banner491

Kur'an'a el basılarak yemin edilsin!

 TBMM'de üç partinin oluşturduğu Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda MHP'nin önerisine Ak Parti karşı çıktı. MHP uzlaşma komisyonuna Kur'an'a el basılarak yemin edilmesi önerisinde bulundu.. KUR'AN'A EL BASARAK YEMİN TEKLİFİMHP, yeni anayasa teklifinde yasama b

Kur'an'a el basılarak yemin edilsin!

 

TBMM'de üç partinin oluşturduğu Anayasa Uzlaşma Komisyonu'nda MHP'nin önerisine Ak Parti karşı çıktı. MHP uzlaşma komisyonuna Kur'an'a el basılarak yemin edilmesi önerisinde bulundu..
 
KUR'AN'A EL BASARAK YEMİN TEKLİFİ
MHP, yeni anayasa teklifinde yasama bölümüne ilişkin önerisini sundu. Öneride vekillerin 'kutsal kitap'a el basarak, 'Demokratik ve laik cumhuriyete ve Atatürk ilke ve inkılaplarına bağlı kalacağıma, anayasaya sadakatten ayrılmayacağıma; büyük Türk Milleti huzurunda, bütün mukaddesatım, namusum ve şerefim üzerine yemin ederim' şeklinde and içmesini teklif edildi. Ancak MHP'nin bu önerisi komisyonda destek görmedi.
 
AK PARTİ'DEN İTİRAZ: HRİSTİYAN GELENEĞİ
MHP önerisinin Hristiyan geleneği olduğunu ileri süren AK Partili üyeler, 'Kutsal kitaba el basarak yemin etmek Hıristiyan geleneği. Bizde böyle bir gelenek yok. Sadece 1928 Anayasası'na kadar 'Vallahi' denmiş. Ama kutsal kitaba yemin olmamış. Kaldı ki inançsız insanlar neye el basarak yemin edecek' diyerek, teklife karşı çıkıt.
 
Bugüne Özel Hamam Otu Yağ Kampanyası: 3 Adet Sadece 39 TL Kargo Dahil!
MHP'nin teklifinde parlamenter demokrasinin devamı istenirken, başkanlık, yarı başkanlık, partili cumhurbaşkanlığı gibi tüm sistemlere kapı kapatıldı. Teröre bulaşan milletvekilinin dokunulmazlık kapsamı dışında tutulması da istendi.

Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner441