banner536

banner556

Mahitapoğlu: 'Türkiye her alanda...'

Hanefi Mahitapoğlu Trabzon’da önemli çalışmaların hep içinde oldu.  MÜSİAD Trabzon  kurucu üyelerinden ve son 2 dönem  başkanlık görevini de yürüttü.  Türkiye'nin en köklü ve güvenilir sivil toplum kuruluşlarından biri olan İlim Yayma Cemiyeti Başkanlığı

Siyaset 23.02.2015, 20:03
Mahitapoğlu: 'Türkiye her alanda...'

Hanefi Mahitapoğlu Trabzon’da önemli çalışmaların hep içinde oldu.  MÜSİAD Trabzon  kurucu üyelerinden ve son 2 dönem  başkanlık görevini de yürüttü.  Türkiye'nin en köklü ve güvenilir sivil toplum kuruluşlarından biri olan İlim Yayma Cemiyeti Başkanlığı görevini de halen yürütüyor. 2015 seçimleri için de Ak Parti Trabzon Milletvekili aday adaylığını açıkladı. Mahitapoğlu ile niçin aday olduğunu ve bu süreci değerlendirmesini  istedik.

Bizler Hanefi Mahitapoğlunu iş hayatından ve  STK lardaki çalışmalarınıdan tanıyoruz ? Bize kendinizi daha yakından tanıtırmısınız?

Eğitimci, iş adamıyım. 1954 Trabzon Çaykara doğumluyum. 1975 yılından beri Trabzon'da bulunuyorum. 1979 yılında arkadaşlarımızla birlikte Türkiye genelinde milli manevi ve kültürel değerlere katkı sağlayan Araştırma ve Kültür Vakfını(AKV) kurduk. Bu vakıf bünyesinde kurulmuş olan (SEKAM) Sosyal Araştırmalar Merkezi “Gençlik Araştırma ,, Raporuna proje koordinatörlüğü yaptım. Gençliğin ahlak ve zaaflarını açığa çıkartan bu proje, değişik zamanlarda panel ,konferans marifetiyle halkla paylaşıldı ve ilgili kurumlara referans olması için(Gençlik ve Spor Bakanlığı) takdim edildi. AKV ve SEKAM’ ın çalışmaları halen devam etmektedir. 2003 Yılında 1950’li yıllarda Türkiye’deki kültürel yozlaşmayı önlemek ve İmam-Hatip Okullarını ihya etmek maksadıyla kurulan İlim Yayma Cemiyeti’nin Trabzon Şubesini yine arkadaşlarımla birlikte kurduk, kurucu başkanlığını yaptım. Halen Trabzon şube başkanlığı görevini devam ettirmekteyim. İlim Yayma Cemiyetine Trabzon’da iki yurt kazandırdık. Üniversite öğrencilerine hem barınma ve hem kültürel değer kazandıran bu yurtlardan bugüne kadar yüzlerce öğrenci faydalandı. 2005 yılında, Türkiye’de iş dünyasına Anadolu’nun sesi olan ve Ticari anlayışa ahlaki boyut kazandırmaya çalışan MÜSİAD’ın Trabzon Şubesinin kurucuları arasında yer aldım ve 2010-2014 yılları arasında başkanlık görevinde bulundum.

Önemli projeler yer aldınız. Siyasete girmeye nasıl karar verdiğiniz? Kararınızda ne etkili  oldu?

Türkiye’de 12 yıldır süren milletin davasının iktidar yürüyüşüdür.  Bende bu davanın bir neferi olmak istiyorum. Bu güne kadar emeği geçen bu davanın kurucusu Genel Başkanımız,Sayın Cumhurbaşkanımız Recep Tayyip Erdoğan’a, Sayın Başbakanımız Prof.Dr. Ahmet Davutoğluna, bu yolda emek harcayan dava arkadaşlarımıza,rahmeti rahmana kavuşan teşkilat mensuplarımıza, üyelerimize ve oylarıyla Ak Partiyi  destekleyen tüm halkımıza minnet ve şükranlarımızı sunmak isterim.

Özellikle Trabzon’umuzun değerlerinden olan Hanefi Saran ve Mustafa Cumhur’u da rahmetle anıyorum.

Türkiye 100 yılda bir yaşanabilecek bir süreçten geçiyor. Geldiğimiz bu tarihi kavşakta Türkiye’ye ya yeniden tarihi misyonuyla buluşup küresel bir aktör olacak yâda koalisyon hükümetlerini elinde enerjisini boşa harcayacak.

2015 seçimlerinde Türkiye’nin ayağı tökezlememeli, yeni Türkiye yürüyüşü akamete uğramamalıdır.

Eski Türkiye, milletle, milletin tarihi ile, milletin değerleri ile kavgalı idi. Yeni Türkiye ise tüm hedeflerini, planlarını milletle birlikte milletin değerlerinin yeniden ayağa kaldırılması çabasıdır.

