kebir reklamı

Erdoğan: O dağa bir cami yakışır

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika kıtasını Kristof Kolomb'un değil, Müslümanların keşfettiğini söyledi."Amerika'yı Kolomb değil 1178'de Müslümanlar keşfetti" diyen Erdoğan, "Kristof Kolomb anılarında, Amerika kıtasında dağın tepesinde gördüğü bi

Erdoğan: O dağa bir cami yakışır

banner197

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Amerika kıtasını Kristof Kolomb'un değil, Müslümanların keşfettiğini söyledi.

"Amerika'yı Kolomb değil 1178'de Müslümanlar keşfetti" diyen Erdoğan, "Kristof Kolomb anılarında, Amerika kıtasında dağın tepesinde gördüğü bir camiden bahseder. Kristof Kolomb'un bahsettiği Küba'daki o dağın tepesine bir cami yakışır" ifadelerini kullandı.

Önümüzdeki günlerde Küba'ya bir ziyaret gerçekleştirmeyi düşünüyorum.İslam Allahın insanlara verdiği en büyük hediyedir. Bize düşen son nefesimize kadar insanları hakka davet etmektir.

"KÜBA'NIN DAĞINA CAMİ YAKIŞIR"

Latin Amerika'nın İslamla tanışması 12. yüzyıla kadar sürdü. Kristof Kolomb'un anılarında Küba'nın bir dağında cami olduğu söylenir. Ben bugün Kübalı kardeşimle de konuşurum o dağın tepesine bugünde bir cami yakışır.

"İSLAM, KÖLELEŞTİRMENİN ARACI OLMADI"

İslam Dini sömürgenin, köleleştirmenin aracı olmadı. Diğer tüm inançları da teminat altında tutmuştur Müslümanlar. Kılıç zoruyla, silah zoruyla Müslümanlaştırmak yoktur. İslam en çok da mazlumların, yolda kalmışların dinidir. İslam hiçbir zaman sömürmenin aracı olmamış. Latin Amerika ülkelerindeki kardeşlerin yaşadıkları dertleri biliyoruz. Azınlık olmalarına rağmen, inanıyorsanız o halde üstünsünüz. Yüzyıllar boyunca nasıl ayakta kaldıklarını da biliyoruz. Yardımlaşarak, paylaşarak kardeşlik hukuku içinde her yerde varlığımızı sürdürmeye İslam'ı yaşamaya ve yaşatmaya devam edeceğiz. Ben tarihini bize yüklediği mirasın ve omzumuzda taşıdığımız sorumluluğun farkındayız.

Osmanlı yüzyıllar önce 1. Dünya Savaşı'nda çok sayıda ülkeye karşı kahramanca mücadele etti. Yeni Türkiye Cumhuriyet'ini kurduk, tehditlere karşı boyun eğmedik. Hamdolsun şu an Türkiye içerideki ve dışarıdaki tehlikeleri bertaraf etti. Dünyanın her karışında savunduğumuz barışla birlikte bu yeryüzünde biz de varız diyoruz. Türkiye'nin hiçbir ülkenin sınırları ve içerisinde gözü yoktur, emeli yoktur

"BARIŞIN EGEMEN OLMASINI İSTİYORUZ"

Sadece barışın egemen olmasını istiyoruz. TİKA gibi, Kızılay gibi, AFAD gibi, TRT, Anadolu Ajansı gibi kuruluşlarımızla mazlumlara, kardeşlerimize ulaşmanın mücadelesini veriyoruz. Bu mücadele Diyanet İşleri Başkanlığımız çok ayrı bir yerde duruyor. İslam dininin en iyi şekilde anlaşılması için, ülkemizi en iyi şekilde tanıtmak için çok faydalı çalışmalar yapıyor Diyanet İşleri Başkanlığımız… Bizler bu çalışmaları en güçlü şekilde destekleyeceğiz. Latin Amerika ülkelerinin tüm taleplerini karşılamak için var gücümüzle çalışacağız. İslam'ı en iyi şekilde anlatmak için sizlerin hizmetkarı olacaklardır.

"DİYANET, NİFAK TOHUMLARINI YOK EDECEK"

Diyanet İşleri Başkanlığımız nifak tohumlarını yok edecek, İslam'ı en iyi şekilde anlatacak birikimli bir yapıdır. Tüm liderlerin, tüm Müslüman toplulukların Diyanet İşlerimizle irtibat halinde olmaları en büyük dileğimizdir, arzumuzdur. İstanbul'da bulunduğunuz süre içerisinde Müslüman kardeşlerimizin acısını daha yakından hissettiğinize inanıyorum. Müslüman gönüller arasında fiziki uzaklıklar yoktur.

"ÖZELEŞTİRİ YAPMAK ZORUNDAYIZ"

Ortadoğu'da Müslüman kardeşlerimiz çok ağır bedeller ödüyorlar. Karşımızda duran acı manzaranın çok sebebi var. Özeleştiri yapmak zorundayız. Mevcut manzarada gayrimüslümlerin payı olduğu muhakkaktır ama tek sebep gayrimüslimler değildir. Müslümanların ezilmişliğini, yoksulluğunu İslam'ın kendisine bağlayanlar çok büyük saygısızlık içerisindedirler. Acaba şu anda İslam dünyasında Müslüman zenginler zekatlarını tam hakkıyla veriyorlar mı? Petrolün hakkı tam hakkıyla veriliyor mu? Bunu masaya yatırdığımızda kimse buna "Evet veriliyor" diyemez. Sadece bu veriliyor olsa Müslümanlığın yoksulluğunu konuşuyor gibi bir durum olmazdı

"CİDDİ PARALAR GİDİYOR"

Silahlara gidiyor mu denildiğinde silahlara gidiyor. Oralara ciddi paralar gidiyor
Kardeşinin kanını kendisine helal görüyor. Müslüman'a Müslüman kardeşinin canı, kanı, malı ve ırzı haramdır hükmünü nereye koyacağız.

