kebir reklamı

Son araştırma anketinde ilginç sonuçlar!

Yapılan ankete göre Gezi süreci sonrası AK Parti yeniden eski oylarına döndü.Konsensüs Araştırma Şirketi'nin hazırladığı 'Türkiye Gündemi Araştırması'na göre, vatandaşların yüzde 62.3'ü barış sürecini destekliyor, yüzde 39.2'si AK Parti'yi PKK ile mücadel

Son araştırma anketinde ilginç sonuçlar!

banner197

Yapılan ankete göre Gezi süreci sonrası AK Parti yeniden eski oylarına döndü.

Konsensüs Araştırma Şirketi'nin hazırladığı 'Türkiye Gündemi Araştırması'na göre, vatandaşların yüzde 62.3'ü barış sürecini destekliyor, yüzde 39.2'si AK Parti'yi PKK ile mücadelede başarılı buluyor.

Ankette AK Parti'nin oyu yüzde 50,1 iken CHP yüzde 26,9 ile Gezi olayları öncesi yapılan oylarına dönmüş durumda.

"AK PARTİ'NİN PKK İLE MÜCADELESİ BAŞARILI"

BARIŞ SÜRECİNE YÜZDE 62'LİK DESTEK


Konsensüs Araştırma Şirketi'nin hazırladığı 'Türkiye Gündemi Araştırması'na göre, vatandaşların yüzde 62.3'ü barış sürecini destekliyor, yüzde 39.2'si AK Parti'yi PKK ile mücadelede başarılı buluyor. Yine ankete katılanların yüzde 60'ı Fatih Terim'in Milli Takım'ın başında başarılı olacağına inanıyor, yüzde 65.3'ü ise 'Aylık hane gelirim ile geçinebiliyorum' diyor. Yatırım araçları arasında gayrımenkul ve altın ilk sırada yer alıyor.

Konsensüs'ün hazırladığı "Türkiye Gündemi Araştırması - Eylül 2013- Gezi, Suriye'de ve Mısır'da İç Savaş" başlıklı kamuoyu araştırmasında, terörü bitirmeye yönelik açılım sürecinden Suriye'ye askeri müdahaleye, Ergenekon davasından başkanlık sistemine dek geniş bir yelpazede vatandaşın görüşleri ortaya koyuyor. Toplumsal yaşama ilişkin 'hayattan memnuniyet', 'geçinebilme indeksi' ve 'en çok tercih edilen yatırım araçları' da sorgulanıyor. AK Parti'nin PKK ile mücadele politikasının başarılı olduğu ve açılım sürecine yüzde 62.3'lük destek verildiği vurgulanıyor.

"AK PARTİ'NİN PKK İLE MÜCADELE POLİTİKASI BAŞARILI"

Ankete katılanların AK Parti'nin PKK ile mücadele politikasını ankete katılanların yüzde 39'u başarılı bulurken, yüzde 36'sı başarısız bulduğunu söylüyor, yüzde 25'i ise, 'Ne başarılı, ne başarısız diyebilirim' yanıtını veriyor. AK Parti'nin PKK ile mücadele politikasını başarılı bulanların oranının son bir yıl içerisinde yüzde 16'lık bir yükselmeyle yüzde 39'a çıktığının da altı çiziliyor.

Başarılıdır %39.2

Başarısızdır %36.1

Ne başarılı, ne başarısızdır %24.7

"TERÖRÜ BİTİRMEYE YÖNELİK BARIŞ SÜRECİNİ DESTEKLİYORUM"

"PKK terörünü bitirmeye yönelik barış / açılım sürecini destekliyor musunuz?" sorusuna araştırmaya katılanlar şu yanıtı verdi:

Evet destekliyorum %62.3

Hayır desteklemiyorum %29.0

Ne yapıldığını tam olarak bilmiyorum %8.7
666.20130929113221.jpg

DEVLETİN ÖCALAN'LA GÖRÜŞMESİNİ DESTEKLEYENLERİN ORANI ARTTI

Araştırmaya göre, devletin Abdullah Öcalan ile görüşmesini onayların oranı 9 ay içerisinde 25 puan artarak yüzde 43'e ulaştı. "PKK sorununun çözümü çerçevesinde, devletin Abdullah Öcalan ile görüşmesini onaylıyor musunuz?" sorusuna, araştırmaya katılanlar şu yanıtın verdi:

Onaylıyorum %43.1

Onaylamıyorum %37.9

Ne onaylıyorum, ne onaylamıyorum %19.0

YÜZDE 59.2'Sİ BDP'LİLERİN ÖCALAN'LA GÖRÜŞMESİNİ ONAYLAMIYOR

Öte yandan ankete katılanların çoğunluğu, BDP'li milletvekillerinin İmralı'ya gidip Abdullah Öcalan ile görüşmesini onaylamadığını söyledi. Yüzde 59.2'si "Onaylamıyorum", yüzde 40.8'i ise "Onaylıyorum" dedi.