Yeni Türkiye kavramı bir slogan, içi boş bir kavram değildir. Kökü mazide olan, Üstad Cemil Meriç’in anlatımı ile; Muhteşem bir Maziyi daha Muhteşem bir geleceğe taşıma idealidir. Özetle yeni Türkiye;  milletle birlikte, millete hizmettir.

İlk gençlik yıllarımdan bu güne kadar, hayatımın tamamını, millete hizmetle geçirmeye çalıştım. Hakkın değerlerini tüm dünyada söz sahibi olması, tüm insanlığın, mazlumların, derdine deva olmasını yegane misyon bildim. Bundan sonrada bileceğim tek misyon budur. Biz AK Parti’de siyaset yapmaya başlamakla, ilkelerini, davasını, misyonunu paylaştığımız, fiilen de içinde olduğumuz davada, aktif çalışmaya kararı verdik.

Sivil toplum örgütlerinde verdiğimiz hizmetlerde misyonumuz; Cumhurbaşkanımızın Başbakanımızın, çizdikleri dava ve misyonunun hayata geçirilmesi idi. Şimdi de aynı misyonu Ak  Partimizde siyaset yoluyla hayata geçirmeye çalışacağız.

Yeni Türkiye davası, bu davaya inanmış insanların arkalarına bakmadan, ne bedel ödeyeceklerini düşünmeden millet için bir mum gibi kendini feda etme davasıdır.

Makamlar, mevkiler dava adamları için sadece hizmete vesiledir. Asla gaye değildir. Makamı gaye gören makama esir olur.

Geldiğimiz bu dönemeçte, siyasette hizmet edebileceğimi düşünüyorum. Elbette bu işi en iyi ben yaparım iddiası ile hareket etmiyorum. Şehrin dinamikleri olan teşkilatlarımız, sivil toplum örgütlerimiz, basınımız, kanaat önderlerimiz ve şehri her köşesindeki insanlarımızla birlikte istişare yapacağız. Ben bunu bir hizmet anlayışı ve bir şuur olarak görüyorum.

Trabzon'daki Ak Parti teşkilatın gücünü nasıl görüyorsunuz?

Çevreden bize gelen teşvikler yoğunlaşınca dedik ki Trabzon'daki il ve ilçe teşkilatlarının tasvip etmediğimiz siyasi hareket içersine girmeliyim. Onun için tek tek bütün ilçe teşkilatlarını ziyaret ettik. İlçe başkanlarını ziyaret ettik. Kendi kanaatlerini aldık. Aldığımız bu kanaatler sonunda bizim siyaset içersinde bulunmamızın makul olduğunu ifade ettiler. Teşkilatların desteklemediği, tabanı olmayan bir siyasi hareketin içersinde olmak istemem. İlerde alacağımız kararlar onların da destekleriyle önemli kararlar olacaktır.Ak Parti siyaseti iyi dizayn ediyor. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinde yüzde 71 oy almanın arkasındaki temel güç teşkilatlardır. Bu rakam Trabzon'un siyasete bakıştaki gücünü ortaya koyuyor.

Kadın kolları kongresine katıldım. Kadın kollarımız çok bilinçli ve sorumluluk yüklenebilecek şekilde çalışıyor. Ve sizin diyaloglarına cevap verebilecek bir formda duruyor.

Gençler ise dinamik heyecanlı. Gençlik kolları kongresine gittik. Oradaki heyecan bizi gençlik yıllarımıza götürdü. Ve siyasetin olguluğu içersinde bu gençlerimiz pişmiş durumda. Hem sorumluluklarının farkındalar hem de gençlik heyecanlarını yaşıyorlar. Ben böyle bir gençliğin içersinde olmayı çok arzu ederdim.

Teşkilatlarımızdaki insanlar küçük problemleri sorun yapmadan büyük fotoğrafa bakarak çalışıyorlar. Bu büyük fotoğrafa bakarak çalışmak siyasal olgunluğun ifadesidir. Ben karşımda 12 yılda yetişmiş, olgunlaşmış bir siyasi organizasyon gördüm. Böyle bir siyasi organizasyonda çalışmak bana heyecan veriyor. Bu teşkilat bu millete hizmet için kurulmuş bir teşkilattır. Bunun için emeği geçen herkese şükranlarını sunuyorum ve dua ediyorum. Allah razı olsun diyorum.

Ak Parti İl binasındaki aday adaylığınızı açıklarken size büyük bir destek vardı. Trabzon’un tanınmış iş adamları ve sivil toplum örgütlerinin temsilcileri de oradaydı?

Sağolsunlar ,Uzun süre sorumluluğumu paylaştığımız sosyal çalışmalarımızda bir çok projeyi ortak yürütmenin verdiği beraberlik anlayışıydı. Oradaki teveccüh sadece Hanefi Mahitapoğlu ismine verilen destek değil, Ak partili Hanefi Mahitapoğlu'na verilen bir teveccühüdür.

