banner556

Erdoğan: BM'yi reforme etmek şart

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) adalet üzerinden yeniden reforme edilmesinin şart olduğunu söyledi.Suriye’deki olaylara atıfta bulunan Erdoğan, “Suriye’de 20 aydır dünyanın gözü önünde cereyan eden insanlık dramına BM Güvenlik K

Siyaset 13.10.2012, 12:25
Erdoğan: BM'yi reforme etmek şart

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Birleşmiş Milletler’in (BM) adalet üzerinden yeniden reforme edilmesinin şart olduğunu söyledi.

Suriye’deki olaylara atıfta bulunan Erdoğan, “Suriye’de 20 aydır dünyanın gözü önünde cereyan eden insanlık dramına BM Güvenlik Konseyi müdahale etmemiştir.” dedi.
 
İstanbul Küresel Forumu İstanbul Kongre Merkezi’nde başladı. İki gün sürecek toplantı, Başbakanlık Kamu Diplomasisi Koordinatörlüğü (KDK) ile Siyaset, Ekonomi ve Toplum Araştırmaları Vakfı (SETA) işbirliğinde gerçekleştiriliyor.
 
‘Adalet’ temasıyla toplanan İstanbul Küresel Forumuna birçok ülkenin devlet ve hükümet başkanlarının yanı sıra, dünyanın önde gelen akademisyenleri, iş dünyasından yöneticiler, uzmanlar, STK liderleri, sanatçılar, yazarlar ve medya mensupları katılıyor.
 
Forumun açılış konuşmasını yapan Başbakan Erdoğan, adalet kavramı üzerinde konuştu. Mevlana’nın sözlerini hatırlatan Erdoğan, “Partimizin adında adalet ifadesi yer alıyor.
 
Dünyanın pek çok ülkesinde ismini adalet kavramından alan siyasi partiler bulunuyor. Partimizin adına adalet ismini koyarken ülkemizin genelinde 42 bin kişiyi kapsayan kamuoyu araştırması yaptık. Bunun neticesinde bu ismi koymaya karar verdik.
 
Adalet kavramının sadece bugün değil insanlığın serencamının tamamında çok önemli yeri vardır.” ifadelerini kullandı.
 
Adalet safında yer alanların daima hayırla yad edileceğini ifade eden Başbakan Erdoğan, “Zalimler zulüm uygulayanlar lanetle nefretle anılmaya devam edecek.” dedi.
 
'BM, SURİYE'DEKİ İNSANLIK DRAMINA MÜDAHALE ETMEMİŞTİR'
Birleşmiş Milletler’e yönelik eleştiri yapan Erdoğan, “BM’nin yapısının adil bir anlayış üzerine bina edildiği söylenemez. BM’nin adalet üzerine reforme edilmesi şart. Bu konuşmayı BM Kurulu’nda da yaptım onun için rahatım. 5 üye var. Onlar ne derse o oluyor.
 
Suriye’de 20 aydır dünyanın gözü önünde cereyan eden insanlık dramına BM Güvenlik Konseyi müdahale etmemiştir. Suriye’de 30 bini aşkın insan öldürüldü. Suriye’de 250 bin insan ülkesinin dışındadır. Bizim ülkemize sığınanlar var. Bu kardeşlerimiz bizim misafirimizdir.
 
Ülkesinin içinde 2,5 milyon Suriyeli evlerinden ayrı yerde kaçak yaşıyor. Esed rejimine her gün onlarca yüzlere insanı öldürme konusunda cesaret veren bir tutum var ortada. Uluslararası kuruluşların sesi ciddi anlamda çıkıyor mu? Maalesef çıkmıyor. 5 üye ne der diye bunu beklersek Suriye’nin akıbeti çok tehlikeli, bu olaylara seyirci kalanları insanlık tarihe unutulmayacak şekilde kazıyacaktır. BM Suriye’de de acizlik içindedir.
 
Suriye konusunda sergilenen acizliğin nasıl bir açıklaması olabilir. Adalet Suriye halkının da hakkıdır. Adaleti tayin yetkisi Esed’in değildir; Suriye halkınındır.
 
Suriye’de yaşananlar bu ülke halkının özgürlük refah hak mücadelesinden başka bir şey değildir. Türkiye bu sorun karşısında adalete kardeşlik hukukuna uygun bir politika izlemiştir izlemeye devam edecektir.” şeklinde konuştu.
 
Konuşmasında Hz. Muhammed’e hakaret içeren filmi de hatırlatan Erdoğan, “Dünyamızı dini inanışlar üzerinden bölmeye çalışanlar barış ve adalet anlayışına zarar veriyor. Dinimizi terörle özdeş hale getirmeye çalışanlar terörizme destek veren anlayışlardır. Her dini anlayışın mensuplarından teröristler çıkabilir.
 
Bu durum o dinin terörizmi teşvik ettiği anlamına gelmez. İslam’a ve Peygamberimize hakaret içeren bir filmden dolayı yaşananlara şahit olduk.
 
Masum insanlara yönelik şiddeti mazur göremeyiz. Düşünce özgürlüğü adı altında Müslümanların dini inançlarına hakaret edilmesini kabul edemeyiz. Nefret suçlarının işlenmesine adalet kavramını benimsemiş hiçbir devlet izin vermemeli.
 
Biz Peygamberimizin peygamberliğine iman ettiğimiz gibi Hz. İsa, Hz. Musa, Hz. Davut’un da peygamberliğine de iman ederiz. Farklı inançlarda olanlar iman etmese de biz iman ederiz. Bizim ki sipariş üzerine bir iman değildir.” şeklinde konuştu.
Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@