AK PARTİ'NİN MISIR'DAKİ DIŞ POLİTİKASI ONAYLANMIYOR

"Mısır'da yaşanan iç karışıklıkla ilgili, AK Parti hükümetinin bugüne dek uyguladığı dış politikayı onaylıyor musunuz?" sorusuna verilen yanıtlar da şöyle sıralandı:

Onaylıyorum %40.1

Onaylamıyorum %48.5

Bilmiyorum %11.4
 

15.20130929113104.jpg

"ULUSLARARASI GÜÇ, SURİYE'YE SİLAHLI MÜDAHALEDE BULUNMALI MI?"

Araştırma kapsamında, 'Uluslar arası Güç Suriye'ye silahlı müdahalede bulunmalı mı?' sorusuna da yanıt arandı. Araştırmaya katılanların yüzde 35'i Uluslar arası gücün Suriye'ye silahlı bir müdahalesine destek verirken, yüzde 56'lık bir kesim silahlı müdahale istemediğini belirtiyor.

Evet bulunmalıdır %34.9

Hayır bulunmamalıdır %56.1

Bilmiyor %9.0

SURİYE'DE YAŞANAN İÇ SAVAŞLA İLGİLİ AK PARTİ'NİN UYGULADIĞI DIŞ POLİTİKAYI ONAYLIYOR MUSUNUZ?

Seçmenler bazında Suriye'deki iç savaşla ilgili AKP Parti'nin dış politikasını onaylayanların oranı Eylül 2012'de yüzde 39'larda iken, bir sene içinde bu oranın yüzde 44'ler düzeyine yükseldiği görülüyor.

Evet onaylıyorum %43.9

Hayır onaylamıyorum %56.1

[PAGE]


İŞSİZLİK VE TERÖR İLK SIRADA

Araştırma, Türkiye'nin çözülmesi gereken en önemli sorunlarını da ortaya koyarak, işsizlik, terör ve eğitimin başı çektiği vurgulandı. 81 ilde toplam bin 500 kişiyle görüşülerek yapılan ankette, Türkiye'nin en önemli sorunları şöyle sıralandı:

İşsizlik %49.8

Terör/ Güneydoğu %44.7

Eğitim %36.8

Demokrasi/ fikir özgürlüğü %21.3

Enflasyon/ Hayat pahalılığı %15.6

Etnik köken ayrımı %14.4

Laikliğin korunması %9.9

Gelir dağılımındaki eşitsizlik %9.9

bel.jpg

BAŞKANLIK SİSTEMİNE DESTEK AZALIYOR

Araştırmaya katılanların yüzde 26'sı başkanlık sistemini destekliyor, yüzde 74'ü ise bugünkü parlamenter sistemin devam etmesini istiyor. Nisan 2010'da yüzde 35'ler düzeyinde olan başkanlık sistemine destek, Eylül 2013'te 9 puanlık bir gerilemeyle yüzde 26'ya düşmüş durumda.

Başkanlık sistemine geçmeli %25.8

Parlamenter sistemi değiştirmemeli %74.2

AK PARTİ, YENİ ANAYASAYI TEK BAŞINA REFERANDUMA GÖTÜRMESİN

AK Parti'nin yeni anayasayı tek başına, diğer partilerin desteği olmadan referanduma götürmek istemesini destekliyor musunuz?

Evet, destekliyorum %33.0

Hayır, desteklemiyorum %67.0

BELEDİYE HİZMETLERİNDEN MEMNUNİYETTE DÜŞÜŞ VAR

Araştırma, seçmenlerin yüzde 69'unun mevcut belediye başkanının hizmetlerinden memnun olduğunu, yüzde 13'ünün ise memnun olmadığını gösteriyor. Mart 2012'de yüzde 80 ile dikkat çeken memnuniyet oranının Eylül'de yüzde 69 düzeyine düştüğü görülüyor.
 

yere.jpg

ERGENEKON DAVASINDA VERİLEN CEZALAR ADİL Mİ?

Öte yandan araştırmaya katılanların yüzde 37'si Ergenekon Davası çerçevesinde verilen cezaları adil bulurken, yüzde 47'si adil bulmadığını, yüzde 15.6'sı ise bu konuda fikri olmadığını belirtiyor.

Evet, adil buluyorum %37.3

Hayır, adil bulmuyorum %47.1

Bilmiyor %15.6

EĞER CHP'DEN ADAY OLURSA MUSTAFA SARIGÜL BÜYÜKŞEHİR BELEDİYE BAŞKANLIĞI'NI KAZANIR MI?

Evet, kazanır %36.9

Hayır, kazanamaz %21.4

Bilmiyorum %41.7

FATİH TERİM'İN MİLLİ TAKIM'IN BAŞINA GETİRİLMESİNİ ONAYLIYOR MUSUNUZ?

Dört büyük takım taraftarları arasında, Fatih Terim'in Milli Takım'ın başına geçmesine en yüksek onay yüzde 69 ile Galatasaray taraftarından gelirken, Beşiktaş taraftarının yüzde 57'si, Fenerbahçe taraftarının yüzde 53'ü, Trabzonspor taraftarının ise yüzde 47'si onay veriyor.

