Erdoğan’ın balkon konuşması

Resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan, her seçim sonrası geleneksel hale gelen AK Parti Genel Merkezi balkonunda partililere hitap ediyor. Bugüne kadar yaptığı balkon konuşmalarında yanına partilileri ve bazı

Siyaset 10.08.2014, 22:08
Erdoğan’ın balkon konuşması
Resmi olmayan sonuçlara göre cumhurbaşkanlığı seçimini kazanan Recep Tayyip Erdoğan, her seçim sonrası geleneksel hale gelen AK Parti Genel Merkezi balkonunda partililere hitap ediyor. Bugüne kadar yaptığı balkon konuşmalarında yanına partilileri ve bazı bakanlarını da alan Erdoğan, bu kez kürsüye sadece eşi Emine Erdoğan ile çıktı. 
 
 
İşte Erdoğan'ın konuşmasından önemli satır başları;
 
"AZİZ MİLLETİME ŞÜKRANLARIMI SUNUYORUM"
 
Kardeşlerim, aziz milletim, sevgili vatandaşlarım sizleri bu tarihi günde demokrasinin ve milli iradenin zafer gecesinde en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum. Cumhuriyet tarihimizde ilk kez gerçekleşen halk oyu ile cumhurbaşkanlığı seçiminin hayırlı olmasını rabbimden niyaz ediyorum. Şahsımı Türkiye Cumhuriyeti’nin 12. Cumhurbaşkanı olarak tayin eden aziz milletime şükranlarımı sunuyorum. 
 

"DEMOKRASİ KAZANDI"

Sandık başına giden her kardeşime teşekkür ediyorum. Tarihi seçimde ilk kez oy kullanan kardeşlerime, gümrük kapılarında oy kullanan kardeşlerime teşekkür ediyorum. 81 vilayetimizde bize hayır duaları eden kardeşlerime bir kez daha teşekkür ediyorum. Dost ve kardeş ülkelerden bizlere hayır dualarını gönderen tüm gönül dostlarıma teşekkür ediyoruz. Kardeşlerim bugün bu seçimi kazanan sadece Recep Tayyip Erdoğan değildir. Bugün milli irade bir kez daha kazanmıştır. Bugün demokrasi bir kez daha kazanmıştır. Şahsıma oy verenler kadar şahsıma oy vermeyenler de sevenlerimiz kadar sevmeyenlerimiz de kazanmıştır. Bugün 77 milyon 81 vilayet kazanmıştır. Yeni Türkiye, büyük Türkiye, öncü Türkiye kazanmıştır.

"YENİ BİR DÖNEME ADIM ATIYORUZ"

Bugün Bağdat’ta, Kabil, Saraybosna, Şam, Halep, hama, Humus, Gazze, Kudüs de kazanmıştır. Sevincimize ortak olan herkese, bu büyük alandaki coşkuyu şehirlerinde, ülkelerinde, gönüllerinde yaşayan herkese özellikle tek tek teşekkür ediyorum. Ramazan, sıcak, oruç demediniz meydanlarda bizimle buluştunuz. Kapı kapı dolaşıp milletin adamına oy istediniz.  1 Temmuz’da adaylığımız açıklandığında bunun Fatiha olduğunu söylemiştik. Bugün kutlu bir Fatiha’yı kutlu bir açılışı idrak ediyoruz. Bugün bir dönemin kapılarını kapatıyor yeni döneme doğru adım atıyoruz.. 

"BUGÜN TARİHİ BİR GÜN"

Artık Çankaya ile millet arasındaki engeller kalkmıştır. Çankaya halkı ile bütünleşmiştir.  Çankaya milli iradenin tam egemenliği altına girmiştir. Sahibi millet olan devletin parlayan yıldızı bizzat millet tarafından artık ehline emanet edilmiştir. Bugün tarihi bir gün. Bugün devletin milletle kucaklaştığı bir gün. Bugün zorba, kibirli, milletine tepeden bakan devlet anlayışının son kırıntıların ortadan kalktığı milleti ile var olan milleti ile güçlenen devlet anlayışının zafer kazandığı gün. Artık devletin ve milletin iki ayrı istikameti bulunmuyor. Bugünden itibaren devlet ve millet aynı istikamete bakıyor. 

