MHP’den hükümete ’öğretmen’ eleştirisi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Doğu'daki öğretmenlerin hizmet içi eğitim dolayısıyla görev yerlerinden ayrılışının adeta "devletin geri çekildiği" gibi anlaşıldığını savundu. Parlamentoda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına cevap veren MHP Grup B

Siyaset 16.12.2015, 15:09
MHP’den hükümete ’öğretmen’ eleştirisi

MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Doğu'daki öğretmenlerin hizmet içi eğitim dolayısıyla görev yerlerinden ayrılışının adeta "devletin geri çekildiği" gibi anlaşıldığını savundu.

Parlamentoda gazetecilerin gündeme ilişkin sorularına cevap veren MHP Grup Başkanvekili Oktay Vural, Doğu ve Güneydoğu'da terör örgütüne yönelik çok kapsamlı bir operasyon yapılacağı iddialarına ilişkin konuştu. PKK terör örgütünün öz yönetim, kurtarılmış bölge adı altında fiili bir durumu yerine getirmek istediğini belirten Vural, "Şu soruları sormak lazım; Diyarbakır'ın evlerine, her noktasına bu hendekler kazılırken, evlere bombalar, silahlar yüklenirken devlet ne yapmıştı? Bunlar nereden geldiler? Dağdan indirdiklerini şehre getiren politikalar maalesef çözüm sürecinde görmeyen gözlerin, duymayan kulakların ortaya koyduğu bir tablodur. Anlaşılmaktadır ki maalesef PKK terör örgütü öz yönetim, kurtarılmış bölge adı altında siyasi olarak Dolmabahçe mutabakatında öngörülen durumu fiili olarak yerine getirmek istiyor. Türkiye Cumhuriyeti Devleti egemen bir devlet olarak bu bölgede bu şekilde fiili bir egemenlik alanı oluşturulmasına yönelik girişimler karşısında meşru bir şekilde elbette inisiyatifini kullanacaktır" dedi.

PKK terör örgütünün eylemlerinden bıkan, huzursuzluktan rahatsız olan vatandaşların bölgeyi terk etmesinin büyük bir sorun olduğunu kaydeden Vural, "Terör örgütüne muzahir olmayanlar, bu durumdan rahatsız olanlar ayrılıyorsa burada doğrudan doğruya PKK terör örgütünün arzuladığı demografik bir yapının gerçekleşmesine yönelik fiili bir durum ortaya çıkabilir. İşin bir başka boyutu da devletin özellikle eğitim ordumuzun öğretmenlerimizin bölgeden çekilmesidir. Bu soruları soralım. Ama orada devlet öğretmeniyle, memuruyla, kaymakamıyla, valisiyle devlet varsa vardır. Orada öğretmenlerin hizmet içi eğitim adı altında oradan çekilmesi adeta devletin de geri çekildiğine ilişkin bir kanaati güçlendirdiği gibi, devletin bu şekilde geri çekilmesi neticesinde de vatandaşlarımız o yöreden kopma sonucu doğurabilir. Bu çerçevede demografik olarak o bölgede PKK'ya muhalif olan kimselerin enterne edilmesine yönelik bu süreç, gerçekten bir terör örgütünün arzuladığı bir ortamdır" diye konuştu.

"Devlet neden geri çekiliyor, öğretmenler neden geri çekiliyor?" diyen Vural, "Öğretmenler geri çekiliyorsa okuttukları çocuklar ve aileleri ne düşünür. Bu geri çekilme ile ilgili bu ortam gerçekten kamu düzenini olduğu gibi devletin egemenlik alanı konusunda şüpheler doğurur. İvedilikle kamu düzenini sağlayacaksak eğitimiyle, tarımıyla, enerjisiyle devletin bütün kurumlarıyla, valisiyle, kaymakamıyla, emniyet güçleriyle birlikte bir kamu düzeni sağlanmalıdır. Anlaşılmaktadır ki maalesef öğretmeninin huzurunu sağlayamayacağını düşünen devlet, bu durumda kendi geleceğini düşünen vatandaşlar nezdinde de soru işareti doğurur" şeklinde konuştu.

BARZANİ'NİN AÇIKLAMALARI

Barzani'nin açıklamalarını samimi görmediklerinin altını çizen Vural, "Barzani efendiye şunu sormak lazım; Irak'ın kuzeyinde PKK var mı, yok mu? Lojistik destek sağlıyor musun, sağlamıyor musun? Oradaki terör örgütü yönetilirken, terör örgütü mensupları, teröristler ülkemize saldırırken sen ne yapıyordun? Bu tamamen KCK ve KDP'nin kendi içlerindeki bir rekabetin bir dışa yansımasıdır. Ama işi açık olan Barzani'nin tavrı da Türkiye'ye zarar veriyor, PKK'nın tavrı da Türkiye'ye zarar veriyor. Al birini vur ötekisine. Türkiye'de bu olan bitenden bir sonuç çıkartıp kendine sempati oluşturmak için bu ifadeleri kullanıyorsa önce kendi egemenlik alanını oluşturduğu bölgede PKK terör örgütünün varlığına karşılık neden kılını kıpırdatmadığını ortaya koyması lazım. Bu durumda IŞİD terör örgütünü görenler, PKK terör örgütünü niye görmüyorlar? Böyle bir iş birliği yapılacaksa teröre karşı senin teröristin, benim teröristim demeden topyekun terörle mücadele edecek bir konsepti dile getirmek lazım. Anlaşılan o ki Barzani, Irak'ın kuzeyinde kendi aralarındaki çatışmayı Türkiye üzerinden yürütmeye çalışıyor" açıklamasında bulundu.

MHP’den hükümete ’öğretmen’ eleştirisi

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@