz. Bunun spor açısından son derece sakıncalı görüyoruz. Spor sahaları siyasetin yapılacağı yer değildir. Bugün bir çok mesele ile karşı karşıyayız. Uyuşturucudan bir takım asayiş olaylarına kadar bunu sadece eğitimle çözemeyeceğimizi, güvenlik kurullarımızla çözemeyeceğimizi hepimiz biliyoruz. Toplumumuzun çeşitli kesimlerini çeşitli alanlara sevk ederek de bunu çözme sorumluluğumuz olduğunu hem devlet hem de millet olarak biliyoruz. Bu açıdan sporda kültürel aktiviteler kadar gelenek göreneklerimiz kadar bizim bu konuda en önemli sığınağımızdır. Hem gençlerimizin hem de insanlarımızın kendi değerlerimize sahip çıkabilmesi doğru alanlarda kendilerini yönlendirmeleri açısından en önemli sığınağımızdır. Bunun siyasallaşması ve ideolojik bir takım noktalara doğru evrilmesi bizim şüphesiz ki hiç istemediğimiz arzu etmediğimiz ve esasen sporla beraber yan yana getiremeyeceğimiz bir zincirdir. Bu konuda arkadaşlarımızın öngörülü olmaları gerekir” şeklinde konuştu.“MESELEYİ TAKİP EDECEK ARKADAŞLAR DAHA ZİYADE SPOR CAMİASINDAKİ ARKADAŞLARDIR”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “Özellikle maç esnasında ben bunu kolluk kuvvetlerimiz ve valilerimiz açısından söylüyorum; alınabilecek tedbirlerin kısıtlı tedbirler olduğunu ifade etmek isterim” diyerek sürdürdüğü konuşmasında şunları söyledi:

“Bunu son 2-3 maçta kendim müşahade ettiğim için bir tecrübe ile söylüyorum. Çünkü yaklaşık 10, 20, 30, 40 binlik taraftar grubundan ve bunların toplumsal olarak bir takım meselelere göstermiş olduğu reaksiyonlardan hareket ederek bunu söylüyorum. Onun için burada esas itibariyle tedbirler öngörülü bir şekilde ilgili maçlardan önce alınması gereken tedbirlerdir. Vali, emniyet müdürü, jandarma komutanı bu konuda spora çok yakın olamaz bunu bir iş olarak görebilir. Ama burada meseleyi takip edecek arkadaşlar daha ziyade spor camiasındaki arkadaşlardır. Valilerimizden çok rica ediyorum sporu orada bir seyir haline döndürebilmek centilmen haline döndürebilmek sizin de temel görevlerinizden bir tanedir. İstisna oluşturduğumuz andan itibaren kurulları değiştiriyoruz demektir. Oysa hiçbirimizin genel olarak bir değerlendirme yapılmadan bu konuda ortak bir karar verilmeden kuralı istinaden değiştirme hakkına sahip olmadığımızı ifade etmek istiyoruz. Biz bir hukuk devletiyiz. Burası bir kurullar sistemi ve biz bu kurallar sistemi içerisinde bunu devam ettirmek zorundayız. 20 ve 40 bin kişinin olduğu bin müsabaka esnasında bununda şöyle olması gerekebilir dediğimiz andan itibaren bunu önleyemeyeceğimizi ve bu konuda zora düşeceğimizi de bilmenizi isteriz. Özellikle maçlara girmesi yasak olan birçok unsurun girdiğini görüyoruz. Bu bizim sorumluluğumuzda bir meseledir. Girdiği andan itibaren bir mazerete sığınmak bu olayın sorumluğunu bizden almaz. Eskişehir-Göztepe maçında olaylar cereyan ettikten sonra hangi ilden buraya jandarma ve kolluk kuvveti polis takviye ederiz diye düşündük. Ama bu bizimde eksikliğimiz. Biz olaylar olmadan evvel tedbirini almak durumundayız. Takdir edersiniz ki bütün illeri 20-30 bin kişilik bir maça göre kolluk kuvvetlerini konuşlandırmış değiliz. Böyle bir şey söz konusu değil. Bir takım takviyeler söz konusu olabilir. İçerinin ambiyansı ve psikolojisi farklı bu psikoloji anlayabilecek ve yönetebilecek bir sürece ihtiyaç var. İnşallah 2017-2018 sezonunun tüm branşlarda hem ülkemiz için hem de milletimiz için hem spor camiası için hayırlara vesile olmasını temenni ediyorum.”

Sporun önemli ve birleştirici unsur olduğunu vurgu yapan Soylu “Amacımız gençlerimiz, insanlarımızı kötü alışkanlıklarıyla bezemeye çalışan ve bunu onlara bulaşıcı hastalık gibi bin salgın gibi iletmeye çalışan grupların önüne elbette eğitimle, kültürle, gelenek ve göreneklerimizle geçtiğimiz gibi sporla da bunu sağlayacağız. Spor en önemli ve birleştirici unsurumuzdur. Bu bizim için sadece kendi kardeşliğimizin değil aslında insanlığın ortak dilidir. Bazen valilerimiz sorumluluklarını arkadaşlarımıza devrediyorlar elbette bu da doğrudur ama bunun ehemi ve mühimi var. Bunları özellikle valilerin başkanlığında bu toplantıları gerçekleştirmek lazım” açıklamasında bulundu.

