banner556

Oktay Saral psikolojik destek alacağım

TBMM'de İç Güvenlik Paketi görüşmeleri sırasında vekiller arasında yaşanan kavgada Ertuğrul Kürkçü'yü yumrukladığı söylenen AK Parti'li Oktay Saral, Kübra Par'a konuştuGeçtiğimiz hafta İç Güvenlik Paketi görüşmeleri sırasında TBMM yine büyük bir kavgaya s

Siyaset 22.02.2015, 12:14
Oktay Saral psikolojik destek alacağım

TBMM'de İç Güvenlik Paketi görüşmeleri sırasında vekiller arasında yaşanan kavgada Ertuğrul Kürkçü'yü yumrukladığı söylenen AK Parti'li Oktay Saral, Kübra Par'a konuştu

Geçtiğimiz hafta İç Güvenlik Paketi görüşmeleri sırasında TBMM yine büyük bir kavgaya sahne oldu. Çıkan arbedede AK Parti İstanbul Milletvekili Oktay Saral’ın HDP Milletvekili Ertuğrul Kürkçü’yü yumrukladığı ve diğer vekillere tokmak fırlattığı söylendi. Bu olay ilk değildi. Oktay Saral geçtiğimiz yıllarda MHP’li Oktay Vural’ın üstüne yürümüş, CHP Milletvekili Bülent Tezcan’a attığı yumrukla Tezcan’ın kaşını yarmıştı.

Saral ile Meclis’teki odasında buluştuk, açık açık konuştuk. Saral öfkesine hâkim olamayan erkeklerden. Durumu dürüstlükle kabul ediyor ve bir psikiyatra giderek çare arayacağını söylüyor. Evliliğinin ilk yıllarında eşine el kaldırdığını da itiraf etti. Açıkçası, karısının duygularını incitebileceğim için bu bölümü yayınlamakta tereddüt ettim ama söz konusu bir politikacı olduğu için gazetecilik refleksim ağır bastı. Konuştuklarımızı hiç eğip bükmeden aktarıyorum...

‘İLK BİR YILIM TRAVMA İLE GEÇTİ’
Meclis’teki kavgalarda ön planda hep sizin olduğunuz söyleniyor... Geçen hafta da olanlar oldu...
 
Kalpten söylüyorum; hayatımda ne kavga etmişimdir, ne kavganın yanında bulunmuşumdur. Belediye başkanlığı dönemimde de hep aileler arasındaki kavgalarda arabuluculuk yaptım. Ama buradaki 4 yıllık görev süresi içinde öyle bir dünyayla karşı karşıya kaldım ki... Meclis’teki ilk bir yılım travma ile geçti. Biz, gün görmüş insanlarız. Edebin, adabın, empati yapmanın ne olduğunu biliriz. İnanın çok merhametli, şefkatli, acıma duygusu olan bir insanım. Yanımda biri oturup ağlasın, dayanamam ben de ağlarım. Çok hassas, çok narinimdir. Ama haksızlığa hiç gelemem. Oğlum da olsa başkalarına haksızlık yaparsa gider ona gerekeni yaparım. Azarlarım, gereken sözü söylerim
“İlk bir yılım travma ile geçti” derken neyi kastediyorsunuz?
AK Parti olarak biz de insanız. Yasa teklifi hazırlarken hatalarımız olabilir. Muhalefet elbette bunlara itiraz edecek, önerge verecek. Ama insanın bir hududu var, ahlaki duruşu var. Meclis’e gelince gördüm ki küfürler, hakaretler... HDP ve CHP işi kavga noktasına götürecek eylemler içindeler. E ben buraya hakaret yemeye gelmedim. Bazı vekil arkadaşlarımız Genel Kurul’un dışında hiçbir şey olmamış gibi sarmaş dolaş oluyorlar. Bunu çok garipsedim. Burası bana çok farklı bir dünya gibi geldi. 12 yıllık belediye başkanlığı dönemimde böyle şeyler hiç yaşamamıştım.
 
Milletvekili olarak tahammülü yüksek, iradesi güçlü, sakin olmanız gerekmez mi?
İnanın öyleyiz... Allah şahit olsun ki çok sabrediyoruz ama siz bizim orada yaşadıklarımızı yaşamıyorsunuz. Bize bir yıl boyunca “Hırsız” dediler. “Ülkeyi sattınız, PKK’ya teslim ettiniz” dediler. Onurumuzu, haysiyetimizi, şerefimizi ayaklar altına aldılar. Genel Kurul kürsüsünde ağza alınmayacak galiz hakaretler ettiler. İyi de ey muhalefetteki arkadaşlarımız, lütfen ya, bir hudut var ya... Hakaretlere bir yere kadar tahammül edebilirsiniz.
 