"BUGÜN DÜNDEN ÇOK DAHA İYİDİR"

1960 parantezi artık kapanmıştır. Biz 13 yıl önce 14 Ağustos 2001’de Ak Parti’yi kurarken Menderes gibi ‘yeter söz milletindir’ demiştik. Bir şey daha ilave etmiştik ‘Yeter söz de milletin, karar da milletindir’ demiştik. Söz de karar da milletin uhdesine geçti. Aracılar vasıtası ile cumhurbaşkanı seçmediniz. Önemli olan burası. Millet sadece TBMM’yi, sadece hükümeti tayin eden değil cumhurbaşkanını da tayin eden gücü ele geçirmiş Türkiye'nin istikametini kendi belirlemeye başlamıştır. Bugün dünden çok daha iyidir. Emin olunuz yarından bugünden daha iyi olacaktır. Bugün Türkiye’nin gücüne güç katılmıştır. 

"SEÇİMİN MAĞLUBU YOKTUR


Her balkon konuşmamda gönül dili ile konuştum. Vicdanın kelimeleri ile selendim. Meydanlarda, mikrofonların önünde balkonda ne söylediysem söylediğimin arkasında durdum. Bu 9. Seçim konuşmamda da gönlümün, ruhumun, vicdanımın hissiyatını sizlere aktarıyorum. Tüm kalbim ve samimiyetimle söylüyorum ki bu seçimin mağlubu yoktur. Milletimiz içinde bu seçimin kaybedeni yoktur. Kaybeden vardır statüko kaybetmiştir. Elbette vesayet bugün en büyük mağlubiyetini yaşamıştır. Kirli siyaset, siyaset dışı güç odakları ibretlik ders almıştır. Muhalefet bugünden itibaren politikalarını gözden geçirerek ve yeni Türkiye ile örtüşen siyaset tarzı inşa edilecektir. Bize oy vermeyenler, bizi sevmeyenler bu seçimin mağlubu değildir. Bugün onlarda kazanmıştır. Bugün yeni toplumsal uzlaşma sürecini başlatalım diyorum. Gerilimleri, çatışma kültürünü, sanal sorunları eski Türkiye’de bırakalım istiyorum.

"KİMSENİN YAŞAM TARZINA MÜDAHALE ETMEDİK"

Türkiye’de muhalefet siyaha beyaz sanatı değildir. Beyaz siyah deme sanatı değildir. İnanıyorum ki muhalefette kendisini çek edecektir. Yanlış yaptığımız zaman üzerine gittik. Türkiye’nin, milletimizin gerçekleri ile kendimizi sorguladık ve değişim mücadelesi verdik. Bize dayatılanların, bize yasaklananların başkalarına yapılmaması için azami hassasiyet gösterdik. Kimsenin yaşam tarzına müdahale etmedik, değerlerini tahkim etmedik. İnançlara hor gözle bakmadık. Oy vermeyenleri tahkir eden siyasi anlayışımız olmadık.

"BİZE DİKTATÖR DİYENLER KENDİ MUHASEBELERİNİ YAPSINLAR"

Muhalefette olduğumuz zaman neler çektiğimizi biz biliriz. Milletimin bunu takdirine bırakıyorum. Bize diktatör diyenler lütfen kendi muhasebelerini yapsınlar, bize otoriter diyenler lütfen kendi muhasebelerini yapsınlar, bizi tek adamlar, baskıcı olmakla itham edenler lütfen kendilerini sorgulasınlar. Kendileri dışındakileri sıradan görenler, kendilerini eğitimli başkalarını cahil görenler lütfen vicdan muhasebesini yapsınlar. Hepimiz aynı toprakta yaşıyoruz, aynı bayrak altında geleceğe yürüyoruz. 

