enbüyük

kebir

Kılıçdaroğlu: Ortak olmayın!

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeminde, dün Meclis Genel Kurul'da görüşülen 4 eski bakanla ilgili oturum vardı.Sözü eski bakanlara rüşvet verdiği iddia edilen Reza Zarrab'a da getiren Kılıçdaroğlu, "Mart

Kılıçdaroğlu: Ortak olmayın!

Partisinin grup toplantısında konuşan CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'nun gündeminde, dün Meclis Genel Kurul'da görüşülen 4 eski bakanla ilgili oturum vardı.

Sözü eski bakanlara rüşvet verdiği iddia edilen Reza Zarrab'a da getiren Kılıçdaroğlu, "Mart ayı vergi ayı. Listeye bakıyoruz. Bu iş adamları yok. havuzcular da yok. TÜRGEV'ciler de yok. Bunlardan biri de Reza Zarrab. Ne diyordu Türkiye’nin cari açığını ben kapattım diyordu. Listede adı var mı? Ama güzel bir şey yaptım. Zarrab’ın ortak olduğu şirketlerin ne kadar vergi verdiğini çıkarttım." diyerek ne kadar vergi ödediğini tek tek açıkladı.

İşte Kılıçdaroğlu'nun açıklamalarından satır başları:

"6 MAYIS BİZİM İÇİN ÇOK ÖNEMLİ"

"6 Mayıs bizim için önemli bir gün. 3 fidanın darağacına gönderildiği, toplumda derin yaraların açıldığı bir gün. Onlar ilkelerinden ödün vermediler. Hiçbirisinin bireysel bir amacı çıkarı yoktu. İstedikleri sadece özgür ve bağımsız Türkiye idi. İdealleri uğruna gittiler. Onları her zaman anacağız. Bu toplum asla onları unutmayacak.

Onlara rahmet diliyoruz. Onlar bizim ve bu ülkedeki herkesin dostları. 6 Mayıs’ta darağacına çıkanlar arkalarına asla bakmadılar. Düşündüklerinden ödün vermediler. O nedenle ki aradan uzun yıllar geçmesine rağmen hala onları anıyoruz.
Onlar bizim demokrasi şehitlerimiz. Demokrasi, bize altın tabak içinde sunulan bir şey değil. Uğruna bedeller ödedik. O bedellerden ders almalı aynı hataları tekrar etmemeliyiz. Duygularımızdan arındığımızda hataları görüyoruz.

"DÜN 17 ARALIK SÜRECİNİN FARKLI BİR NOKTASINA ŞAHİT OLDUK"

Dün parlamentoda 17 Aralık sürecinin farklı bir noktasına şahit olduk. 17 Aralık bir iktidarın bir ülkeyi nasıl soyduğuna tanık olduğumuz bir tarihtir. 17 Aralık’ı 17 Aralık olarak görmemek lazım. Nasıl başladı acaba bu süreç.

"17 ARALIK SÜRECİNİN BAŞLANGIÇ NOKTASI 17 ŞUBAT'TIR"

İktidar sanki 17 Aralık’ta hükümeti devirmek için düğmeye basıldı diyen anlatıyor. Yok öyle bir şey. 17 Şubat 1012. Kapıkule’de bir TIR yakalanır. Eroin bulunur. Büyük rakam çıkınca olay araştırılıyor. Kapalıçarşı'da bir döviz bürosunda ilişkisi olduğu saptanıyor. Yargıca müracaat ediliyor ve asıl failleri bulmak üzere dinleme kayıtları başlıyor. 17 Aralık sürecinin başlangıç noktası budur arkadaşlar. Bakanlar çıkıyor, bakanların çocukları çıkıyor. 18 Nisan 2013’te olayı MİT de fark ediyor. Çünkü döviz bürosunu çalıştıran bir iş adamı. MİT olayın hükümete ulaştığını da görüyor. 18 Nisan’da Recep Tayyip Erdoğan’ın önüne bir rapor koyuyor. 3 sayfalık bir rapor.

"BUNUN SORUMLUSU CEMİL ÇİÇEK'TİR"

Sonuç bölümünde Zarrab’ın ekonomi bakanı ve içişleri bakanı ile mevcut ilişkisinin ortaya çıkması söz konusu hususların hükümet aleyhinde değerlendirilebileceği düşünülmektedir diyor. Aralık ayına kadar tık yok. Zarrab da MİT tarafından izlendiği şüphesine kapılıyor. O da cevap veriyor meraklanma bir şey olmaz gerekirse senin önüne yatarım. Bütün seçim boyunca uyuyan vicdanlara seslendim. Bir ülkenin içişleri Bakanı rüşvet aldığı için bir iş adamının önüne yatmaz. Olay patladı iktidar kendisine darbe yapıldığı söylemini geliştirdi. O raporlar soruşturma komisyonuna gelecek ve hepsini kamuoyuyla paylaşacağız. Halk bunları öğrenmesin diye Meclis TV’ye sansür getirdiler. Neden yasak getiriyorsunuz. Bunu sorumlusu hiç kimse alınmasın TBMM’yi yöneten kişidir. Yani Cemil Çiçek’tir. Parlamentoyu halka kapatmak gibi bir şey olur mu?