Trabzon'un sorunlarını iş hayatındaki  temel sorunları biliyorsunuz? Ankara'ya giderseniz bu sorunlara nasıl çözüm üreteceksiniz?

Biz siyasette temsil kabiliyetini Ankara'da etkili olacak isimlere vermemiz lazım. Buna çok dikkat etmeliyiz. Buradan parlamentoya her halükarda 6 tane vekil gönderilecek. Ama bu 6 tane vekili iyi seçmemiz lazım. Ankara'da çok etkin olabilmeleri gerekiyor. Biz bunu sırf milletvekili seçiyoruz diye yaparsak Trabzon'la ilgili çok fazla gelişme kaydedemeyiz. Gelecek beklentimiz de olmaz.

Görüyoruz Türkiye her alanda kuşatma altında. Türkiye'deki gezi olaylarının uzantıları hala bitmiş değil. Potansiyel olarak devam ediyor. Basit bir olaylarla bile ciddi tepkisel ortamlar oluşturuyorlar. Onun için Türkiye 2015 seçimlerinde kavşak noktasında. Seçimler çok önemli. İçerden ve dışarıdan bir takım güçlerin baskısı altında yaşıyoruz. Dışarıdaki güçlere karşı sağlıklı bir mücadele verebilmek için siyasal yapımızın çok kararlı olması lazım. Bunu çok önemsiyorum. Bu analizi iyi yapmak gerekir.Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
fatih uyar 6 yıl önce
Hanefi Abiyi 10 yıldır tanıyorum. Gençliğin yetişmesi yolunda hiçbir fedakarlıktan kaçınmayan, maddi ve manevi anlamda sorumluktan kaçınmayan birisi. Kolay durumların değil, zor şartların, mücadele ve azim isteyen günlerin adamıdır. En önemli özelliği bu milletin değerleriyle barışık, milletin içinden birisi olmasıdır. İnşallah Trabzon ve Türkiye siyasetine kalite getirecektir.FATİH UYAR/GÜMÜŞHANE ÜNİVERSİTESİ ARAŞTIRMA GÖREVLİSİ
12°
parçalı az bulutlu
banner547
banner520
Puan Durumu
Takımlar O P
1. Beşiktaş 34 72
2. Fenerbahçe 34 69
3. Galatasaray 33 65
4. Trabzonspor 34 59
5. Hatayspor 34 53
6. Alanyaspor 34 52
7. Gaziantep FK 33 51
8. Sivasspor 34 51
9. Karagümrük 34 50
10. Göztepe 35 47
11. Rizespor 34 42
12. Antalyaspor 35 42
13. Konyaspor 34 41
14. Malatyaspor 33 37
15. Ankaragücü 33 37
16. Kasımpaşa 34 37
17. Kayserispor 34 35
18. Başakşehir 33 33
19. Gençlerbirliği 34 32
20. Erzurumspor 34 31
21. Denizlispor 33 26
Takımlar O P
1. Giresunspor 31 63
2. Adana Demirspor 31 61
3. Samsunspor 31 61
4. Altay 31 57
5. İstanbulspor 31 57
6. Altınordu 31 53
7. Ankara Keçiörengücü 31 49
8. Ümraniye 31 47
9. Tuzlaspor 31 47
10. Bursaspor 31 43
11. Bandırmaspor 31 39
12. Boluspor 31 38
13. Balıkesirspor 31 35
14. Adanaspor 31 34
15. Menemenspor 31 31
16. Akhisar Bld.Spor 31 26
17. Ankaraspor 31 23
18. Eskişehirspor 31 8
Takımlar O P
1. Man City 32 74
2. M. United 32 66
3. Leicester City 31 56
4. West Ham 32 55
5. Chelsea 31 54
6. Liverpool 32 53
7. Tottenham 32 50
8. Everton 31 49
9. Arsenal 32 46
10. Leeds United 32 46
11. Aston Villa 30 44
12. Wolverhampton 32 41
13. Crystal Palace 31 38
14. Southampton 31 36
15. Newcastle 32 35
16. Brighton 31 33
17. Burnley 32 33
18. Fulham 33 27
19. West Bromwich 31 24
20. Sheffield United 32 14
Takımlar O P
1. Atletico Madrid 31 70
2. Real Madrid 31 67
3. Barcelona 30 65
4. Sevilla 31 64
5. Villarreal 31 49
6. Real Betis 31 48
7. Real Sociedad 31 47
8. Granada 30 39
9. Levante 31 38
10. Celta de Vigo 31 38
11. Athletic Bilbao 30 37
12. Osasuna 31 37
13. Cádiz 31 36
14. Valencia 31 35
15. Getafe 31 31
16. Deportivo Alaves 31 27
17. Huesca 31 27
18. Real Valladolid 30 27
19. Elche 31 26
20. Eibar 31 23

Gelişmelerden Haberdar Olun

@