Erdoğan Meclis'te muhalefeti suçladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2014 bütçesine ilişkin Meclis Genel Kurulu'nda konuştu. Erdoğan, terör konusunda muhalefeti suçladı üstü kapalı BDP'yi terör konusunda işbirlikle suçladı. Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar: "Türkiye ekonomisi beklenenin

Erdoğan Meclis'te muhalefeti suçladı

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, 2014 bütçesine ilişkin Meclis Genel Kurulu'nda konuştu. Erdoğan, terör konusunda muhalefeti suçladı üstü kapalı BDP'yi terör konusunda işbirlikle suçladı.
 
Erdoğan'ın konuşmasından öne çıkanlar:
 
"Türkiye ekonomisi beklenenin üzerinde büyüdü. Dünyada durgunluk devam ederken, Türkiye ekonomisinin büyümesi hiç kuşkusuz milletimiz adına sevindirici bir gelişme.
 
AK Parti hükümetleri olarak 11 bütçe hazırladık, bugün 12. bütçenin görüşmelerini yapıyoruz. İlk kez AK Parti 11 yıl hükümet kurma görevini üstlendi. 11 kez bütçe hazırladı. Bu büyük bir onurdur.
 
Ancak büyük bir sorumluluk anlamına gelir bu. Milletimizin güvenini boşa çıkarmadık. Her seferinde milletimizden tam not aldık. Türkiye AK Parti hükümetleriyle güven ortamına kavuştu.
 
Türkiye 11 yılda 2001 ekonomik krizine göre değil, önceki tüm hükümetlere nazaran büyük bir başarı göstermiştir. Yapılanlara kat ve kat fazlasını eklemiştir.
 
Menderes'in başbakanlığı döneminde Türkiye ekonomisi istikrarla büyümüş ve ülke güç kazanmıştır. Tek parti dönemleri ve koalisyan dönemlerinde Türkiye ekonomisi kan kaybetmiştir. Türkiye ağır bedeller ödemiştir.
 
Tecrübeler gösteriyor ki Türkiye sağlam bir zemine sahip oldukça kalkınmaya devam edecektir. Milli iradeyi korumak sadece iktidar partisinin değil, tüm milletvekillerinin görevidir.
 
Türkiye'nin her meselesinde hem muhatap hem çözüm aracı Meclis'tir. Bu salondakilerin ve Allah'ın dışında hiç bir güç bu millete istikamet veremez.
 
Geçmişte kimi vekiller milli iradeye yapılan saldırıları alkışlamıştır. Milli iradeye yönelik tehdit sadece düşmanlardan gelmez. Terör milli iradeye yönelik tehdittir. Sermaye ve medya kendisini Meclis gücünün üzerinde görüyorsa, milli iradeye tehdittir.
 
Bir parti şiddet içerikli sokak hareketlerini destekliyorsa bu milli iradeye tehdittir.
 
Bu tehdite karşı durması gereken sadece iktidar partisi değil, tüm milletvekillerinin görevidir. Bir siyasi parti terörü kınamıyorsa milli iradeyi inkar ediyor demektir.
 
Kimi sermaye çevreleri çirkin ittifaklar içinde Meclis'i hedef alıyorsa ve buna ortak tepki gösterilmiyorsa milli irade yara alıyor demektir.  
 
Sandık hiçbir hatayı hesapsız bırakmamıştır. Her meselede hakem millet oldu, biz millete güvendik. Siyaset için milletin desteği yeterlidir.
 
Türkiye'ye terör, şiddet eylemleri, sermaye, medya ve çeteler değil, millet istikamet eder. Terörün siyaset üzerine etkisi bundan yarar sağlamaya sağlayan siyasetçilerden de kaynaklanmıştır.
 
Terör saldırıları karşısında hükümet zarar gördüğünde muhalefet ellerini ovuşturmuştur. Biz 11 yıl boyunca hiçbir riskten kaçınmadık. Cesur ve kararlı bir duruş sergiledik. Birlik ve kardeşlikten hiçbir taviz vermeden barış ortamı oluşturduk.
 
1 yıldır devam eden bu huzur sürecini sabote etmek için bugünlerde girişimlerde bulunulduğunu görüyoruz. Burada TBMM'ye ve milletimize açık açık ilan ediyorum, son günlerde sahnelenen oyunlar barışı ve seçim sürecini etkilemeye yöneliktir.
 
Ancak tek yürek olduğumuz takdirde asla başarıya ulaşamayacaktır. Bölge halkını da bu oyunlara karşı uyanık olmaya davet ediyoruz.
 
1 yıldır anne babalar oğullarının şahadet haberini almadı. Bu bahar havasına kast edenler, tarih karşısında hesap veremezler. Yeter ki Türkiye kazansın biz kaybetmeye razıyız. Millet bizden bu meseleyi çözmemizi istiyor, bundan asla taviz vermeyeceğiz. Şehitlerimizin ruhunu incitecek hiçbir girişimin içinde olmayacağız.
 
Biz Afyonkarahisar'da 2001 yılında yola çıktığımızda 4 kırmızı çizgimizi açıkladık. Tek millet, tek bayrak, tek vatan, tek devlet dedik. Biz yola böyle çıktık. Millet anlayışımız Türkiye'deki tüm etnik unsurları kapsar, hepsini kucaklarız. Millet tanımı zaten budur.
 
Tek bayrak dedik. Bayrağımızın rengi, kıskanlar varsa öğrensin; şehidimizin kanıdır. Hilal bağımsızlığımızın ifadesidir. Yıldız, şehidimizin sembolüdür. Öğrenmiyorsan bil, Türk bayrağıdır.
 
Biz tek bir ırka hizmet etmiyoruz. Biz Türkiye'de insan olarak kim varsa hepsine hizmet ediyoruz. Yaradılanı yaradandan ötürü seviyoruz.
 
Tek devlet de Türkiye Cumhuriyeti devletidir. Bunun dışında hiçbir şey tanımıyoruz."

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER

banner513