‘YAPTIĞIMDAN MEMNUN DEĞİLİM’
 
Öfke kontrolü probleminiz olabilir mi Oktay Bey?
 
Var tabii. Kabul ediyorum ve hatta böyle durumlarda öfkemi yenme adına bir psikoloğa ya da psikiyatra gitmem gerektiğine de yürekten inanıyorum. Yaptığımdan memnun değilim. Üzülüyorum. Benim de çoluk çocuğum var. Diğer vekil arkadaşların da çoluk çocuğu var. Hangi siyasi partiden olursak olalım hepimiz insanız. Kimsenin çocuğunun bunları yaşamasını istemem.
 
Yanlış yaptığınızı kabul ediyor musunuz yani?
 
Elbette kabul ediyorum. Ama bunlar bir birikim. Bakın İç Güvenlik Paketi’ni salı günü görüşmeye başladık, hafta sonuna geldik hâlâ bölümleri konuşmaya başlayamadık. Tüm muhalefet koro halinde Meclis’i kilitliyor. “İç tüzükteki haklarımızı kullanıyoruz” diyorlar ama hakaretin bini bir para...
 
Varsayalım ki hakaret ediyorlar... O yumrukları sallarken diğer vekilleri değil de sizi görüyorsak problem sizde demektir...
 
Katılmıyorum! (Gülümsüyor) Ben oraya en son gittim. Baktım, Sebahat Tuncel ve diğer HDP’liler Mustafa Elitaş başkanımızı konuşma yapacağı sırada darp etmeye başladılar. Önce kendime “Gitmeyeyim” dedim. Adım çıkmış... Daha evvel Bülent Tezcan olayı oldu. Fevri davrandım. Olmaması gerekirdi, oldu. Fakat burada “Gitmeyip oturayım, arkadaşlar halleder” diye düşündüm. Samimiyetimle söylüyorum, kendimle mücadele veriyordum. Sebahat Tuncel ve diğer HDP’liler bütün güçleriyle Mustafa Elitaş’ı etkisiz bırakmaya çalıştı. Hasip Kaplan bağırıp çağırdı. En sonunda kendime yenik düştüm ve gittim... Mustafa Elitaş’ı çekmeye çalıştım, baktım Sebahat Tuncel arkadan itekliyor. Sebahat Hanım’a “Burada ne işin var, lütfen çek git” dedim ve onu itmeye başladım. O sırada Ertuğrul Kürkçü yakamdan tuttu. “Ertuğrul Bey siz kalp hastasısınız, elinizi yakamdan çekin lütfen” dedim. O yine beni silkelemeye çalışıyor. Öyle birkaç adım yürüdük. Bana yumruk atacağını sezinledim. Belki atmayabilirdi de. Anlık bir şeydi. Kendimi kaybettim, ona yumruk sallamaya başladım. Ayağım kaydı, mermere düştüm. Yerde yatarken Musa Çam’ı gördüm. Ayağa kalkınca baktım ki Ayşenur Hanım’ın başkanlık divanındaki iki arkadaşımız oradaki bütün materyalleri almış aşağı doğru atıyor. Oraya doğru koştum. Tokmağı alıp onlara salladım.
Muharebede gibi hissetmişsiniz!
 
Ama ne yapayım... Allah göstermesin ben o tokmağı sallamasaydım ellerindeki cam levhayı aşağı arkadaşların üstüne atacaklardı. Tokmağı fırlatınca levhayı bırakıp kaçtılar. “Buyurun atın” diyecek halim yoktu. Anlık bir olaydı...
 
"KENDİMİ TUTAMAM DİYE GİTMİYORUM"
 
Oktay Bey bu sizin karıştığınız üçüncü olay... Biraz özeleştiri yapsanız...
Hatalı olduğum taraflarım var ama bizi buna zorlayan muhalefet. Bazı insanlar belki daha sabırlıdır, duymazdan gelir. Biz Karadenizlilerin zembereği biraz kısadır. Anlık kızarız, sonra geçer. Oktay Vural ile de bir durumumuz olmuştu. Ben kürsüde konuşurken bağırdı, hakaret etti. Kürsüden ayrılıp üzerine yürüdüm, bizi ayırdılar. 17-25 Aralık döneminde CHP’liler çok üstümüze geldi. Otururken, “Hırsızlar, alçaklar, şerefsizler” diye sürekli bağırıyorlardı. Hep sineye çektik. Onların bu tavrı yüzünden genelde odamda dururum. Anlık bir şey olur, kendimi tutamam diye... Oylama yapılmadıkça Genel Kurul’a gitmiyorum çünkü kendimi biliyorum. Böyle laflara gelemiyorum. Elimde değil. Sürekli “Hırsızsınız, bakanlarınız da Başbakanınız da hırsız” diyorlar.
"BÜLENT TEZCAN'A HAKSIZLIK ETTİM"
 
Geçen sene de Bülent Tezcan’ın kaşını yarmıştınız...
Bülent Tezcan Genel Kurul’da bana bağırdı. İnsanın kulağını tırmalayan, beni farklı bir noktaya sokan bir ses tonu var. Hakaret etti. Jet hızıyla onların mıntıkasına gittim. O bana yumruk salladı, ben ona salladım. Arbede oldu. Ha memnun mu oldum? Asla... Bakın o gece sabaha kadar uyuyamadım. Bülent Tezcan’ın hanımı ve çocukları aklıma geldi. Evine gitmiştir, çocukları “Babacığım sana ne oldu?” diye sormuştur. Hep bunu düşündüm. Vallahi kendi kendimi yedim. Orada haklı değildim. Bir ayın birikimi... Anlık bir şey oldu. Kendimi biliyorum. Dünyadaki en iyi insanlardan biri olduğuma yürekten inanıyorum. Ama haksızlığa gelemem. Bazı şeylere dayanamıyorum.
 
"ERTUĞRUL KÜRKÇÜ'DEN ÖZÜR DİLİYORUM"
 
Ertuğrul Kürkçü ağabeyiniz yaşında, sakin bir adam. Kim bir kadının itildiğini görse, araya girerdi. Ona yaptığınız da ayıp olmadı mı?
Doğru... Ona “Sen benim büyüğümsün” dedim zaten.
Peki, Ertuğrul Kürkçü’den özür dilemeyi düşünür müsünüz?
Tabii niye dilemeyeyim, dilerim. Ama lütfen onlar da kendilerini bir kontrol etsinler.
“Ama” demeden... Ertuğrul Kürkçü’den bu röportaj vesilesiyle özür diliyor musunuz?
Diliyorum tabii...
 
"EŞİME BİR-İKİ SEFER EL KALDIRDIĞIM OLDU"
Ailede nasıl bir adamsınız, sinirli misiniz?
Yok, hayır hiç sinirli değilim. Hanımım sadece akşamları benim çok gazete okumamdan şikâyet eder. O konuda da haklı. “Eve geç geliyorsun, biraz da sohbet edelim” diyor. O noktada kendimde eksik görüyorum. Ama çocuklarıma annelerinden çok annelik yapıyorum. Çocuk delisiyim.
Kaç çocuğunuz var?
1 kızım 2, oğlum var. Kızım üniversitede mimarlık okuyor. Büyük oğlum lisede, küçük oğlum ilkokulda okuyor. Çocukların yataklarını ben hazırlıyorum. Sabah ben kaldırıyorum. Zaman zaman kahvaltı yaptırıyorum. Eşim ev hanımı. Ev hayatımız çok iyidir.
Oktay Bey, dürüst cevap verin... Eşinize hiç el kaldırdınız mı?
Kaldırdım tabii. Evliliğimin ilk yılları biraz problemli geçmişti. Kayınvalidemlerle annemler arasında sorunlar vardı. 1-2 yıl huzursuzduk ama Allah’a hamdolsun ondan sonra hiçbir şey olmadı.
Eşinize şiddet uyguladınız yani...
Yani... Açık yüreklilikle konuşayım... Bir-iki sefer el kaldırdığım oldu. Sonra tabii sarılıp kucaklaştık. Helallik aldım.
Şimdi aranız nasıl?
Çok iyi.
Oktay Bey öfke kontrolü için hakikaten psikoloğa gitmeniz gerekiyor olabilir.
Bu sorunuz için teşekkür ediyorum. Artık gerçekten iyi bir psikoloğa ya da psikiyatra gitmem lazım. Bu bana zarar veriyor. Stresli bir ortamdayız. Ne kadar iyi insan olursanız olun insanda bir şeyler depreşiyor, birden patlıyor. Kendimden memnun değilim. “Ey Oktay, yaptıkların doğru değil” diyorum. Çok ciddiyim, bu konuda bir atılım yapacağım inşallah. Eğer siyasete devam edeceksem yeni bir döneme başlamam lazım. Sadece karşı tarafa değil kendime de zarar veriyorum. Tansiyon, şeker hastası oldum.
 