"BEN İSTERDİM Kİ HERKES İZLESİN AMA..."

Bakanlar konuştu. Ben isterdim ki o bakanlar konuşunca Türkiye’deki herkes izlesin. Onlara da sansür getirdiler. Yurttaşlara firavunlara ortak olmayın diyorum. O gün demokrasi kazanacak Türkiye kazanacaktır. 17 Aralık bize havuz medyasını da öğretti. Havuz medyasının başındaki bir ismin bir kamu bankasının başındaki kişiye telefon edip “Alo Süleyman iki milyon gönder maaşları ödeyeceğim” dediğini öğrendik. Sonra bu Süleyman ödüllendirildi ve daha büyük bir kamu bankasının yönetim kurulu üyeliğine atandı.

Havuz medyasında çalışan dürüst insanlar da var. Tahammül edemedik diyorlar. T24’te bir arkadaşımız Star gazetesinde yazı işleri müdürlüğü yapan biriyle röportaj yapmış şöyle diyor:

“Kara propaganda gazete ve TV’lerin rutini halin geldi. Bu nedenle yıllarca sahiplenip görev yaptığım gazetede sorumlu gazetecilik yapma imkanım kalmamıştır. Başbakan’ın Berkin Elvan’ın annesini yuhalatmasını bilye çıkışını duyduğumda kanım dondu.  İş çevreleri göbek bağı ile iktidara bağlı. Medya da yargı da bürokrasi de… Tayyip Erdoğan’ın hayallerindeki Türkiye’nin özeti de bu zaten. Şu an medyada Tayyip Erdoğan’ı destekleyen isimler iktidarın gerilemesi durumunda koro halinde Erdoğan’a küfür edecekler. Başbakan’ı kızdırmasın diye Cumhurbaşkanı Gül’ün bile sözleri sansürleniyor…”

"ERGENEKON VE BALYOZ DAVALARI FİYASKO"

17 Aralık ikinci olarak Ergenekon ve Balyoz davalarının nasıl bir fiyasko olduğunu iktidar tarafından dillendirilmesine neden oldu. 24 Aralık 2013’te Akdoğan “kendi ülkesinin ordusuna istihbaratına bankasına kumpas kuranlar” diyor. Düne kadar alkışlıyorlardı. 5 Ocak 2014 TBB başkanı sayın Feyzioğlu Başbakan’ı ziyaret ediyor bu davalarda sahte deliller var diyor. Gece kendisine randevu veriyor. Çıkışta Erdoğan şunu söylüyor: Metin Bey ile yaptığımız görüşme olumluydu. Yeniden yargılanma konusuna olumlu bakıyoruz.

Bu konuda arkadaşlarımız çalışıyor ve bitmek üzere. Yeniden yargılamada bizim açımızdan sıkıntı yok. Elimizden geleni yapmak için hazırız.

"AMAÇ 17 ARALIK'I GÖLGELEMEK"

Ocak, şubat, mart, nisan ve mayıs. Hani bitmek üzereydi. Amaç ne 17 Aralık’ı gölgelemek. Samimi değiller iki yüzlüler. Sözde Başbakan değil misin sen insanlar boşu boşuna içeride yatıyorsa neden olayın üzerine gitmiyorsun. MİT Müsteşarını savcı ifadeye çağırdı diye alelacele toplandılar kanunlar hazırlandı parlamentodan yıldırım hızıyla geçti ve MİT Müsteşarı savcıya gitmedi. Orada bu kadar hızlısın neden burada değilsin.

"SEN BENİMLE HAYATINDA KAÇ DEFA GÖRÜŞTÜN?"

“Balyoz davasını alelacele hallettiler” diyor. “Burada bir katakulli olduğu çok açık. Bu davalarda haksızlığa uğrayan çok sayıda insan var” diyor. Bunlardan biri eski bir istihbarat müdürü bir TV programında “kimin tutuklanacağından Başbakan Erdoğan’ın haberi vardı” dedi. Bu soruluyor Erdoğan’a. Verdiği cevap: 'A’dan Z’ye bunların hepsi yalan. Bunlar o kadar ahlaksız adi seviyesiz ki, bunlar takiyyeyi yalanı iftirayı leblebi çekirdek gibi yerler.'

Sen bir defa benimle hayatında kaç defa görüştün? Bir ya da iki defa görüştün. Ben senin yargı ile münasebetlerini bilen biriyim. Bu işlerde ne kadar tezgahtar olduğunu bilen biriyim. Bir başbakan bir istihbarat müdürüyle neden görüşür? İçişler bakanı var, içişleri müsteşarı var emniyet müdürleri var görüşmüyorsun ama istihbarat müdürü ile görüşüyorsun. Çünkü nasıl bir adam olduğunu biliyor. Söyledikleri doğru. Yapılan bütün tutuklamalardan onun haberi var.

"BU SÜREÇ BAŞLADIĞINDAN BERİ 13 KİŞİ ÖLDÜ"

Bu süreç başladığından bu yana 13 kişi öldü. İlk ölen Kuddusi Okkır idi. Son olarak ise Murat Albay hayatını kaybetti.

Arkadaşları Murat Albay için bir şiir yazmış.

Ama ölmek ile bitmeyeceğiz
Neden olanlar, sessiz kalanlar
Hiç birşey yokmuş gibi yapanlar
Biliniz emin olunuz öldürmekle bitmeyeceğiz
Murat’ın kanı üzerinizde görüyoruz
Beyazda, mavide, hakide
Biliniz öldürmekle bitmeyeceğiz.

"REZA ZARRAB NE KADAR VERGİ VERDİ?"

Mart ayı vergi ayı listeye bakıyoruz. Bu iş adamları yok. havuzcular da yok. TÜRGEV'ciler de yok. Bunlardan biri de Reza Zarrab. Ne diyordu 'Türkiye’nin cari açığını ben kapattım' diyordu. Listede adı var mı? Ama güzel bir şey yaptım. Zarrab’ın ortak olduğu şirketlerin ne kadar vergi verdiğini çıkarttım.

Royal Denizcilik: 7 milyon.

Royal Holding: 360 lira

Volgan Gıda: 1 milyon 300 bin

Safir Altın: 1 milyon 900 bin lira.

Kroyal mobilya: 0 verdi

Arca Otelcilik: 0 vergi

Havacılık şirketi: 0 vergi.

Bunlar aslında vergi ödüyorlar ama vergi dairesinden ödeyeceklerinden haberleri yok. Vergiyi paralel vergi dairesine Erdoğan’a yatırıyorlar. Elden nakit cash.

"BENİM İFADEMİ ALACAKMIŞ SAVCI BOZUNTUSU"

Bir tetikçi savcı vardı. Benimle ilgili çağırmış. ‘Gelsin ifadesini alacağım’ diye. Doğrusunu isterseniz hiç üzülmedim. Sadece gülüp geçtim. Benim merak ettiğim bu adamın hukuk diplomasını kim verdi? Bu adam gerçekten savcı mı değil mi? Cumhuriyet savcısını ben bilirim. Saygı gösteririm. Ama Bilal’in savcısı olduğu yerde o savcı olmaktan artık çıkar.

Arkadaşlarım araştırmış kim şikayet etmiş diye. Bir baktık bir hırsız şikayet etmiş. Hırsızın şikayeti ile savcı mı harekete geçer. Benim ifade mi alacakmış savcı bozuntusu. Kim oluyorsun sen? Bir Cumhuriyet savcıları bir de Erdoğan savcıları var. Bir namuslu savcılar var bir de namussuzluğunu yazan çizenler var.

O savcıya sesleniyorum: Sen yetmezsen Bilal’i de, yetmezse dayısını, yetmezse amcasını, yetmezse babasını al gel karşıma."


İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Ergün Özşahin - 4 yıl önce
Doğru ve önemli şeyler söylüyor ancak kime, kim anlayacak hırsızlıktan daha kötü olan arsızlığın kol gezdiği bir düzende!
Avatar
Kmlsdk - 4 yıl önce
Şu Adamın konuşmaları hiç mi hiç inandırıcı değil,,,dün savunduğu Savcılar ,,şimdi Savcı bozuntusu oldu,,,işine geldiği gibi yamuk yumuk konuşuyor,,,bu kadar yanar döner adam ben hiç görmedim,,
Avatar
Sefa - 4 yıl önce
hırsızların,arsızların konuşmaları inandırıcı da kılıçdarınkimi inandırıcı değil?armut dibine düşer,hırsız recep ve şurakası sizlere ahirette şefaat edecek,aman ha inancınızda sapma olmasın!