banner556

Erdoğan:"İkinci bir bayrak ihanettir!"

Ahilik Haftası kutlamaları, Neşet Ertaş 1. Altın Bağlama Kültür/Sanat Ödülleri töreni ve bir açılış için Kırşehir'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Millet karamının etnik bir yapıyı ihanet etmediğini belirten Erdo

Siyaset 28.09.2013, 13:47
Erdoğan:

Ahilik Haftası kutlamaları, Neşet Ertaş 1. Altın Bağlama Kültür/Sanat Ödülleri töreni ve bir açılış için Kırşehir'de bulunan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan gündeme ilişkin açıklamalar yaptı. Millet karamının etnik bir yapıyı ihanet etmediğini belirten Erdoğan "Ülkemizde ikinci bayrak dalgalandırmaya çalışanlar ihanet içindedirler" dedi.

Erdoğan'ın konuşmasından satırbaşları;

Sevgili Kırşehirli kardeşlerim sizleri en kalbi duygularla sevgiyle selamlıyor, 26. Ahilik Haftası kutlamalarının ülkemiz, milletimiz bilhassa esnafımız için hayırlı olmasını Allah'tan temenni ediyorum. Bu toprakların bir evladı olarak, ahilik teşkilatımızda ahilik geleneğimizle her zaman gurur duydum ve gurur duyacağım.

Zira dünyada böyle bir teşkilata bu kadar kökle bir etkisi olan teşkilata rastlamak zordur. Ahilik teşkilatının temelleri 13. yüz yılda atılmıştı. İşte o ruh kökü sağlam olan teşkilat bugüne kadar aynı değerini koruyor ve sadece Kırşehir'de kalmıyor tüm dünyaya yayılıyordu. Burada şurada büyük bir gurur ile ifade etmek istiyorum. Ben Ahilik geleneklerimizi hep hatırlatırım. Önemini hep anlattım, anlatacağım.

ÇOK ÖNEMLİ DERSLER VAR

Bugünün dünyasının, bugünün küresel ekonomik sisteminin ahilerimizden öğreneceği çok önemli dersler var.

Haksız rekabetin kıran kırana rekabetin, insanı sadece tüketici olarak gören anlayışın ahilik kültüründen çok şey öğrenmesi gerekiyor. Dünyanın kaynaklarını sınırsızca tüketen, zengini daha zengin fakiri daha fakir yapan sistemin çok şey öğrenmesi gerekiyor. Ne Selçuklu ne Osmanlı sömürü sistemine müsaade etmediler çünkü geleneklerinde ahilik vardı.

AHİLİKTE BULAMAZSINIZ

Rakibini komşusunu ezme onları iflas ettirme gibi bir anlayışı, 8 günlük ömre 9 günlük rızk katma anlayışını ahilikte bulamazsınız. Ahi elinin emeğine, ustalığına güvenir. Ahi malının çokluğuyla değil kazancının bereketi ile övünür.

Onun için yüzyılların içinde gelen bu geleneği bu kültürü aktarmak zorundayız. Ahilik Selçuklu 'da, Osmanlı'da olduğu gibi cumhuriyetimizde de mayasını sürdürmelidir. Bu açıdan esnafımızı çok görev düşüyor.

İKİNCİ BİR BAYRAK İHANETTİR

Millet kavramı bir etnik yapıyı ifade etmez. Ülkemizde ikinci bayrak dalgalandırmaya çalışanlar ihanet içindedirler. Bölücü terör örgütü tehditler savuruyor. Derdimiz batıda havalimanı var en doğuda da olsun istiyoruz. Ben Kürt kardeşim de uçakla gelsin gitsin. Onlar yol kesiyor biz yol açıyoruz. Aırlar boyunca varlığımızı sürdürmemizde ahilerin etkisi büyüktür. Bizim birliğimize tahammül edemeyenler var. Bizi bölerek yutmak isteyenler var. Biz öyle iri olalım ki onların midelerine oturalım. Biz sizlerle beraber geçmişi inşaa ettik.

11 yıl önce Hakkari Yüksekova'ya havaalanı yapılacak dediğimizde kim inanırdı. Bölücü örgüt hala tehditler savuruyor, bundan dolayı bitiremiyoruz. Batı'da havalimanı var mı var orada da olsun. İki gün yolculuk yapacağına iki saatte yolculuk yapsın istiyoruz. İnsanca yaşamanın gereği bu.

ONLAR YOL KESİYOR BİZ AÇIYORUZ

Onlar yol kesiyor biz yol açıyoruz. Farkımız bu. Nevşehir'in çevreyolu düzenlemesi için adım atacağız. Çok anlamlı bir törenle rahmetle anacağımız sevgili Neşet Ertaş ne güzel söylüyor: Bir yaratmış Allah tüm insanları ayrılık insanın sözünden olur. Ayrı görme şu insanoılunu her niyet kişinin sözünden olur.

MİDELERİNE OTURALIM

Bizi bölmek isteyenler var. Biz öyle iri olalım ki onların midelerine oturalım. Biz sizlerle geçmişi inşa ettik geleceği de inşa edeceğiz.

PAZARTESİ YİNE ÇELME TAKACAKLAR

Kendi savaş gemisini üreten 10 ülke var. Türkiye on ülkeden birisi. İnşallah bu başarılara yenilerini ekleyeceğiz. Barışı muhafaza için her an hazır olacağız.11 yıl boyunca hangi reformu yaptıysak karşı çıkanlar oldu, pazartesi yine karşı çıkacaklar. Sevgili kardeşlerim pazartesi günün Ankara'da Bakanlar Kurulu toplantımızın hemen öncesinde saat 11.00'de Türkiye için tarihi bir anı hep birlikte yaşayacağız.Pazartesinden itibaren yeniden çelme takma isteyecekler. Birinci köprüye karşı çıktılar ikinci köprüye de karşı çıktılar. Şimdi üçüncü köprüye karşı çıkıyorlar. Ama biz onları dinlersek gelecek nesiller bize ah eder.Onlar yanılacak, Türkiye kazanacak.Yeni paketle Türkiye sınıf atlayacak.Kapsamlı paketle Türkiye'nin ağırlıklarından kurtulmasını sağlayacağız.

Yorumlar (2)
tuncay 7 yıl önce
yalanlar yalanlar yalanlar... diye bir şarkı var başbakanın her konuşmasını dinlediğimde okuduğumda hep aklıma geliyor. ustalık mertebesini bu hususta çoktan aşmış. böyle bir saçmalık olabilir mi yahu bunlar ülkenin gelişmesini istemiyor. sanki bunlar dedikleri ve onlara oy verenler patagonya da yaşıyor. bir tek recep tayyip Erdoğan gelişmemizi istiyor sevsinler seni
EMRE NEHIR 7 yıl önce
İnsanları nasılda kandırıyorsunuz bu insanlarda saf biraz gerçekleri görsün insanlarda şu Başbakana oy vermesinler..Pkknın her dediğini yap Kürtlerin her dediğini yap gelmiş birde Tek bayrak de Hadi Oradan..

Gelişmelerden Haberdar Olun

@