"HER TÜRLÜ OYUN DEVREYE SOKULUYOR"

Müslümanlar önce kendi özeleştirilerini yapacaklar, önce kendilerini düzeltecekler. Bizim Allah'tan başka kimseye kul olma görevimiz yoktur. Afrika'nın elmasları, Latin Amerika'nın altınları nasıl sömürüldüyse Ortadoğu'nun petrolleri de aynı kirli senaryoyla sömürülüyor.

Bu kirli senaryoda Müslümanların kanı var. Müslümanların zayıflaması, birbiriyle çatışması için her türlü oyun devreye sokuluyor. Bunlar komplo teorisi değil, bunlar ortada olan yaşadığımız vakalardır. Nerede barış elçileri? Nerede BM? Hangisi dur dedi?

"VELEV Kİ KARAR ÇIKTI, UYGULANMAZ"

Ben hep söylüyorum, yine söyleyeceğim. Bu BM'nin reforme edilmesi gerekir diyorum, dünya barışına hizmet etmiyor diyorum. 197 üyesi var, 5 tane daimi üyesi var. Bir tane Müslüman ülke yok. Bunlardan bir tanesi hayır derse oradan siz karar çıkaramazsınız
Velev ki karar çıktı, uygulanmaz! İsrail' le ilgili karar uygulandı mı? Bizim ülkelerimizse böyle bir şey yapılsa dünya ne yapar. Kiliselere karşı böyle bir şey yapılsa dünya ne yapar? Bizim dinimizde böyle bir saldırıya yer yoktur

"DÜNYA KATLİAMI SEYRETTİ"

Demokrasiye inandığını söyleyenler, darbeci zatı eleştirdiler mi? Çünkü kendileri nasıl inanıyorsa öyle bir demokrasiyi kabul ediyorlar. İnsanlar toplu katledilirken dünya seyretti. Bir hafta için 5 bin insanın katledilğini bir ülke yoktur. Ama maalesef Mısır bunu yaşamıştır

Biz de de işte kendilerine göre hedefler koyuyorlar. Havadan bombalanmayla netice elde edilmez. Görünen köy kılavuz istemez. Demokrasi milli irade midir?

"ESED GİDİNCE HALKIN İRADESİ GELECEK"

Suriye'de Esed gidinde kim gelecek diyorlar. Zalim Esed, terörist Esed gidince onun yerine halkın iradesi gelecektir. Ama o gidecektir. Zaman zaman da bana akıl veriyorlar. Böyle eleştirmeseniz diyorlar. Sonuna kadar söyleyeceğiz. Söyleyeceğiz ki damardan bu işe girilsin

"KOBANİ İÇİN DÜNYAYI AYAĞA KALDIRANLAR..."

Sınırımızda Kobani diye bir vilayet var. Konuştum, dedim ki bu silahlar teröristlerin eline geçer. Ülkemize 200 bin misafir geldi. Sayın başkan olmaz dedim. Niçin sizin için bu kadar stratejik dedim. Benim için stratejik olması lazım, sizin için niye stratejik? Fransa başkanına sordum. Halep mi Kobani' mi? Dedi ki tabii ki Halep! Halep tam manasıyla bir özelliği var. Neden Halep'i değil de Kobani'yi konuşuyoruz. Hesaplar başka... Sinsice planlar yapılıyor. Kobani için dünyayı ayağa kaldıranlar, Halep için kılını kıpırdatmıyor

"ONLAR İLKESİZ, VİCDANSIZ OLABİLİR"

Petrolü olmayan ülkeleri kaale almayabiliyorlar. Böyle ilginç şeyler var. Onlar ilkesiz, hukuksuz, vicdansız olabilir. Biz özümüze kulak vereceğiz. Özeleştirimizi yapacağız
Barışı savunacağız. Onların bir tuzağı varsa Allah'ın da bir tuzağı vardır. Bizim iyi bir niyetimiz varsa Allah bize bütün kapıları açacaktır. Umudumuz kaybetmeden, bizi başkalarının biçtiği rolleri kabullenmeden yürümeye devam edeceğiz. Bu zirvenin yeni başlangıçlara vesile olmasını Allah'tan niyaz ediyorum. Ülkelerinize selamımızı göndermenizi rica ediyorum. Allah kardeşliğimizi daim etsin.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
Kasım Cismani - 3 yıl önce
Cami dediğin binadır, fazlası değil. Türkiye'de adım başı cami var ama Müslüman bulmakta zorlanır insan. Küba'ya örnek gösterebileceğimiz, işte bu adam gibi olun diyebileceğimiz bir tek Müslüman yaşıyor mu memlekette?... Önce örnek olun da sonra cami işlerine girersiniz sayın başkan.
Avatar
adil türk - 3 yıl önce
Sonra eleştir.

Sende şike konusunda duruşun bir haksızlık değilmi.?

Güçlünün yanındasın oy uğruna.
Avatar
Serkan Fransa - 3 yıl önce
Bir deyil enaz iki tane olmalı birinin imamı Aziz diyerininki Tüpkafa olmalı.Hatta bunun için meclis acil toplanıp kanun çıkarmalı.Bu benim insanımın oyunu almak için bakalım daha neler çıkaracaksınz.
Avatar
Mehmet Kemal Türk - 3 yıl önce
O dağa 1000 odalı saray yakışır aslında ! Cami yapılınca günahlar arınmıyor ki !