Fatma Şahin açıklama yaptı

Gaziantep'te, 7 kişinin öldüğü ve 7 kişinin yaralandığı patlama olayı nedeniyle Gaziantep'e gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, patlamanın yaşandığı fabrikada incelemelerde bulundu.Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, patlama so

Siyaset 30.01.2013, 23:02
Fatma Şahin açıklama yaptı

Gaziantep'te, 7 kişinin öldüğü ve 7 kişinin yaralandığı patlama olayı nedeniyle Gaziantep'e gelen Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, patlamanın yaşandığı fabrikada incelemelerde bulundu.

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, patlama sonucu 7 kişinin öldüğü, 8 kişinin yaralandığı fabrikada incelemelerde bulunduktan sonra basın mensuplarına açıklama yaptı.

Bakan Şahin, olayı AK Parti grup toplantısında duyar duymaz Gaziantep’e geldiklerini belirterek, ölenlerin yakınlarına başsağlığı, yaralılara da geçmiş olsun dileklerini iletti. Kimya mühendisi olduğunu ve hayatının 15 yılının boyahanede geçtiğini kaydeden Şahin, 4. OSB’nin en iyi sanayi bölgelerinden biri olduğunu ifade ederek, “Bu tesis daha 2 yıllık bir geçmişe sahip. Buhar kazanının üzerine bu ısı yalıtım sistemine ekonomisel dediğimiz bir yalıtım sisteminin montajın denemesi sırasında yani normal sistem çalışırken değil; yeni bir sistem ilave ederken, muhtemelen yüksek sıcaklık ve basınç dengesinden kaynaklanan bir patlama neden oluyor. Ve patlamanın sonunda etrafında çalışan hem bu iş yerinde çalışan 3 kardeşimiz hem o ısı geri kazanma sistemini gelip yapan firmadan iki kardeşimiz hayatını kaybediyor. Şu an 7 kardeşimiz hayatını kaybetti” dedi.

Üzücü olayların yaşanmaması için hükümet olarak gerekli tedbirlerin önceden beri alındığına işaret eden Bakan Şahin, “Bu gibi olayların yaşanmaması için 2012’nin altıncı ayında iş güvenliği ve sağlığı yasasını çıkardık. Çünkü ben de sanayi komisyonunda yıllarca çalıştığım için bu bizim için çok önemli çünkü çalışma, işçi sağlığı ve iş güvenliğiyle direkt alakalıdır. Yasal mevzuatlarımızı tamamladık. Bu iş yeri kendi bünyesinde elli kişiden daha fazla işçi çalıştırdığı için bu yasal uygulamanın içine giriyor. Koruyucu ve önleyici tedbirleri oluşturmak, oluşturamadığınız ve önleyemediğiniz zaman işçimizin işverenimizin maddi ve manevi tazminini güçlendirecek şekilde oluşturmak için denetim sistemi çok önemlidir” şeklinde konuştu.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı’ndan bir ekiple geldiklerini de ifade eden Bakan Şahin, “Çalışma Bakanımızla bu olay olduktan sonra konuştuk ve Teftiş Kurulu Başkanı da şu anda aramızda. Burada bir eksik varsa bir ihmal varsa bunu bütün heyet raporları çıkacaktır. Bir taraftan işçimizin işverenimizin iş güvenliğiyle ilgili süreçte yasal uygulama şu anda en temel uygulama alanımız ve oda başkanlarımız, organize sanayi yönetimimiz bu olaylarla alakalı olmamasıyla ilgilide sürekli bir eğitim ve sürekli bir denetim sistemini çalıştırıyor. Yani şimdi burada şu eksik olduğu için bu oldu diyeceğimiz bir olay değil. Uygulamada ve tatbikatta bunda sonra ki süreçte neler yapılması gerektiğiyle ilgili tüm birimlerimizle iş birliği halindeyiz” diye konuştu.

Bakan Şahin, olaydan dolayı üzüntülerini de dile getirerek, “Burada en temel şey; yaşam hakkı. Ben yine ve büyük bir iftiharla söylüyorum; 15 yıl işçilik yapmış bir kardeşiniz olarak buralarda çok dolaştım. İşçimizin yaşam hakkıyla ilgili her türlü tedbiri alma bunun için hem yasal düzeni hem de uygulamaları takip etme durumundayız. Bu olay tamamen yeni bir montaj yüzünden meydana gelmiştir. Hepimiz çok üzgünüz ve inşallah bu olayların bir daha olmaması için nasıl bundan önce ne yapıldıysa bundan sonrada hep beraber bunu gayreti içerisinde olacağız” dedi.

