Hakan Şükür AKPartiden istifa etti

 AK Parti Milletvekili Hakan Şükür, AK Parti'den istifa ettiğini açıkladı. İstifasıyla ilgili yazılı açıklama yapan Şükür, " AK Parti’den üzülerek istifa ettiğimi, milletin vekili sıfatıyla siyasi hayatıma bağımsız olarak devam edeceğimi bildiriyorum. Azi

Hakan Şükür AKPartiden istifa etti

 AK Parti Milletvekili Hakan Şükür, AK Parti'den istifa ettiğini açıkladı. İstifasıyla ilgili yazılı açıklama yapan Şükür, " AK Parti’den üzülerek istifa ettiğimi, milletin vekili sıfatıyla siyasi hayatıma bağımsız olarak devam edeceğimi bildiriyorum. Aziz milletimizin dualarını bekliyor ve hepsine teker teker en derin selam ve hürmetlerimi sunuyorum." dedi.

Şükür'ün yazılı açıklaması şöyle: "Son günlerde yaşanan ve vicdan sahibi herkesi derinden üzen bir kısım gelişmeler üzerine aşağıdaki açıklamayı yapma zarureti hâsıl oldu. Öncelikle şunu ifade etmeliyim ki politika benim hiçbir zaman birinci önceliğim olmadı. Ama Sayın Başbakan’ın samimi davetini geri çevirmek temsil ettiği makama ve şahsına olan saygımdan ötürü yakışık almazdı. Ailemin de destek ve dualarını alarak Sayın Başbakan’ın davetini kabul ettim. Ak Parti son 11 yılda Türkiye’de çok önemli başarılara ve reformlara imza attı. Ancak dersanelerle başlayan süreçte takınılan anlamsız tavırlar pek çok vicdan ehlini rencide etti.

 

Türkiye’de eğitimin halledilmesi gereken onlarca problemi varken, sanki sorunun tek kaynağı dersanelermiş gibi göstermek hakperest bir yaklaşım değildir. Bu yaklaşım tarzı partinin 11 yıldır temsil ettiği çizgiyle örtüşmemektedir. Daha önce, gösterilen tepkilerden ötürü bazı kararlarından dönme erdemi gösteren Sayın Başbakan’ın bu konudaki bütün ısrarlı anlatımlara, sitemlere ve taleplere kulaklarını tıkamasını anlayabilmiş değilim.

  Dersaneler konusunun samimi insanların taleplerine kulak verilerek olumlu bir noktaya geleceği ümidini bugüne kadar besledim. Bunu beklerken dersanelerin benim de bulunduğum bir ortamda KCK yapılanmasına benzetilmesi ve özür dilenmek bir yana bu açıklamalara Sayın Başbakan ve parti yönetimi tarafından bir tepki verilmemesi vicdanımı derinden yaralamıştır. Bu tartışmanın daha sonra başka alanlara çekilmesi de hiç hoş olmamıştır.

 Ben yirmi seneden fazla bir süredir hizmet hareketini ve Muhterem Hocaefendi’yi tanıyor ve seviyorum. Referandum başta olmak üzere milletin hayrına gördükleri bütün meselelerde hükümeti var güçleriyle destekleyen, kapı kapı dolaşıp insanları ikna eden, yurt dışından binlerce insanı fedakârca oy kullanmaları için taşıyan, AK Parti kapanmasın diye dualar eden bu samimi insanların şimdi düşman muamelesine tabi tutulması en hafif tabirle vefasızlıktan başka bir şey değildir.

 Dersaneleri kapatılan, mensupları devlet dairelerinden tasfiye edilen, parti yöneticilerimiz tarafından ahlaksızlık olarak nitelenen fişlemelere ve baskılara maruz kalanlar bu milletin evlatlarıdır. Buna rağmen bu insanların sanki karanlık işler içinde olduklarını ima eden yayınlar, bu yönde atılan iftiralar, ithamlar maalesef bir aymazlık örneği olarak tarihe geçecektir. Hele yeni yeni tedavüle sokulmaya çalışılan 'örgüt' kelimesinin bu gönüllüler hareketi için kullanılmaya çalışılması amacın sadece dersaneleri kapatmak olmadığı düşüncesini de akıllara getirmektedir.

