banner556

>

Türkiye Esed'in yerine bu ismi istiyor!

 Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, görüştüğü tüm muhataplarının Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in gideceği konusunda hemfikir olduğunu söyledi. TRT1 canlı yayınında soruları yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye'nin bazı devletlerle Suriye konusundaki temel an

Siyaset 07.10.2012, 08:51
Türkiye Esed'in yerine bu ismi istiyor!

 

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, görüştüğü tüm muhataplarının Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in gideceği konusunda hemfikir olduğunu söyledi.
 
TRT1 canlı yayınında soruları yanıtlayan Davutoğlu, Türkiye'nin bazı devletlerle Suriye konusundaki temel anlaşmazlık noktasının geçiş sürecinin nasıl gerçekleşeceği konusunda yaşandığını söyledi.
 
Rusya ve İran'ın Beşşar Esed'in liderliğinde bir geçiş süreci istediğini belirten Davutoğlu, Türkiye'nin ise öncelikle Esed'siz bir geçiş hükümeti kurulmasını ve bütün yetkilerinin devralınmasını istediğini vurguladı.
 
Bu geçiş sürecine Suriye Cumhurbaşkanı Yardımcısı Faruk Şara'nın önderlik edebileceğini ifade eden Davutoğlu, Şara'nın kaçmaya çalıştığı ancak ayrılamadığı bilgisinin kendilerine geldiğini kaydetti.
 
ŞARA, BAAS REJİMİNİN İKİ NUMARASI
Suriye Devlet Başkanı Beşşar Esed'in yardımcısı Faruk Şara, 2006'da bu göreve getirilmeden önce 22 yıl boyunca dışişleri bakanlığı yaptı. 
 
Baas rejiminin iki numaralı ismi olan Şara, Sünni Müslüman bir aileye mensup. Şam'daki eğitiminin ardından Londra Üniversitesi'nde uluslararası hukuk dersleri alan Şara 1970'lerde Baas Partisi'ne üye oldu ve diplomat olarak ilk görev yeri İtalya'ydı.
 
Ardından 1986'da dönemin Devlet Başkanı Hafız Esed tarafından Dışişleri Bakanlığı'na getirildi. Esed rejiminin kadim güçlerinden biri haline gelen deneyimli siyasetçi, Suriye'nin birçok ülkeyle iyi ilişkiler sürdürmesi için, özellikle Lübnan ve İsrail ile diyalog kurulmasında aktif rol oynadı. Hafız Esed'in 2000'de ölümü sonrasında babasının koltuğunu devralan Beşşar Esed birçok kez kabine değişikliği yaptı ancak Şara hep kabinedeki yerini korudu.
 
Bir ara ülkedeki ayaklanmada muhaliflerin safına geçtiği öne sürülen Şara, temmuzda öldürülen üç üst düzey yetkilinin cenazesine Esed adına katılınca iddiaların asılsız olduğu anlaşılmıştı.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@