"Türkiye Suriye'yi 2 saatte yok eder"

 Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından düzenlenen Ekim ayı Kahvaltı Toplantısı'na katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tezkerenin meclisten geçmesiyle ilgili olarak yapılan eleştirilere karşı çıkarak, "Hükümetin te

Siyaset 05.10.2012, 15:10

 

Türkiye Kadın Girişimciler Derneği (KAGİDER) tarafından düzenlenen Ekim ayı Kahvaltı Toplantısı'na katılan Avrupa Birliği Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış tezkerenin meclisten geçmesiyle ilgili olarak yapılan eleştirilere karşı çıkarak, "Hükümetin tezkere alması savaşacağız anlamına gelmez.
 
Hükümetin tezkere alması sadece bu ülkede en ufak bir saldırı karşısında hükümetin de gerekli adımları atabilecek, yetkiyle donatıldığını ortaya koyar" dedi.
 
Avantgarde Hotel'de düzenlenen toplantıda konuşan Bağış, KAGİDER üyesi bir kadının "Tezkereden başka formül bulunamaz mı? Biz savaş istemiyoruz" sorusuna, "Savaş konusundaki hassasiyetinizi saygıyla karşılıyorum.
 
Ama şunu bilin ki Türkiye Cumhuriyeti'nin yöneticileri Cumhurbaşkanı, Meclis Başkanı, Başbakanı, bakanları, milletvekilleri, iktidarı, muhalefeti en az sizin kadar bu yükü üzerlerinde hissediyorlar. 
 
Bundan şüpheniz olmasın. Bu kolay bir karar değil ama zor olan kararları da birilerinin istişare etmesi gerekir" diye konuştu.
 
"TÜRKİYE'NİN ASKERİ GÜCÜ SURİYE'Yİ BİRKAÇ SAAT İÇİNDE YOK EDEBİLİR"
Hükümetin tezkere almasının savaşa gireceği anlamına gelmediğinin altını çizen Bakan Bağış, "Biz bin yılı aşkın devlet geleneği olan ülkeyiz. O geleneğin içinde bizim her türlü senaryoya hazırlıklı olmamız gerekir.
 
Türkiye eğer savaşmaya çok meraklı bir ülke olsaydı uçağı düşürüldüğünde onu bahane eder ve Suriye'yi yerle bir ederdi. Bugün Türkiye'nin askeri gücü Suriye'yi birkaç saat içerisinde yok edecek noktadadır çok şükür.
 
Ama bizim Suriye halkıyla bir sorunumuz yok. Bizim komşularımızla dostlarımızla hiçbir ülkenin halkıyla bir sorunumuz yok" ifadesini kullandı.
 
"HÜKÜMETİN TEZKERE ALMASI SAVAŞACAĞI ANLAMINA GELMEZ"
Bakan Bağış, konuşmasında CHP ve BDP'nin tezkereyle ilgili olarak ortaya koydukları tutumu eleştirerek "Sadece dikta rejimini, Esed rejimini teşvik etmeye yönelik bir yaklaşımdır" dedi.
 
Egemen Bağış, "Dün eğer tezkereye hayır çıksaydı, bu Suriye'ye şu mesajı vermiş olurdu: Sen istediğin kadar havan topu salla benim vatandaşlarımı istediğin kadar öldür, benim Meclis'im Hükümet'e istediği yetkiyi vermediği için sana hiçbir tepki vermeyeceğiz.
 
Burası her türle saldırıya açık bir alan anlamı çıkacaktı. Ne acıdır ki Cumhuriyet Halk Partisi'yle Barış ve Demokrasi Partisi'nin bu konuda ortaya koydukları tutum sadece dikta rejimini Esed rejimini teşvik etmeye yönelik bir yaklaşımdır. Bunun bireyle alakası yok.
 
Hükümetin tezkere alması savaşacağı anlamına gelmez. Hükümetin kezkere alması sadece bu ülkede en ufak bir saldırı karşısında hükümetin de gerekli adımları atabilecek, yetkiyle donatıldığını ortaya koyar. Yani bunun bireysel haklarla ne alakası var. Tam tersine bireyleri korumak adına hükümetin o yetkiyi eline alması gerekir.
 
Hükümet o yetkiyi eline almadan kendi yürütme erkinin yetkisiyle Genelkurmay'a gir içeri talimatını verirse işte o zaman yetkisini aşmış olur. İstediğimi yaparım anlayışı olur." ifadesini kullandı.
Yorumlar (9)
fırat şahin 8 yıl önce
Savaşa hayir fakat unutulmasın apo yıllarca samda yasadi ve ayni havan urfaya degilde istanbula atilsa dudunceler nasil olurdu.
ibrahim namlı 8 yıl önce
sizler hala daha bir ppk nın üstesinden gelemediniz de suriyeyi 2 saat demi yok edeceksiniz.ufak ufak atda civcivlerde yesin
yavuz uğuz 8 yıl önce
suriyeyi iki saatte pkkyı 30 + sonsuz senede
adil türk 8 yıl önce
Savaşa giren bir ülke 50 yıl geriye gider.Biz sınırdaş ve din kardeşimiz olan komşularımızla iyi ilişkiler içinde olmalıyız.Suriye Türkiyeye savaş açmaz .Türkiye Suriye YE savaş açar.Bunuda kimlerden emir alarak yapar herkes biliyor.
yavuz uğuz 8 yıl önce
?
Ali Konda 8 yıl önce
sayın bakan ama göremeyen, lafla peynir gemisi yürümez. Teskereyi herkes geçirebilir ama ülkeyi herkes savaşa sokamaz.
Ali Konda 8 yıl önce
şimdiki siyasetcilerin hiçbirinde savaşacak kadar cesaret gördmiyorum. Buna başbakan dahil.
tolga bölükbaşı 8 yıl önce
on senede bitmis pkk yi bu hale getiren bir hukumet temsilcisinin bu lafina anca baskabiyerimle guler atma recep din kardesiyiz demekten de kendimi alamam...
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@