"EŞİME BİR-İKİ SEFER EL KALDIRDIĞIM OLDU"
Ailede nasıl bir adamsınız, sinirli misiniz?
Yok, hayır hiç sinirli değilim. Hanımım sadece akşamları benim çok gazete okumamdan şikâyet eder. O konuda da haklı. “Eve geç geliyorsun, biraz da sohbet edelim” diyor. O noktada kendimde eksik görüyorum. Ama çocuklarıma annelerinden çok annelik yapıyorum. Çocuk delisiyim.
Kaç çocuğunuz var?
1 kızım 2, oğlum var. Kızım üniversitede mimarlık okuyor. Büyük oğlum lisede, küçük oğlum ilkokulda okuyor. Çocukların yataklarını ben hazırlıyorum. Sabah ben kaldırıyorum. Zaman zaman kahvaltı yaptırıyorum. Eşim ev hanımı. Ev hayatımız çok iyidir.
Oktay Bey, dürüst cevap verin... Eşinize hiç el kaldırdınız mı?
Kaldırdım tabii. Evliliğimin ilk yılları biraz problemli geçmişti. Kayınvalidemlerle annemler arasında sorunlar vardı. 1-2 yıl huzursuzduk ama Allah’a hamdolsun ondan sonra hiçbir şey olmadı.
Eşinize şiddet uyguladınız yani...
Yani... Açık yüreklilikle konuşayım... Bir-iki sefer el kaldırdığım oldu. Sonra tabii sarılıp kucaklaştık. Helallik aldım.
Şimdi aranız nasıl?
Çok iyi.
Oktay Bey öfke kontrolü için hakikaten psikoloğa gitmeniz gerekiyor olabilir.
Bu sorunuz için teşekkür ediyorum. Artık gerçekten iyi bir psikoloğa ya da psikiyatra gitmem lazım. Bu bana zarar veriyor. Stresli bir ortamdayız. Ne kadar iyi insan olursanız olun insanda bir şeyler depreşiyor, birden patlıyor. Kendimden memnun değilim. “Ey Oktay, yaptıkların doğru değil” diyorum. Çok ciddiyim, bu konuda bir atılım yapacağım inşallah. Eğer siyasete devam edeceksem yeni bir döneme başlamam lazım. Sadece karşı tarafa değil kendime de zarar veriyorum. Tansiyon, şeker hastası oldum.
 

Kaynak : Habertürk Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)
11°
sisli
banner547
banner520
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 33 71
2. Fenerbahçe 33 66
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Alanyaspor 34 52
6. Hatayspor 33 50
7. Gaziantep FK 32 50
8. Sivasspor 33 50
9. Karagümrük 33 49
10. Göztepe 34 46
11. Antalyaspor 34 42
12. Konyaspor 33 41
13. Rizespor 33 39
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 33 36
17. Kayserispor 33 34
18. Başakşehir 32 33
19. Erzurumspor 34 31
20. Gençlerbirliği 33 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 30 58
4. Altay 30 54
5. İstanbulspor 30 54
6. Altınordu 30 52
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Tuzlaspor 31 47
9. Ümraniye 30 44
10. Bursaspor 30 43
11. Bandırmaspor 30 39
12. Boluspor 30 35
13. Adanaspor 30 34
14. Balıkesirspor 30 32
15. Menemenspor 30 31
16. Akhisar Bld.Spor 30 25
17. Ankaraspor 30 23
18. Eskişehirspor 30 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 31 63
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 31 52
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 31 45
10. Leeds United 31 45
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 31 33
18. Fulham 32 26
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 30 67
2. Real Madrid 30 66
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 30 61
5. Real Sociedad 30 47
6. Real Betis 30 47
7. Villarreal 30 46
8. Granada 30 39
9. Levante 30 38
10. Celta de Vigo 30 37
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Cádiz 30 35
13. Valencia 30 34
14. Osasuna 30 34
15. Getafe 30 30
16. Huesca 30 27
17. Real Valladolid 30 27
18. Elche 30 26
19. Deportivo Alaves 30 24
20. Eibar 30 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@