 Bazı çevrelerce moda bir tabir haline getirilen, 'Bazıları rahatı görünce değiştiler' ifadesiyle hizmet hareketi mensuplarının kastedildiğine dair yorumlar yapıldı. Ben Sayın Başbakan’ın böyle bir kasıt içinde olacağına ihtimal vermek istemiyorum. Ama bu yorumlar doğruysa milyonlarca fedakâr insanın hakkına girilmiş olmaktadır. Dünyanın dört bir yanında milletimizi, bayrağımızı temsil adına karın tokluğuna bir bursla, dünyevi hiçbir beklentiye girmeden hizmet veren insanlar mı rahatı bulmuşlardır. Ya da yirmi metrekarelik hasırla kaplı odasında on beş senedir gurbet hayatı yaşayan ve ziyarete gelen misafirlerin ağırlandığı vakıf binası bir kısım medya tarafından insafsızca 'malikâne' gibi sunulan Muhterem Hocaefendi mi rahatı bulmuştur? Hayatı boyunca dinine, milletine ve insanlığa hizmetten başka bir gayesi olmayan bu müstesna gönül insanını olmadık iftiralarla, ithamlarla karalamak, gönlünü yaralamak ehl-i imanın ve insaf sahibi hiçbir insanın gönülden onaylayacağı bir tutum değildir.

 Bu millete ve insanlığa hizmet etmekten başka amacı olmayan bu hareketin milyonlarca gönüllüsünden biri olarak hizmete ve Muhterem Hocaefendi’ye karşı takınılan hasmane tavırları, atılan mesnetsiz iftiraları, yapılan bütün hakaretleri ben üzerime alıyorum. Beni tanıyan herkes, özellikle Sayın Başbakanımız bilir ki, siyasi hayatım boyunca hiçbir dünyevi beklenti içinde bulunmadım. Şahsım, ailem ve yakınlarım adına hiç kimseden herhangi bir talebim olmadı. Amacım sadece eğer bir faydam olursa doğru işler yaptığını düşündüğüm bu siyasi harekete mütevazı bir katkı sunmaktı. Fakat bu noktadan sonra bunun mümkün olmadığı da ayan beyan ortadadır.

 Ayrıca dost bildiğim pek çok çevrenin bu 'cemaati bitirme' korosuna gönüllü ya da baskıyla katılmış olduklarını veya hiç ses çıkarmadıklarını görüyorum. Bu da maalesef beni derinden üzmektedir. Hocaefendi’yi defalarca ziyaret eden, toplantılarına, olimpiyatlarına katılan, iyi günde hizmete övgüler yağdıran insanların bir anda susmaları oldukça şaşırtıcıdır. Haksızlık karşısında susanın dilsiz şeytan olduğunu benden daha iyi bildiklerine inandığım bu dostların yapılan haksızlıklara, atılan iftiralara karşı tavır almak yerine sessizliği tercih etmeleri anlaşılır gibi değildir. Gerek gazeteci, gerek ilim adamı, gerek din adamı veya milletvekili, bakan, bürokrat vesaire, kim olurlarsa olsunlar o insanlardan bir kaçının en azından ortamı yumuşatmak ve bu yanlıştan dönülmesini sağlamak için yüreklice çıkıp tavır belirtmelerini beklerdim. Ama maalesef sınırlı sayıdaki insaflı ve vicdanlı kanaat önderinin ve gazetecinin dışında bu yürekliliği gösteren de olmadı.

 

Açıklayacağım bu karardan sonra şahsıma yönelik bir kısım karalama kampanyalarının da başlayacağını biliyorum. Sporculuk hayatımdan beri, benzerlerini defalarca yaşadığım bu duruma alışkınım. Daha 2002 yılında merhum M. Ali Birand’a 32. Gün programında Hocaefendi’yi sevdiğimi söylemiş ve bunun bir suç olduğu algısını oluşturmak için DGM’de ifadeye çağrılmıştım. İfademde de söylediğimi inkâr etmeden aynı duygularımı belirtmiştim. Bugün de düşüncemde hiçbir değişiklik olmamıştır. Bu duygularla açıklamama son verirken büyük umutlarla girdiğim AK Parti’den üzülerek istifa ettiğimi, milletin vekili sıfatıyla siyasi hayatıma bağımsız olarak devam edeceğimi bildiriyorum.

