banner556

"Tercümede sıkıntı olmasın!"

 Başbakan Erdoğan, "20 yıl önce Balkanlar'da, Saraybosna'da, Srebrenica'da, Tuzla'da yüz binlerce insanın katline seyirci kalan Birleşmiş Milletler bugün Suriye’de de acizlik içinde" dedi. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordi

Siyaset 13.10.2012, 23:03

 

Başbakan Erdoğan, "20 yıl önce Balkanlar'da, Saraybosna'da, Srebrenica'da, Tuzla'da yüz binlerce insanın katline seyirci kalan Birleşmiş Milletler bugün Suriye’de de acizlik içinde" dedi.
 
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı tarafından İstanbul Kongre Merkezi'nde düzenlenen ''İstanbul Küresel Forumu''nda yaptığı konuşmada, adalet kavramının insanlığın serencamının tamamında çok hayati bir yeri olduğunu söyledi.
 
BM'NİN REFORME EDİLMESİ ŞART
"Kimse Birleşmiş Milletler'in yapısının adil bir anlayış üzerine bina edildiğini söyleyemez" diyen Erdoğan, "5 daimi üyenin içinden biri çıkıp 'hayır' dediği zaman mesele bitiyor zaten..Öyleyse Birleşmiş Milletler'in reforme edilmesi şart" şeklinde konuştu.
 
ESAD REJİMİNE CESARET VEREN TUTUM
Erdoğan, 20 yıl önce Balkanlar'da, Saraybosna'da, Srebrenica'da, Tuzla'da yüz binlerce insanın katline seyirci kalan Birleşmiş Milletler'in bugün Suriye’de de acizlik içinde olduğunu ifade ederek, "Bu, Esad rejimine her gün onlarca, yüzlerce insanı öldürme konusunda cesaret veren, adeta yeşil ışık yakan bir tutum var ortada" dedi.
 
Başbakan Erdoğan, şöyle devam etti:
"Suriye'deki olaylar karşısında etkin bir politika ortaya koyamayan Güvenlik Konseyi'nin, dünyanın diğer bölgelerindeki mağdurlar, mazlumlar nezdinde hızla meşruiyetini kaybettiğinin bilinmesini istiyorum.''
 
İSLAMOFOBİ IRKÇILIĞIN TEZAHÜRÜ
Başbakan Erdoğan, İslamiyet'i terörle özdeş hale getirme gayreti içerisine girenlerin aslında dünyadaki terör anlayışına destek veren anlayışlar olduğunu belirterek, "İslamofobiyi bir başka açıdan ırkçılığın tezahürü olarak görüyoruz. Bu çarpık anlayış, sadece Batılı ülkeler için değil, bütün dünya için de giderek büyüyen bir tehlike haline geliyor" dedi.
 
ŞERHSİZ, ŞÜPHESİZ İMAN EDERİZ
"Biz sevgili Peygamberimizin peygamberliğine iman ettiğimiz gibi, Hz. İsa Aleyhisselam'ın peygamberliğine de iman ederiz, Hz. Musa Aleyhisselam'ın peygamberliğine de iman ederiz" diyen Erdoğan, "Şerhsiz, şüphesiz iman ederiz. Farklı inançlarda olanlar iman etmeseler de biz iman ederiz. Çünkü bizim ki sipariş üzerine iman değildir, inancımızın gereğidir'' şeklinde konuştu.
 
KANUNİ'NİN SÖZLERİ
Başbakan Erdoğan, Osmanlı Padişahı Kanuni Sultan Süleyman Han'ın sorusu ve şeyhülislamın cevabını dile getirmeden önce simültane tercümanları, ''Simültanede sıkıntı yaşamayalım, tercümeyi yapanlar dikkatli tercüme etsinler'' diye uyardı.
 
Kanuni Sultan Süleyman'ın ''Meyve dalına konsa bir karınca/Vebali olur mu karıncayı kırınca?'' diye sorusuna, ''Yarın Hak divanını kurunca/Kanuni'den hakkın alır karınca'' denildiğini belirten Erdoğan, bu sözleri katılımcılara yönelttiği ''Bir daha okuyayım mı?'' sorusuna aldığı ''Evet'' cevabı üzerine bir kez daha okudu.
 
Erdoğan, ''Bunu diyebilen şeyhülislamlara, bu cevabı kendisine düstur edinen yöneticilere sahipti. Bugün dünyanın yeniden adaletin hakim olduğu bir yer haline gelebilmesi noktasında, zalimin karşısına dimdik durabilmesi için, bizim işte bu anlayışla çalışan uluslararası kurumlara, liderlere, dini liderlere ihtiyacımız var'' dedi.
Yorumlar (3)
Ahmet Baykal 8 yıl önce
HAYIR, TAM ÖYLE DEĞİL, DOĞRUSU ŞUDUR:

Meyve ağaçlarını karıncalar istilâ eder ve bahçıvanlar Kanuni'den karıncaların kırılması (yok edilmesi) için izin isterler. Kanuni karıncaların öldürülerek meyvelerin kurtarılmasının dinen mümkün olup olmadığını şu beyitle Şeyhül-İslâm Zembilli Ali Efendiye sorar:

Dırahtı sarmış olsa eğer karınca,

Zarar var mı karıncayı kırınca?Zembilli Hoca da bir beyitle cevap verir:

Yarın Hakk’ın divanına varınca,

Süleyman’dan
cinneş marnş 8 yıl önce
birleşmiş milletleri eleştirmeden önce, nobel yönetim kurulunun, ab ülkelerine hiç sıkılmadan nobel barış ödülünü vermesini eleştirmek lazım. Sayelerinde yüzbinler öldürüldü sırf bu ülkelerin kışkırtmalarının yüzünden....

ama ne gam, Kendileri pişiriyor, kendileri yiyor pişkin pişkin.... ....
iskender keskin 8 yıl önce
Arkadas koymayin su adamin resmini artik bu siteye. Buna bundan sorna oy velanda yok

Gelişmelerden Haberdar Olun

@