Evet, onaylıyorum %54.4

Hayır, onaylamıyorum %25.2

Bilmiyorum %20.4

FATİH TERİM, MİLLİ TAKIM'DA BAŞARILI OLUR MU?

Galatasaray taraftarının yüzde 75'i, Beşiktaşlıların yüzde 68'i, Trabzonspor taraftarının yüzde 60'ı, Fenerbahçe taraftarının ise yüzde 58'i Terim'in Milli Takım'ın başında başarılı olacağını düşünüyor.

Evet, başarılı olur %60.6

Hayır, başarılı olmaz %18.5

Bilmiyorum %20,9

HAYATINIZDAN NE DERECE MEMNUNSUNUZ?

Memnunum %63.1

Memnun değilim %13.7

Ne memnunum, ne değilim %23.2

AYLIK HANE GELİRİNİZLE GEÇİNEBİLİYOR MUSUNUZ?

Geçinebiliyorum %65.3

Geçinemiyorum %10.1

Zor geçinebiliyorum %24.6

BUGÜN YATIRIM YAPACAK KADAR PARANIZ OLSA, HANGİ YATIRIM ARACINI TERCİH EDERSİNİZ?

Gayrımenkul %34.1

Altın %30.5

Yatırım yapmam, paramı evde saklarım %12.9

Dolar %3.1

Borsa – Hisse senedi %2.5

Repo %1.1

Hazine Bonosu %1.9

Diğer %0.3

ÖNÜMÜZDEKİ BİRYIL İÇERİSİNDE NE SATIN ALMAYI PLANLIYORSUNUZ?

Cep telefonu %26.4

Araba %25.8

Ev %18.5

Beyaz eşya %18.2

Bilgisayar %18.2

Mobilya %18.2

SON GÜNLERDE AKŞAMLARI SOKAKTA YALNIZ YÜRÜMEKTEN KORKUYOR MUSUNUZ?

Korkuyorum %41.6

Korkmuyorum %58.4

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
EMRE NEHIR - 4 yıl önce
Bu Akp bu oyu alırsa Yazıklar olsun Bu Ülkeye daha diyecek söz yok..Ülkeyi ne hale getirdiler.
Avatar
ömer sel - 4 yıl önce
Hiçbir parti taraftarı değilim. Çünkü hepsi birbirinin aynısı.
Avatar
RecepAli Öztürkoğlu - 4 yıl önce
Öncelikle ülkeyi ne hale getirdiler gibi çok basit çok sıradan işporta tezgahlarında bile bedavaya alıcı bulmayan hiçbir fikirden nemalanmamış bir cümle ile AKP ye fiske bile vuramazsınız onu söyleyeyim. Eskisi gibi darbe şansı da kalmadı. Öyle yatarak milleti küçümseyerek, neden bu kadar yüksek oy alıyor a mantıklı bir cevap bulmak mümkün değildir. Bir kere önce kaliteli bir alternatif yaratacaksın Bahçeli ve Kılıçtaroğlu ile Tayyip Erdoğan!a karşı şans sıfır haksız rekabet oluyor arada dağlar kadar fark var. Sonra alacaksın on yıllık icraatları eline kaç kişi yeni araba aldı kaç kişi yeni ev aldı ne kadar yol hastane köprü okul yapıldı kaç kişi işe girdi ithalat ihracat kişi başı milli gelir özgürlükler vs yani baya detaylı çalışacaksın v
Avatar
tuncay - 4 yıl önce
recep kardeş 10 yıldaki icraatlara bakıyorumda, bitmiş pkk yı diriltip doğu ve güneydoğuyu kaybettiler, abd ve israille olan ortaklık tüm hızıyla devam ediyor, son 10 yılda cumhuriyet tarihinin dış borcunun 5 katı borçlanıldı, cumhuriyet tarihinin işletme iflas rekoru kırıldı, cumhuriyet tarihinin cari açık rekoru kırıldı, gelir adaletsizliğinde dünyada kabile devletlerinden bile sonra son sıralardayız, dünyada bankacılık sektöründe yabancı sermayenin yerliye oranında ilk sıradayız, sıfır sorun diye çıktılar komşularla düşman olduk dış politika tam bir fiyasko daha çok şey varda gelelim millet niye oy veriyor. bu milet bu gün küfür ettiği kenan evrene yüzde 82 demirele yüzde 52 oy vermiş bu millet dilenciliğe alıştırılmış erzak kömür ve par
Avatar
Fatih Sultan - 4 yıl önce
Yazıklar olsun size himi utanmanız yok hiçmi vicdanınız yok verdiğim oy haram olsun size. amerika israil sizi bu ülkeyi böl parcala diye getirdi başa sizde kürtlere verdiniz dahada vereceğiz birmedi diyorsunuz zaten. büyük ortadoğu projesinde bize görev verildi diyen biz bu görevi yerine getiriyoruz diyen basbakanı görevi belli oldu türkiyeyi bitirmek