"Türkiye nükleer silah üretiyor" iddialarına yanıt

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Alman basınında 21 Eylül 2014 tarihinde yer alan Türkiye'nin nükleer silah üretimi üzerinde çalıştığı yönündeki iddiaların gerçeklerle hiçbir ilgisinin bulunmadığını ifade etti.Türkiye'nin nükleer silah üretimi üz

"Türkiye nükleer silah üretiyor" iddialarına yanıt

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Tanju Bilgiç, Alman basınında 21 Eylül 2014 tarihinde yer alan Türkiye'nin nükleer silah üretimi üzerinde çalıştığı yönündeki iddiaların gerçeklerle hiçbir ilgisinin bulunmadığını ifade etti.

Türkiye'nin nükleer silah üretimi üzerinde çalıştığı yönünde Alman basınında çıkan haberler hakkındaki bir soruya cevap veren Bilgiç, "Alman basınında 21 Eylül 2014 tarihinde yer lan Türkiye'nin nükleer silah üretimi üzerinde çalıştığı yönündeki iddiaların gerçeklerle hiçbir ilgisi bulunmamaktadır" dedi.

Bilgiç, "Silahların kontrolü ve silahsızlanma konularına önem atfeden Türkiye, Nükleer Silahların yayılmasının önlenmesi antlaşması başta olmak üzere, bu alanlardaki tüm uluslararası Anlaşmalara ve Sözleşmelere taraf bulunmakta, bu yöndeki uluslararası çabalara aktif biçimde katılmaktadır. Kitle İmha Silahlarının yayılma riskinin yüksek olduğu bölgelere yakın bir konumda bulunan Türkiye bu alandaki gelişmeleri dikkatle izlemekte, bu endişe verici eğilimin kontrol altına alınması amacıyla yürütülen uluslararası çalışmalar içinde yer almakta, bu bağlamda Orta Doğu'nun kitle imha silahlarından arındırılmış bölge haline dönüştürülmesi hedefini öncelikli görmekte ve sürecin ilk aşaması olan Orta Doğu Konferansının tüm bölge ülkelerinin katılımlarıyla en kısa sürede hayata geçirilmesini arzu etmektedir.

Nükleer silahlardan arındırılmış bir dünya hedefine ve nükleer silahların yayılmasının önlenmesi antlaşmasının çizdiği çerçeve içinde nükleer enerjinin barışçıl amaçlarla kullanılması ilkesine kararlı bir şekilde bağlı bulunan ülkemiz hakkındaki bu iddialar mesnetsiz ve gerçeklerden uzaktır. Ayrıca, bu tür haberlerin Türkiye gibi NATO üyesi ve NATO'nun kolektif savunma sistemine dahil bir ülkenin basınında yer alması şaşırtıcıdır" ifadelerine yer verdi. 

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler