banner539

banner526

banner533

banner513

"Reddedilsek bile Avrupalıyız"

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen 9. Türk-İtalyan Forumu’na katıldı.İtalya’ya resmi temaslarda bulunmak için gelen Davutoğlu, İtalyan mevkidaşı Giulio Terzi ile görüştükten sonra, 9. Türk-İtalyan Forumu’na katılarak,

Siyaset 12.11.2012, 23:11

Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu, İtalya’nın başkenti Roma’da düzenlenen 9. Türk-İtalyan Forumu’na katıldı.

İtalya’ya resmi temaslarda bulunmak için gelen Davutoğlu, İtalyan mevkidaşı Giulio Terzi ile görüştükten sonra, 9. Türk-İtalyan Forumu’na katılarak, burada bir konuşma yaptı.

Türkiye’nin, AB olmadan da hedeflerine ulaşabileceğini ifade eden Davutoğlu, “Türkiye alternatifsiz bir ülke değil, zayıf da bir ülke değil. Zaman gösterdi ki, biz Avrupa Birliği olmadan da bu siyasal kriterleri hayata geçirebiliriz, Avrupa Birliği olmadan da üretken ve etkin bir ekonomik yapı kurabiliriz. Bu gücümüzü gösterdik” şeklinde konuştu.

Davutoğlu, halkın da Avrupa Birliği’nden ümitli olmadığını söyleyerek, “Maalesef Avrupa Birliği’nin bize adil davranacağı konusunda ve AB’nin böyle bir stratejik vizyona sahip olduğu konusunda halk güvenini kaybetti” dedi.

AB üyeliğinin Türkiye için stratejik bir hedef olduğunu ve olacağını belirten Davutoğlu, “Sayın Başbakanımız da Ak Parti Kongresi’nde açık bir şekilde söyledi. Türkiye için Avrupa Birliği üyeliği hala ve bundan sonra da devam edecek şekilde stratejik bir hedeftir” ifadelerinde bulundu.

“Reddedilsek bile biz Avrupalıyız” diyen Davutoğlu, “Türk arşivleri kullanılmadan Avrupa tarihinin, Vatikan arşivleri kullanılmadan da Türk tarihinin tam olarak yazılamayacağını” ifade etti.

Türkiye’nin mülteciler için kullandığı kaynakların 400 milyon doları aştığını kaydeden Davutoğlu Türkiye’nin, AB sınavının hakkını vermek için bütün kaynaklarıyla olağanüstü bir çaba gösterdiğini belirtti.

Davutoğlu son olarak, Türkiye’nin Avrupa Birliği sürecindeki taahhütlerine sadık kaldığını, Avrupa Birliği’nden de aynı sadakati beklediklerini ifade etti.

 

Yorumlar (1)
ERTUĞRUL SAĞLAM 8 yıl önce
doğrudur, biz nekadar avrupa billiğine kıskanıldımız için alınmasakta....biz avrupalılardan,daha medeniyizzz........

Gelişmelerden Haberdar Olun

@