“HEP BİRLİKTE HAREKET ETMELİYİZ”

Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak ise yapılan toplantıyı çok önemsediğini belirterek “Gençlik ve Spor Bakanı olarak 2017-18 sezonun başlamasına 2 gün kala İçişleri Bakanımızın valilerimiz ile yaptığı bu toplantıya katılmak gerçekten çok önemli. Geçen hafta Pazar günü Samsun’da Süper Kupa Finali’nde Konyaspor ve Beşiktaş takımları arasındaki müsabaka sonucunda yaşadığımız olaylar ve daha öncesinde Eskişehir’deki Başakşehir-Konyaspor Türkiye Kupası finali yine Antalya’daki Eskişehir-Göztepe müsabakası hep bunlar oradaki yaşanan olaylar bize şunu ifade etti, bir sinyal olarak gösteriyor diyor ki ; yeni sezonda adımlarımızı çok daha temkinli atmamız gerekiyor. Spor ortak bir dil. Gençliğin ve toplumun gündemini belirleyen meşgul eden önemli bir aktivite. Spordan keyif almak gerekiyor. Oraya izlemeye giden seyircilerin müsabakalardan keyifle, temaşa zevkiyle ayrılması gerekiyor ama biz bunun tam tersine müsabaka sonunda yaşadığımız o ortamı hatırlayarak dönüyoruz. Biz orda futbolcunun attığı güzel golü veya güzel asisti, basketbolda yaptığı smaçı, voleyboldaki manşetini veya diğer branşlardaki güzel hareketleri, onun spor kalitesini izlemek istiyoruz oraya gelenler de bunu görmek istiyor. Fakat biz müsabakadan ayrıldıktan sonra müsabakanın neticesini duyuyoruz. 2-1 Konyaspor kazındı, kupayı aldı ama bunun dışında her taraftar gördüğümüz ve karşılaştığımız konu o müsabaka esnasında meydana gelenler olaylar. Tabi spor ortak bir dil. Burada 6222 sayılı sporda şiddetin önlenmesi ile alakalı kanunun uygulamalarında bazı sıkıntılarımız olabilir. Bunları görüşmek değerlendirmek üzere Bakanlığımız geçen yıl Mayıs ayında Sapanca’da bir değerlendirme toplantısı yapılmış ve bu toplantı sonucunda bazı öneriler ortaya çıkmış. Bu işin spordaki bu sorunun sadece Spor Bakanlığı, İçişleri Bakanlığı, Adalet Bakanlığı ile çözemeyiz bu toplumsal bir sorun, toplumsal olarak hep birlikte hareket etmeliyiz. Karşımızda tüm dünyada karşılaşılan bir sorun olan fanatik de diyebiliriz yabancıların holigan olarak da değerlendirebiliriz fakat bu meseleyi psikolojik olarak sosyolojik olarak iyi etüt etmeliyiz” diye konuştu.“BİZ SPOR KÜLTÜRÜNÜN BU ÜLKEDE YAYILMASINI İSTİYORUZ”

Bakan Bak, spor kültürünün bu ülkede yayılmasını istediklerini ifade ederek “Gittiğimiz müsabakalardan sevk alınmasını istiyoruz, keyif alınmasını istiyoruz. Bakıyorsunuz spor yöneticileri açıklama yapıyor dikkat etmemiz lazım. Herkese görev düşüyor. Biz de bu yasanın uygulamasındaki eksikler neler değişiklikler gerekiyor mu ? Bizim en önemli önceliklerimizden bir tanesi başında gelen sporda şiddetin önlenmesi. Biz müsabakadan 1 saat önce buna başlarsak olmaz. Müsabakaların fikstürü belli dolayısıyla buna çok dikkat etmemiz lazım. Sosyal medya var. İnsanlar çok rahat birbiri ile iletişim kurabiliyor, organize edebiliyor. Bakıyorsunuz bir anda kızıyor, nabız yüksek, twit atıyor. Aslında bir nefes alıp düşünmemiz lazım. ‘Ben bunu söylersem neler olabilir?’ dolayısıyla biz bu işin başında olan yöneticiler olarak hem spor kulüplerinin hem federasyon yöneticileri hem tüm paydaşlar olarak bütün adımlarımızda çok dikkatli olmalıyız. Tabi bu valilerimizle yapılan spor güvenliği toplantıları çok önemli. Bakıyorsunuz kulüp yetkilisi geliyor, vali yardımcısının başkanlığında oradan emniyetten gelen arkadaşımız var. Bunlar müsabakadan 3 saat önce yapılan şeyler, bu planlamaları önceden yapmamız gerekiyor. Şu da çok önemli. Sporu biz ortak dil olarak görmek istiyoruz. Kimsenin tribünleri politize etmesini oradaki heyecanı değiştirmesine müsaade etmeyeceğiz, etmemeliyiz. Bu toplumsal olarak hepimizin görevi” şeklinde konuştu.