"HEPİMİZ BU ÜLKENİN EVLATLARIYIZ"

Siyasi görüşlerim, yaşam tarzlarımız farklı olabilir, etnik köken ve dillerimiz farklı olabilir ama hepimiz bu ülkenin evlatlarıyız, her birimiz bu devletin sahipleriyiz. Her birimiz kendimizi vicdan muhasebesine tutalım. Muhalefetin gerilim siyasetini bir kez daha sorgulayalım. Kardeşlerim inanın bu sorgulamayı samimiyetle yaparsak Alevi'nin de Sünni'nin de Laz, Çerkez, başörtülü, başı açığının da ne kadar ortak yanı olduğunu daha iyi göreceğiz.

"UZLAŞMA ÇATIDA DEĞİL TABANDA OLMUŞTUR"

Bayrağımız bir, İstiklal Marşımız bir, dağlarımız, nehirlerimiz, türkülerimiz, şarkılarımız, sevinçlerimiz bir. Bizim bugünümüz, yarınımız, kaderimiz bir. Bırakalım aracıları birbirimizin gözüne bakalım gözüne. Birbirimize gönlümüzü açalım, birbirimize gönül dili ile konuşalım. Güçlü Türkiye’yi hep birlikte kuralım. Uzlaşma çatıda değil uzlaşma parti üst yönetiminde değil tabanda olmuştur. Tabandaki bu uzlaşmayı beraber güçlendirelim. 

Bugün demokrasi bayramında küslükleri elimizin tersi ile itme gündür. Bugün zihnimizdeki bariyerlerden kurtulma öğretilmiş korkulardan sıyrılma günüdür. Yeni uzlaşmanın kapılarını aralama günüdür. Buradan paralel yapının tabanındaki ihlaslı, samimi, temiz kardeşlerime de sesleniyorum. Onların da kendilerini be kendilerine öğretilenleri dayatılanları sorgulamalarını istiyorum.Bizim davamız şahsi dava değil Türkiye davasıdır. Ulusal güvenliğimizi kim tehdit ederse karşısında bizi bulacaktır. Bizim davamız medeniyet davasıdır.  Bize bedduanın ve beddua edenlerin arkasından gitmek yakışmaz. Ah benim kardeşlerim Hz. Ömer’in sorgulandığı dünyada kimse sorgulanamaz değildir buna şahsım da dahil kimse kusursuz hatasız günahsız değildir. Paralel yapıya gönül vermiş kardeşlerim de bugün Türkiye’de yeni sayfa açılırken kendi gönül dünyalarında da yeni sayfa açsınlar istiyorum. Bugün Türkiye için milattır Türkiye’nin küllerinden doğuşunun günüdür. 77 milyonun cumhurbaşkanı olacağım. 

 Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (3)
EMRE NEHIR 7 yıl önce
Türk kelimesini kaldıracak anayasadan ben bunu anladım konuşmasından..
Hüseyin Karagöz 7 yıl önce
Türkiye ve Ortadoğu Türk Milleti kaybetmiştir...BOP yolunda bu coğrafyada kan akıyor...Sen de BOP eşbaşkanısın...Görmeyen gözler utansın!..Burada ne dediysen 5 vakitte her gün tersini söyledin tersini yaptın!
Mehmet Kemal Türk 7 yıl önce
İlk başta DİE manüple edildi , gerçek enflasyon değerlerini öğrenemiyoruz 10 yıldır! Sonra basın ve Tv ler manüple edildi , gerçekleri ucundan da olsa yazmak isteyen gazeteciler işten attırıldı, çoluk çocuğu aclığa mahkum edildi , Tv lere

havuz el koydu ! Azıcık tarafsız olanlara "Alo Fatih" ikazları yapıldı , toplumun haber alma hakkı engellendi.En vahimi de hukuk ve adalet sistemimiz manüple edildi , kim yolsuzluk yaptı kim hırsızlık bilemiyoruz !Devletin bağımsız

ve tarafsız olması gereken bütün kurumları ele geçirilip bağımlı ve taraflı hale getirildi. Demokrasi yolunda 100 yıldan fazladır oluşan bütün alt yapımız sıfırlandı ! Şimdi ortada demokrasi diye kalan ne var ki ? Kazanan manüplasyon ,baskı ve hukuksuzluk

Gelişmelerden Haberdar Olun

@