Maçka'da Atatürk alanı tepkisi: Özel şirketlere kiraladılar

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Maçka'daki Atatürk Parkı'nın, Maçka Belediyesi tarafından özel bir şirkete kiralanmasına tepki gösterdi.

Maçka'da Atatürk alanı tepkisi: Özel şirketlere kiraladılar
CHP Maçka İlçe Başkanı Nihan Göktürk Atatürk Parkı'nın özel şirkete kiralanmasını tepki göstererek, "Alanda asırlık ağaçlarımız var, fidan dikenlere ağacın değerini ve nasıl yetiştiğini iyi bilir. Turistik bölgelerde asırlık ağaçlar korunurken turizm kenti Maçkamız'da kesilmesi tezat bir durumdur. Gerek Maçkalıların gerekçe dışarıdan gelen misafirlerimizin Maçka'yı duyumsayıp çayını keyifle içeceği alanı hep birlikte korumalıyız. Bu milli bir görevdir. Atatürk mirasına ve değerlerine talan eden zihniyetin yansımalarını burada görmek istemiyoruz" dedi.


Trabzon'un Maçka İlçesi girişinde bulunan Atatürk Parkı, Maçka Belediyesi tarafından özel bir şirkete kiralandı. Bu duruma tepki gösteren CHP'liler parkta bir basın açıklamasında bulundular. CHP Trabzon İl Başkanı Güzide Uzun, İl Yönetim Kurulu Üyeleri ve partililer parkın kiralanmasını protesto ettiler. Basın açıklamasında bulunmadan önce Zeytin Dalı Harekatı nedeniyle Afrin'de görev yapan askerlerimiz için CHP Maçka İlçe Başkanı Nihan Göktürk, "Yoksul ailelerimizin fedakar ve vatansever evlatlarının ayaklarına taş değmesin, su gibi gidip su gibi dönsünler" dedi.

ATATÜRK'ÜN AĞAÇ SEVGİSİ

Burada toplanmamızın amacı, sevdamız Maçka'daki rant alanına doğru gidişata dur demek içindir diyen CHP Maçka İlçe Başkanı Nihan Göktürk, Türkiye Cumhuriyeti kurucusu Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün bir anısını paylaştı. Göktürk, "Atatürk Yalova'da kalırken, ziyaretçiler için küçük bir yaptırılmak istenir. Yapım esansında ev ağaca dayanır ve kesilmesi gerekir. Atatürk'ün ağaç sevgisi bilindiğinden ona danışılır. Atatürk kabul etmez ve raylı sistemle evin yeri değiştirilerek ağacın kesilmesi engellenir. Ağaç ve doğa sevgisi çok önemli bir yaşanmışlıktır" dedi.

DÜĞÜN SALONU VE EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜ YAPILACAK

Alanda gördüğünüz gibi, 26 Mayıs 2003 sabahı Pilav Dağı'nda meydana gelen ve 62'si İspanyol 75 kişinin ölümüyle sonuçlanan uçak kazası anısına dikilen İspanyol anıtı ile Atatürk Heykeli bulunmaktadır diyen Nihan Göktürk, "Bulunduğumuz Atatürk Alanı'nın, usulsüz yöntemlerle düğün salonu olarak kiraya verilmesi işleminin tarafımızca yargı süreci başlatılarak ta iptal edilmesi istenilecektir. Hemen yan tarafta atıl durumda bulunan düğün salonu olan binanın bulunduğu alanın Emniyet Müdürlüğü ile Maçka Belediyesi arasında yer değişikliği yapılmıştır. Ancak Emniyet Müdürlüğü binasının yanına düğün salonunun yapılması güvenlik zafiyetine sebep olacaktır. Mevcut Emniyet Müdürlüğü binası da belediyeye bırakılacaktır sürecin takipçisi olacağız. Amacımız, Maçkalıların toplumsal menfaatini korumaktır." diye konuştu.

BU DİRENİŞİMİZ TÜRKİYE'YE ÖRNEK OLACAK

Nihan Göktürk, "Alanda asırlık ağaçlarımız var, fidan dikenlere ağacın değerini ve nasıl yetiştiğini iyi bilir. Turistik bölgelerde asırlık ağaçlar korunurken turizm kenti Maçkamız'da kesilmesi tezat bir durumdur. Gerek Maçkalıların gerekçe dışarıdan gelen misafirlerimizin Maçka'yı duyumsayıp çayını keyifle içeceği alanı hep birlikte korumalıyız. Bu milli bir görevdir. Atatürk mirasına ve değerlerine talan eden zihniyetin yansımalarını burada görmek istemiyoruz. Aynı zamanda Maçka'yı taş ocaklarına çevirerek doğayı tahrip etmelerine de izin vermeyeceğiz ve bu direnişimiz Türkiye'ye örnek olmalıdır. Maçkalı hemşerilerimin bu konuda parti kimliğinden ziyade Maçkalı olma bilinciyle hareket edeceklerine inanıyor ve güveniyoruz" ifadelerini kullandı.
 
 
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513