İnce Rize'de sert konuştu

CHP Genel Başkan Adayı Muharrem İnce, CHP Genel Kurulunda tüzük değişikliğinin başkanlık seçiminden önce yapılmasını teklif edeceğini açıkladı.CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, "Dede ocağım" dediği Rize’de bugün partililer ile bir araya geldi. Havayol

İnce Rize'de sert konuştu

CHP Genel Başkan Adayı Muharrem İnce, CHP Genel Kurulunda tüzük değişikliğinin başkanlık seçiminden önce yapılmasını teklif edeceğini açıkladı.

CHP Genel Başkan adayı Muharrem İnce, "Dede ocağım" dediği Rize’de bugün partililer ile bir araya geldi. Havayolu ile sabah saatlerinde Trabzon’a gelen İnce, buradan karayolu ile Rize’ye geçti. CHP Rize İl Başkanlığı’nda İl Başkanı Mehmet Aslankaya, ilçe başkanları ve çok sayıda partili tarafından karşılanan İnce, burada bir basın açıklaması yaptı.

Açıklamasında Bülent Ecevit’in yüzde 42 oyunu kendisine hedef aldığını kaydeden Muharrem İnce, “Türkiye’yi karış karış dolaşıyorum. Dün Konya’daydım. Şuan Rize’deyim. Bugün 5 il gezeceğim. Sonra güneye geçeceğim. Türkiye’nin dört bir tarafını geziyorum. Sokakta soruyorum ‘CHP umut mu? Sayın genel başkan başbakan olacak mı?’ Bir kişi çıkıp da ’evet’ diyemiyor. Böyle bir umudu ben görmüyorum. Ben görmediğim gibi yurttaşlarımız da görmüyor. Ben bu partiye bir umut yeni bir güneş olabilmek için yola çıktım. Türkiye’de solda ve CHP’de şöyle bir umutsuzluk var. “Türkiye’de solun oy oranı yüzde 30, bunun zaten yüzde 25’in alıyorsun, daha ne istiyorsun belanı mı istiyorsun’ ben buna razı değilim. Ecevit’in yüzde 42’sini biliyorum ben. Ben Ecevit’in yüzde 42’sini kendime hedef alıyorum. Sayın Genel Başkan ile aramızdaki fark bu” dedi.

"TÜZÜK DEĞİŞİKLİĞİ BAŞKANLIK SEÇİMİNDEN ÖNCE YAPILMALI"

İnce, CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun delegeleri korkuttuğunu ve kendisine oy vereceklerine dair imza aldığını belirterek Genel Kurul’da tüzük değişikliğinin başkanlık seçiminden önce yapılmasını teklif edeceğini söyledi. Ayrıca Rizeli bir başbakanın ardından yeniden bir Rizeli başbakan geleceğine de vurgu yapan İnce, “İlk kez dedemin memleketi Rize’de söylüyorum. Tüzük mü büyük genel başkan mı büyük? Hangisi büyük? Bana sorarsanız tüzük büyük. Tüzüğe göre genel başkan mı bulacağız, genel başkana göre mi tüzük yapacağız? Kurultayda gündemin 4. maddesi tüzük komisyonunun seçilmesi. 5. madde genel başkan seçilmesi. 6. madde tüzük değişikliği. Bu doğru değil. Ben önce tüzük değişikliği sonra genel başkan seçimini öneriyorum. İl başkanı konuşamıyor. Baskı var genel merkezden konuşamıyor. İmza verdiğime bakma oyum senindir diyen onlarca delege var. Ben bu partinin üzerindeki korku duvarlarını kaldıracağım. Burası solcu bir parti olacak. Size solculuğunuzu yeniden hatırlatacağım. Size devrimciliğinizi yeniden hatırlatacağım. Göreceksiniz bu parti; sol diyecek, özgürlük diyecek, emek diyecek, demokrasi diyecek. Bütün büyük yürüyüşler bir adımla başlar. İnanmak başarmanın yarısıdır. Ben inanıyorum. Ben b ülkeye başbakan olacağım. Ben bu partiyi yeniden umut yaparım. Be bu partiyi iktidar yaparım. Başbakan hemşehriniz olur. Bak gitti zaten. Yenisi gelsin. Ben bir iddia ile yola çıktım. Hemşehrilerimden, dedemin insanlarından desek bekliyorum” diye konuştu.

CHP RİZE İL BAŞKANINDAN İNCE’YE SOĞUK DUŞ

Konuşması sırasında yanında oturan CHP İl Başkanı Mehmet Aslankaya’dan kendilerine destek olmalarını isteyen İnce’ye Aslankaya, Muharrem İnce’nin bazı sözlerine katılmadığını ifade ederek “Bizi hiç kimse korkutamaz. Sadece yaradandan korkarız. Bizden kimse de imza istemedi” ifadelerini kullandı.

Konuşması sırasında sürekli Rizeli olduğunu hatırlatan İnce, “Anne tarafım Rizeli. Çayelili. 1922 yılında Rize’den Yalova’ya gitmişler. Asıl kökenleri Çayeli Büyükköy’dür” bilgisini verdi.

"AK PARTİ KONGRESİNİ ARENADA, BİZ İSE DÜĞÜN SALONUNDA YAPIYORUZ"

Rize ziyaretinin AK Parti Olağanüstü Kongresi’yle aynı tarihe denk gelmesiyle ilgili ise Muharrem İnce, “AK Parti’nin kongre tarihi ile Rize ziyaretimin aynı güne denk gelmesi bir tesadüf. Onların kongresi ile ilgilenmiyorum. Ancak onlar kongresini bir arenada yaparken, CHP’nin kongresini bir düğün salonunda yapmasını da şık bulmuyorum. Bunun yine de Muharrem İnce ile endeksli olduğunu düşünüyorum. ‘Büyük salonda yaparsak Muharrem İnce iyi hatiptir, salonda çıkar 15-20 bin kişiyi etkiler. Salonu ayağa kaldırır, coşturur. Bunu engelleyelim biz. Kongreyi düğün salonunda yapalım biz dediler’ Grup toplantımızı Tandoğan Meydanı’nda yaptık. Genel Kurulumuzu düğün salonunda yapıyoruz. Bunu da milletin vicdanına bırakıyorum” şeklinde konuştu.

İnce, konuşmasının ardından Trabzon’a hareket etti.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler