banner556

Trabzon'da esnaf işsiz kazanacak

 Trabzon’da İş-Kur ile Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘İşbaşı Eğitim Programları’ ile esnaf elaman kazanacak, işsiz de iş kapısı aralayacak. Konuyla ilgili bilgi veren ve Trabzon esnafını bu projeden f

Siyaset 12.10.2012, 11:13
Trabzon'da esnaf işsiz kazanacak

 

Trabzon’da İş-Kur ile Trabzon Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (TESOB) tarafından ortaklaşa düzenlenen ‘İşbaşı Eğitim Programları’ ile esnaf elaman kazanacak, işsiz de iş kapısı aralayacak.
 
Konuyla ilgili bilgi veren ve Trabzon esnafını bu projeden faydalanmaya çağıran TESOB Başkanı Metin Kara, Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü tarafından yürütülecek programın amacının işletmelerin kalifiye eleman ihtiyacını karşılamak, işsizlerin mesleki olarak kendilerini geliştirebilecekleri iş ortamını oluşturmak olduğunu söyledi.
 
En az iki çalışanı olan Trabzon esnafına ve işletmecilere yönelik İşbaşı Eğitim Programı düzenleme imkanı sağlandığını belirtilen Kara "İş-başı Eğitim Programı ile çalışan sayısı 2 ile 10 arasında olan işyerleri, program kapsamında 1 stajer alabilecektir.
 
Stajer sayısının tespitinde toplam işçi sayısı dikkate alınacak olup, en az 2 kişi çalıştıran bütün işyerlerinde bir kişinin stajer olarak istihdamı 6 ay süreyle İş-Kur tarafından sağlanacaktır.
 
İşbaşı Eğitim Programları kapsamında, işverenler stajerleri en fazla haftada 45 saat, toplamda ise 6 ay istihdam edebileceklerdir.
 
Program süresince katılımcılara, her bir fiili gün için 25 lira kursiyer zaruri giderleri ödenecek olup, bunun yanı sıra, program süresince her bir katılımcı için iş kazası ve meslek hastalığı sigorta primi ile genel sağlık sigortası primi de İş-Kur tarafından ödenecek” dedi.
 
Öte yandan bu programlardan yararlanabilmek için kişinin İş-Kur’a kayıtlı bir işsiz olması, öğrenci olmaması ve 15 yaşını tamamlamış olması ve ayrıca katılımcıların işverenin 1. dereceden akraba olmaması gerekiyor.
 
Başvurular ise İskenderpaşa mahallesindeki Trabzon Çalışma ve İş Kurumu İl Müdürlüğü’ne yapılacak.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@