İşte Tezkerenin Tam Metni

Suriye konusunda, Tsk'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, Tbmm Başkanlığı'na sunuldu. Meclis'in, Suriye acil gündemiyle saat 10.00'da olağanüstü toplandı.K

Siyaset 04.10.2012, 11:03
İşte Tezkerenin Tam Metni

Suriye konusunda, Tsk'nın yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi de dahil Hükümete 1 yıl süreyle yetki verilmesini öngören Başbakanlık Tezkeresi, Tbmm Başkanlığı'na sunuldu. Meclis'in, Suriye acil gündemiyle saat 10.00'da olağanüstü toplandı.

KAPALI OTURUM İLE GERÇEKLEŞİYOR

Suriye'nin Akçakale'ye düşen top mermisinin ardından tezkere için toplanan TBMM, de kapalı oturum gerçekleştiriliyor.

Tezkere, 1 yıl süreyle Türk askerinin, Anayasa'nın 92. maddesi uyarınca yabancı topraklara gönderilmesi esasını içeriyor.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla TBMM Başkanlığı'na gönderilen tezkerede, şunlar kaydedildi:

"Suriye'de devam etmekte olan krizin bölgesel istikrar ve güvenliğe olduğu kadar, ulusal güvenliğimize menfi etkisi giderek artan şekilde görülmektedir. Suriye Arap Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetlerince yürütülen askeri harekatlar kapsamında, 20 Eylül 2012 tarihinden itibaren ülkemiz topraklarına da saldırgan eylemler yönelmiş ve müteaddit uyarılarımıza ve diplomatik girişimlerimize rağmen bu eylemler devam etmiştir.

Ülkemiz topraklarına yönelik söz konusu saldırgan eylemler silahlı saldın eşiğindedir. Bu durum, ulusal güvenliğimize ciddi tehdit ve riskler oluşturan bir aşamaya ulaşmıştır. Bu itibarla, ülkemize yönelebilecek ilave risk ve tehditlere karşı zamanında ve süratle hareket etmek ve gerekli tedbirleri almak ihtiyacı hasıl olmuştur.

Bu çerçevede, hudut, şümul, miktar ve zamanı Hükümetçe takdir ve tespit edilmek kaydıyla, Türk Silahlı Kuvvetlerinin yabancı ülkelere gönderilmesi ve görevlendirilmesi ile bununla ilgili gerekli düzenlemelerin Hükümet tarafından belirlenecek esaslara göre yapılması için bir yıl süreyle izin verilmesini Anayasanın 92. maddesi uyarınca arz ederim."

Yorumlar (1)
cinneş marnş 8 yıl önce
şuradan rusyaya bir atom füzesi atalım ve kusura varmayın yanlışlık oldu diyelim.

şuraya bak, hemen bütün asyayı işgal etmiş toprak hırsızı ve katliamcısı rusya sıkılmadan konuşabiliyor hala..

ve dünyanın haline bakın. bir kızılderili soykırımcısı amerika ile asya soykırımcısı rusya sözde 2 böyyük devlet olmuşlar. sizin ikinizin de tanrı belalarını versin...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@