Patlama sırasında içeride Suriyeli birkaç vatandaşın da olduğunu doğrulayan Bakan Şahin, “Kampın dışında olup da gelip burada kalan Suriyeli kardeşlerimiz var. Biz bunlarla alakalı da neler yapılması gerekiyorsa ilgili bakanlıklar ve ilgili kurumlarla da çalışmamızı yapıyoruz. Sonuçta hepsi bizim kardeşimiz yapılması gereken ne varsa ne tür tedbir ne tür eksiklik varsa da bunun takibinde olacağız. Suriyelilerde ilgili olarak işverenimiz bize yanında duruyorlardı dedi. Raporlar doğrultusunda daha teknik daha detaylı açıklamaları yaparız” diye konuştu.

PATLAMADA YARALANANLARI VE ÖLENLERİN AİLELERİNİ ZİYARET ETTİ

 Aile ve Sosyal Politikalar Bakanı Fatma Şahin, Gaziantep 4. Organize Sanayi Bölgesi'nde bir fabrikada meydana gelen patlama sonucu yaralanan vatandaşları hastanede ziyaret etti. Bakan Şahin daha sonra, patlamada hayatını kaybedenlerin ailelerine taziye ziyaretinde bulundu.

Bakan Şahin, Şehitkamil Devlet Hastanesi yoğun bakım ünitesinde bulunan Faik Çetin’i ziyaret etti. Burada Faik Çetin’in ailesi ile görüşen Bakan Şahin, aileye geçmiş olsun dileklerinde bulundu. Basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyaret sırasında Bakan Şahin, hastane yetkililerinden yaralı hakkında son bilgileri aldı.

Bakan Fatma Şahin daha sonra 25 Aralık Devlet Hastanesi’nde tedavi altında bulunan Erol Keklitçi’yi ziyaret etti. Burada da yaralıya geçmiş olsun dileklerinde bulunan Bakan Şahin hastane çıkışında basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Şuanda iki yaralının olduğunu belirten Bakan Şahin, “Onlarda hastanelerimizde tedavi altında. Diğer yaralılarımız ise taburcu oldular. Bir hastamız şuan yoğun bakımda ama hızlı bir şekilde iyileşiyor. Diğer kardeşimizde si ayağında bir sorun var. Şuan için hayati bir tehlikesi bulunmuyor. Ayağı ile ilgili şuan doktorlarımız yakından ilgileniyor. İkisinin de hastaneden sağlıklı bir şekilde çıkmasından çok ümitliyiz. Sağ salim sağlıklı bir şekilde çıkması içinde gayret ediyoruz” dedi.

Bakan Fatma Şahin daha sonra Gaziantep Valisi Erdal Ata, AK Parti Gaziantep Milletvekilleri Halil Mazıcıoğlu, Mehmet Erdoğan, Nejat Koçer, Mehmet Sarı, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Asım Güzelbey, Şahinbey Kaymakamı Uğur Turan, Şehitkamil Kaymakamı Mehmet Aydın, Şehitkamil Belediye Başkanı Rıdvan Fadıloğlu ve beraberindeki heyet ile birlikte patlama sonucu hayatını kaybeden Lütfü Çalakan’ın Perilakay Mahallesi’nde ikamet eden ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Basına kapalı olarak gerçekleşen ziyaret sırasında Lütfü Çalakan’ın annesi olduğu öğrenilen bir bayan sinir krizleri geçirmesi sonucu baygınlık geçirdi. Baygınlık geçiren Lütfü Çalakan’in annesi Bakan Fatma Şahin’in nezaretinde olay yerinde hazır bulunan ambulansa götürüldü. Ambulans içerisinde ilk tedavisi yapılan bayan daha sonra Dr. Ersin Devlet Hastanesi’ne kaldırıldı. Öte yandan, Lütfü Çalakan’ın evli ve 3 çocuk babası olduğu öğrenildi. Bakan Şahin, buradaki taziye ziyaretinin ardından, yine patlamada hayatını kaybeden Kenan Kaya’nın Mimar Sinan Mahallesi’nde ikamet eden ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Burada da basına kapalı olarak gerçekleştirilen ziyaretin ardından, Bakan Fatma Şahin ve beraberindeki heyet, son olarak, hayatını kaybeden Emrah Özboya’nın Ordu Caddesinde ikamet eden ailesine taziye ziyaretinde bulundu. Bakan Şahin taziye ziyaretlerinin ardından, Polisevi’ne geçti.

Öte yandan, Bakan Fatma Şahin’in yarın patlamada hayatını kaybeden vatandaşların cenazesine katılması bekleniyor.

 


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@