 Aziz milletimizin dualarını bekliyor ve hepsine teker teker en derin selam ve hürmetlerimi sunuyorum."

YORUM EKLE
YORUMLAR
Basbug Türkes
Basbug Türkes - 6 yıl Önce

milletin vekili fethullahin vekilligini yapiyor

tuncay türk
tuncay türk - 6 yıl Önce

vayy şükür e bak bunca yapılan uygulama yolsuzluk kul hakkı yenmesi ülkenin bölünme aşamasına gelmesi erdoğanın öcalanla adeta eş başkan gibi ülkeyi yönetmesi zoruna gitmedi de dershanelerden cemaatin arpası kesilecek diye bumu zoruna gitti ? sen zaten niye vekil oldun ki bir çok akp li vekil gibi mecliste daha maddenin ne olduğunu bilmeden elini kaldır indir ne yaptın bu vatan için ? ne oldu akp ile cemaatin menfaat ve çıkar paylaşımında sorun çıktı öyle mi ? cemaatçiler hak ettiğinden fazla pay aldı çok olmaya başladılar değil mi ? bu halk afyonlanmış gibi donunu alsan altından sesini çıkarmaz ama öbür tarafta yüce Allaha nasıl hesap vereceksiniz ?

Hüseyin Karagöz
Hüseyin Karagöz - 6 yıl Önce

Mesele Dershane meselesi değil...Ama görünen o...Sorum ise Dershane rantı olarak gözüken bu kavganın geldiği bu nokta...Müslümanlıkta rant var mı?..Geçen gazeteciler yorumcu Hakan Şüküre soru sordu ben bilmem büyüklerim bilir dedi siyasetle ilgili vekil ya kendisi el kaldır maaş alıyor...Böyle kişileri halkımız vekil seçiyor.. büyüklerim bilir ne demek...Sen en üst düzey makama gelmiş milyarlarca maaş alıyorsun milletin ağzı açlıktan kokarken...Madem bilmiyorsun bilmemek ayıp değil öğrenmemek ayıptır daha sonra açıklama yapacağım der açıklarsın konuşursun büyüklerin biliyorsa senin hala orada işin ne...AMERİKANCI HÜKÜMETİN AMERİKANCI CEMAATLE KAVGASI NEDEN?

BEKİR YAZAR
BEKİR YAZAR - 6 yıl Önce

sayın vEKİL senin kabahatin yok sana orayı layık görenler düşünsün

zafer günaydın
zafer günaydın - 6 yıl Önce

Tuncay Türk ü tebrik ediyorum.Allah razı olsun..Yüreğine sağlık..Yanlız anlamadığım bişey var..Tüncay ın yorumunu BEĞENMEDİM DİYENLERE SORUYORUM..'Peygamberimizin Hadis-i Şeriflerinde HAKSIZLIKLAR KARŞISINDA SUSAN DİLSİZ ŞEYTANDIR der..Siz bırakın haksızlılkarakarşı gelmeyi..SİZ HAKSIZLIKTAN YANA OLUYORSUNUZ..Soruyorum SİZİ O YORUMDA ACITAN NE VARDA BEĞENMEDİM DİYORSUNUZ..PARTİ TAASSUBUNU AŞAMAMIŞ DOLARLARA TAV OLMUŞ MÜCAHİT KIRINTILARI..SİZ KİM MÜSLÜMANLIK KİM..HADİ ORADAN BEEEE

EMRE NEHIR
EMRE NEHIR - 6 yıl Önce

Bazıları halen akp diyor nediyim bilmiyorum size adamlar Türk Irkı yoktur diyor Türk Kimliğine savaş açmışlar Pkk ile anlaşıyorlar halen mi Akp? Öbür dünyada verilecek hesabınız varsa akpye oy vermeye devam edin..Hakan Şükür doğru olanı yapmış tebrikler.

aktan inceismail
aktan inceismail - 6 yıl Önce

geç kalmış bi istifa.senin gibi işe yaramayan vekillere örnek olması ümidiyle

royalsixone
royalsixone - 6 yıl Önce

illüminatiye oy vermeye devam ederseniz sırada hepinizin kaba etleri var özelleştirilecek bilesiniz...

SIRADAKİ HABER

banner513