Kılıçdaroğlu'ndan "istifa" açıklaması

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. "Yerel seçim sonuçlarından sonra istifa etmeyi düşündünüz mü?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Hayır düşünmedim. Oyalarımızda bir düşüş olmadı" dedi."MYK REVİZYONU P

Kılıçdaroğlu'ndan

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, katıldığı bir programda gündeme ilişkin soruları yanıtladı. "Yerel seçim sonuçlarından sonra istifa etmeyi düşündünüz mü?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Hayır düşünmedim. Oyalarımızda bir düşüş olmadı" dedi.

"MYK REVİZYONU PARTİ İÇİ YAPTIĞIMIZ TOPLANTILARDA BÖYLE BİR TALEP GELDİ"

CHP'nin CHP Merkez Yönetim Kurulu'ndaki (MYK) revizyon kararına ilişkin Kılıçdaroğlu, "Bir başarısızlık dersek doğru olmaz. Oyumuz da arttı. Parti içi yaptığımız toplantılarda böyle bir talep geldi. Görev değişikliği olacak. Dışarıdan gelen olmayacak" dedi.
Kılıçdaroğlu, yerel seçim sonuçlarında beklentilerinin yüksek olduğunu ancak bunun gerçekleşmediğini bu nedenle sonuçlara, sevinemediklerini söyledi.

"AKP 2 MİLYONDAN FAZLA OY KAYBETTİ"

Kılıçdaroğlu, "Aldığımız oy oranı önemli küçümsenmemeli. Bir devlet aygıtı ile mücadele ediyoruz. O nedenle bakıldığında, İstanbul'da da Türkiye genelinde de aldığımız sonuçlar iyi. Daha iyi olmasını isterdik. Bu kadar şaibeli bir iktidarın, kendi beklediğinin üstünde yer alması bizde de bir hayal kırıklığı yarattı. Kendisi, referans olarak yüzde 38'i gösteriyor. Ama yüzde 43 alıyor. AKP 2 milyondan fazla oy kaybetti. Önemli bir kayıp. Beklediğinin üstünde oy aldığı için kendisini başarılı olarak gösterdi" diye konuştu.

"İSTİFA ETMEYİ DÜŞÜNMEDİM OYLARIMIZDA DÜŞÜŞ OLMADI"

"Yerel seçim sonuçlarından sonra istifa etmeyi düşündünüz mü?" sorusuna Kılıçdaroğlu, "Hayır düşünmedim. Oyalarımızda bir düşüş olmadı" dedi.

"ANKARA'YI, ANTALYA'YI ZATEN BİZ KAZANMIŞTIK"

Seçim sistemine değinen Kılıçdaroğlu, "Eski yasa yürürlükte olsaydı, bugün Ankara'yı, Antalya'yı zaten biz kazanmıştık. Sınırlar daha da genişlediği için burada küçük oy farkları ile kaybettik. Ankara'yı da öyle" dedi.

"BÜTÜN BUNLAR PARA İLE İLGİLİ ŞEYLER"

Seçim sonuçlarında bütçe faktörünün önemli olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, "Bütün bunlar para ile ilgili şeyler. Bizim imkanlarımız ile Adalet ve Kalkınma Partisi'nin imkânlarını karşılaştırmak doğru değil. Devlet aygıtı ile mücadele ediyoruz" dedi.

Cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını söyleyen CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Mansur bey başarılı. İyi bir sonuç da aldı. Aslında Mansur bey kazandı. Ben onu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görüyorum. Mansur Yavaş tabi ki Cumhurbaşkanı adayı olabilir. Bilgisi, birikimi var. Ama önümüzdeki süreç neyi gösterecek hep birlikte göreceğiz. Cumhurbaşkanı adayımızı şimdiye kadar açıklamamız bir strateji. Adaylarımız var. Belli bir zamana ihtiyacımız var" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, genel seçim öncesinde bir kurultay düşünmediklerini de söyleyerek, Sarıgül'ün de CHP Genel Başkanlığı'na aday olabileceğini dile getirdi.

"SANDIK ÇEVRESİ SORUMLUSU DİYE YENİ BİR UYGULAMAYI BAŞLATTIK"

Kılıçdaroğlu, "Yerel seçimlerde, bizim örgütlerden gelen rakamlar ile Yüksek Seçim Kurulu'nun bildirdiği rakamları, hemen karşılaştırıp, nerelerde itirazların yapılabileceğini örgütlerimize bildirdik zaten. Sandık çevresi sorumlusu diye yeni bir uygulamayı başlattık onu güçlendirerek sürdüreceğiz" dedi.

"O KEDİNİN KİM OLDUĞUNU HEPİMİZ BİLİYORUZ"

Seçimlerdeki elektrik kesintilerine değinen Kılıçdaroğlu, "O kedinin kim olduğunu hepimiz biliyoruz. Üç aşağı beş yukarı. İktidar neden elektrikleri keser? Elektrikler kesildikten sonra, bakan giderse, müsteşarlar telefon açarsa, sandık görevlilerinin başında manevi baskı yaparsa, siz kaygı duymaz mısınız?" diye konuştu.

"OY ORANIMIZIN YÜZDE 10 AZALACAĞINI BİLSEM DAHİ YOLSUZLUKLARI SÖYLERDİM"

CHP'nin yüzde10 oranında oy kaybedeceğini bilse dahi yolsuzlukları yine de dile getireceğini söyleyen Kılıçdaroğlu, "San ki biz sadece iktidarın yolsuzluklarını dile getirmişiz. Başka bir şeyi dile getirmemişiz gibi. Yok öyle bir şey. Miting için herhangi bir ile gittiğim zaman, o bölgenin sorunlarını öğrenip dile getiriyorum. Medya bunları vermiyor. Yolsuzlukları dile getirdim diye bizim oy oranımızın yüzde 10 azalacağını bilsem dahi ben yine bunu dile getirirdim. Türkiye'nin kirlenmeye değil temizlenmeye ihtiyacı var" ifadelerine yer verdi.

"ÇALIYORLAR AMA İŞ DE YAPIYORLAR"

Kılıçdaroğlu, "Çalıyorlar ama iş de yapıyorlar. Kahvede söylenen. Bir kişinin hem iş yapıp hem çalması kabul edilir değil. Anketler göre yüzde 10, 15 gibi halkın büyük bir çoğunluğu hala bu yolsuzluklardan haberdar değil. O kadar çok yolsuzluk oldu ki, yav bu kadar da yolsuzluk olur mu gibi bir algı çıktı ortaya. Şimdi hepimiz oturup soğukkanlı düşüneceğiz. Fezlekeler, bilinçli olarak Pazartesi günü tartışıldı. Normalde pazartesi günü Parlamento çalışmıyor. Meclis TV yayın yapmıyor. Yurttaşın şunu sorması lazım: İnsanın yastığa başını koyduğu an hesaplaştığı andır. Ben vergi ödüyorum neden birileri çalıyor" ifadelerine yer verdi.

"MANSUR YAVAŞ TABİ Kİ CUMHURBAŞKANI ADAYI OLABİLİR"

Cumhurbaşkanlığına aday olmayacağını söyleyen Kılıçdaroğlu, "Mansur bey başarılı. İyi bir sonuç da aldı. Aslında Mansur bey kazandı. Ben onu Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı olarak görüyorum. Mansur Yavaş tabi ki Cumhurbaşkanı adayı olabilir. Bilgisi, birikimi var. Ama önümüzdeki süreç neyi gösterecek hep birlikte göreceğiz. Cumhurbaşkanı adayımızı şimdiye kadar açıklamamız bir strateji. Adaylarımız var. Belli bir zamana ihtiyacımız var" diye konuştu.

Kılıçdaroğlu, genel seçim öncesinde bir kurultay düşünmediklerini de söyleyerek, Sarıgül'ün de CHP Genel Başkanlığı'na aday olabileceğini dile getirdi.


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.