“BU SADECE GÜVENLİK TEDBİRLERİ İLE BAŞARILABİLECEK BİR ŞEY DEĞİL”

“İnanıyorum ki hep birlikte sadece Gençlik ve Spor Bakanlığı değil İçişleri Bakanlığımız değil sadece güvenlik tedbirleri ile başarılabilecek bir şey değil” diyen Bak, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Tüm paydaşlarımız ile bunu başarmamız gerekiyor. O yüzden hepimize sorumluluk düşüyor. Her bir vatandaşımıza sorumluluk düşüyor. Bu konu bizim için ve ülkemiz için çok önemli bir konu. Gençleri spora yönlendirmemiz gerekiyor. Onları spora yönlendirerek daha da verimli daha da güçlü bir gelecek hedefliyoruz. Bu toplantıyı tertip eden İçişleri Bakanımıza çok teşekkür ediyorum. Hep birlikte başaracağımıza inanıyoruz. Biz bu noktada gençlerimize bütün paydaşlarımıza güveniyoruz. Sayın kulüp başkanlarına, yöneticilere, tüm spor paydaşlarına, televizyon yorumcusundan bu işin spor camiasının içinde olan herkese görev düşüyor. Bunun hep birlikte başarabiliriz tüm dünyaya örnek bir süreci birlikte yönetebiliriz. Bunun dünyada da örnekleri var. Bu iş kolay çözülebilecek işler değil ama birlikte başarılabilecek bir konu. Hep birlikte çalışmamız gerekiyor. Bugün yapacağımız toplantıdan çıkacak sonuçlar bizler için çok önemli. Eksik kalan taraflarımızı tamamlarız. Bu hafta sonu başlayacak yeni sezonun tüm spor camiasına milletimize hayırlı olmasını temenni ediyorum.”

Toplantı daha sonra basına kapalı olarak devam etti.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)
21°
parçalı bulutlu
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 40 84
2. Galatasaray 40 84
3. Fenerbahçe 40 82
4. Trabzonspor 40 71
5. Sivasspor 40 65
6. Hatayspor 40 61
7. Alanyaspor 40 60
8. Karagümrük 40 60
9. Gaziantep FK 40 58
10. Göztepe 40 51
11. Konyaspor 40 50
12. Başakşehir 40 48
13. Rizespor 40 48
14. Kasımpaşa 40 46
15. Malatyaspor 40 45
16. Antalyaspor 40 44
17. Kayserispor 40 41
18. Erzurumspor 40 40
19. Ankaragücü 40 38
20. Gençlerbirliği 40 38
21. Denizlispor 40 28
Takımlar O P
1. Adana Demirspor 34 70
2. Giresunspor 34 70
3. Samsunspor 34 70
4. İstanbulspor 34 64
5. Altay 34 63
6. Altınordu 34 60
7. Ankara Keçiörengücü 34 58
8. Ümraniye 34 51
9. Tuzlaspor 34 47
10. Bursaspor 34 46
11. Bandırmaspor 34 42
12. Boluspor 34 42
13. Balıkesirspor 34 35
14. Adanaspor 34 34
15. Menemenspor 34 34
16. Akhisar Bld.Spor 34 30
17. Ankaraspor 34 26
18. Eskişehirspor 34 8
Takımlar O P
1. Man City 38 86
2. M. United 38 74
3. Liverpool 38 69
4. Chelsea 38 67
5. Leicester City 38 66
6. West Ham 38 65
7. Tottenham 38 62
8. Arsenal 38 61
9. Leeds United 38 59
10. Everton 38 59
11. Aston Villa 38 55
12. Newcastle 38 45
13. Wolverhampton 38 45
14. Crystal Palace 38 44
15. Southampton 38 43
16. Brighton 38 41
17. Burnley 38 39
18. Fulham 38 28
19. West Bromwich 38 26
20. Sheffield United 38 23
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 38 86
2. Real Madrid 38 84
3. Barcelona 38 79
4. Sevilla 38 77
5. Real Sociedad 38 62
6. Real Betis 38 61
7. Villarreal 38 58
8. Celta de Vigo 38 53
9. Granada 38 46
10. Athletic Bilbao 38 46
11. Osasuna 38 44
12. Cádiz 38 44
13. Valencia 38 43
14. Levante 38 41
15. Getafe 38 38
16. Deportivo Alaves 38 38
17. Elche 38 36
18. Huesca 38 34
19. Real Valladolid 38 31
20. Eibar 38 30

Gelişmelerden Haberdar Olun

@