Ekonomik sınırlar genişletilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Yerli kaynaklarımızı, yenilenebilir kaynaklarımızı geliştireceğiz ve ithal kaynaklarımızdan bir kısmını da yerli kaynaklar haline getireceğiz. Siyasi sınırlarımız sabit kalmak kaydıyla ekonomik sınırlarımızı

Siyaset 11.09.2014, 16:31
Ekonomik sınırlar genişletilecek

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, "Yerli kaynaklarımızı, yenilenebilir kaynaklarımızı geliştireceğiz ve ithal kaynaklarımızdan bir kısmını da yerli kaynaklar haline getireceğiz. Siyasi sınırlarımız sabit kalmak kaydıyla ekonomik sınırlarımızı genişleteceğiz" dedi.

Bu yıl 5.’si gerçekleştirilen Türkiye Enerji Zirvesi, Gaziantep Şehitkamil Kültür ve Kongre Merkezi’nde yapıldı. 5. Türkiye Enerji Zirvesi’nde konuşan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, şunları söyledi:

“Yerli kaynaklarımızı, yenilenebilir kaynaklarımızı geliştireceğiz ve ithal kaynaklarımızdan bir kısmını da yerli kaynaklar haline getireceğiz. Siyasi sınırlarımız sabit kalmak kaydıyla ekonomik sınırlarımızı genişleteceğiz. Şah Deniz’den ithal ettiğimiz doğalgaz ve petrolün yüzde 10’luk kısmını daha yerli kaynaklar haline getirdik. 1 milyar 450 milyon dolara Total’in hissesini devraldık ve 2042 yılına kadar orada üretilecek yaklaşık 468 kilometrekaresindeki üretilecek gerek ham petrolün ve gerekse doğalgazın en büyük 2. ortağı olduk.

Çok ciddi bir yatırımdır. Çünkü TPAO’nun yurtdışındaki yaptığı yatırımlar kamu ve özel sektör olarak kalıcı ve doğrudan yatırım olarak en büyük kuruluş TPAO’dur şu an. 3 görüşmede 2 bankadan 1 milyar dolarlık kredi aldık. 3 yıl ödemesiz 7 yıl ödemeli ve bununla alakalı hiçbir garanti vermeden. Niçin? Çünkü sektörün ve projelerin kendisini besleyebilecek kabiliyette olduğu ve bunun mutlaka Türkiye’nin yararına olduğu kanaatlerimizi paylaştığımızda bankacılar da yine benzer şekilde yaptılar.

Yalnızca Azerbaycan’da değil, Irak’taki yapacağımız operasyonlarla beraber de yine oradaki siyasetin istikrara kavuşmasıyla beraber o projelerin bir bir hayata geçtiğini hep beraber göreceğiz. Özel hukuk hükümlerine tabii, isterse kamu isterse özel sektör hangisi olursa olsun oradaki yapılan sözleşmeler önümüzdeki yıllarda daha yerli kaynaklara yönelen bir enerji sektörünü hep beraber görmüş olacağız. Kuzey Irak’tan 16. tankeri yükledik ve 11.2 milyon varillik de sevkiyat yaptık. Akış devam ediyor ve 100 bin varillere yaklaşık her gün ham petrol oradan, Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattından Ceyhan’a sevk ediliyor.

Şu anda depolarımızda da 250-300 bin varil civarında da ham petrol var. Artık bu sevkiyatların yoluna girmiş olması yalnızca Türkiye’ye duyulan güveni değil, aynı zamanda Irak’ın normalleşmesiyle alakalı koyulan katkılar olarak da hep beraber izlenecek, gözlenecektir. Irak’ın normalleşmesi demek Türkiye’nin sevdiği, kardeş komşu ülkeye daha istikrarlı bir şekilde yardım edebilmesi, iç içe olabilmesi demek.”Trabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@