banner518

Davutoğlu: Atatürk'ün mirasına!

Başbakan Ahmet Davutoğlu Katıldığı bir tv programında gündeme ilişkin konuları değerlendi.Ahmet Davutoğlu "Atatürk'ün mirası var ise ki var en büyük mirası Türkiye Cumhuriyeti. Çankaya Köşkü'nde oturmakla Atatürk'ün mirasına sahip çıkmış olmazsınız. Çanka

Siyaset 04.09.2014, 22:40
Davutoğlu: Atatürk'ün mirasına!

Başbakan Ahmet Davutoğlu Katıldığı bir tv programında gündeme ilişkin konuları değerlendi.

Ahmet Davutoğlu "Atatürk'ün mirası var ise ki var en büyük mirası Türkiye Cumhuriyeti. Çankaya Köşkü'nde oturmakla Atatürk'ün mirasına sahip çıkmış olmazsınız. Çankaya Köşkü'nde çalışmak benim için bir onurdur" dedi.

Davutoğlu'nun yaptığı açıklamaların satırbaşları ise şöyle:

"DIŞ SİYASETTE YENİ BİR ÖZNE YARATTIK"

"AK Parti olarak İç siyasette siyasetin öznesini değiştirdik. Dış siyasette ise yeni bir özne yarattık. Başbakan olarak anıldığım andan itibaren hükümet programı çalışmalarına başladık. AK Parti'de ortak bir akıl var ve işleyen bir mekanizma var. Kongrede yaptığım konuşmanın özü hükümet programında yer aldı.

YENİ TÜRKİYE KAVRAMI VE ÇANKAYA KÖŞKÜ KONUSU

Çankaya Köşkü ile ilgili tartışmanın arkasında bir sembolizm aramamak gerekir. Atatürk'ün mirası var ise ki var en büyük mirası Türkiye Cumhuriyeti. Çankaya Köşkü'nde oturmakla Atatürk'ün mirasına sahip çıkmış olmasınız. Çankaya Köşkü'nde çalışmak benim için bir onurdur. Nerede oturursak oturalım Allah hayırlı hizmetler nasip etsin.

"HİÇ KİMSENİN KALBİ KIRIK DEĞİL"

Bir anayasa üzerinde mutabakat sağlarsak bu bir şenlik olacak, gelecek on yılları teminat altına alacak. Birinci aşamayı tamamladık. İşleyen bir Bakanlar Kurulu, grup, MYK, MKYK var, hiç kimsenin kalbi kırık değil. Önümüzdeki 8 aydaki en önemli hedeflerimden biri, AK Parti'nin kadrolarını tahkim etmek ve yeni bir heyecan oluşturmak. Yeni Türkiye yeni bir heyecanla kurulacak.

ÇÖZÜM SÜRECİ

Hükümet programında öne çıkardığımız ana maddelerden biri de çözüm süreci... 2012-2013'te çözüm süreci başladığında hepimiz çatışma ortamının durmasını hedefledik. Şehit cenazelerinin, hayatını kaybeden gençlerin hayatlarını kaybetmemelerini sağladık ve bugüne kadar sürdü. Çözüm sürecinde yarıyı geçtik artık geriye bakmıyoruz.

"AKİL ADAMLARI DAHA AKTİF KULLANACAĞIZ"

Bizim önceliğimiz Türkiye'nin her yerinde aidiyet hissinin gelişmesi ve silahların tümüyle devreden çıkması...Çözüm sürecinde başkanlığımda oluşturulan mekanizma 15 günde bir toplanacak. Çözüm süreci kamu düzeni ile sağlanır. Kamu, düzensizliğe izin vermez. Akil adamları önümüzdeki süreçte aktif bir şekilde kullanmayı düşünüyoruz. Etrafımız ateş çemberi iken biz çözüm sürecinde bu adımları atıyoruz.

IŞİD SORUNU

Gönül isterdi ki Irak ve Suriye'de muhatap alabileceğimiz yönetimler olsun. Malesef sınırlarımızın ötesinde etnik ve meshebi bir çatışma ortamı var. Biz bununla çok mücadele ettik. Özellikle 2010 sonundan itibaren Suriye'ye 'kendini reforme et' dedik. Wikileaks gibi belgelerin ortaya çıkması bazen kimin ne dediğini görmek için güzel oluyor. Türkiye, etnik ve mezhep temelli bir ülke değil. Çözüm sürecinde iç tehdit kavramı ile Kürtler tanımlanmasaydı şu an Türkiye içinde çok ciddi sorunlar olurdu. Bu sınırlar ve bu sınırlar dışındaki insanlar akraba. Akrabalık ilişkilerini düşmanlık, tehdit gibi görmeyeceğiz. Türkiye, IŞİD ve benzeri yapılar ortaya çıkmasın diye çalıştı.


Son dakika Trabzonspor haberleri ve Son dakika Trabzon Haberleri
Yorumlar (4)
EMRE NEHIR 6 yıl önce
Binlerce insanımızın katili binler insanımızı sakat bırak hain bir terör örgütü ile masadasınız ve bunun adınıda barış süreci çözüm süreci diyorsunuz.Atatürk'ün kemiklerini sızlattınız yeterince.
atl 6 yıl önce
Yazılan pek alakası yok belki ama asgari ücret 890 lira 3 tane çocuk ek başka ne anadan ne babadan bir gelir yok unuversite de okuyan çocuk aylık bin tl elektrik su 100 tl yerimizden sağa sola hareket edemiyoruz memura 40 lira zam emekli ogretmene 1800 lira para her yerde artık torpil işliyor arapları suriyelileri aldiniz ülkeye bizim parayla isliyemedigimiz topraklarimizi kiraliyolar.hepsini oy için yapmadinizmi dinlendiginizi anlayınca herkesi içeri yazarlar gazeteciler elinizde olsa size karşı gelenleri hep atacaksiniz içeri. Kendinize göre sebebleriniz var. Ingilterede 17 yaşındaki cocuklatTürkiyedeki 45 yaşındaki adam demek. din iman dediniz milletin anasi aağladı. Psikolojik bozuk insan sayısı arttı.
atl 6 yıl önce
Eğer mustafa kemal mirasi diyorsaniz.onun gibi devlet yönetin.kendi yandasiniz avrupada yaşıyor. Olan şu halka oluyor..avrupadaki hayat gibi.aksam misafir eve geldiği zaman baklava ikramı. Halkta bisküvit ikram ediyor.din imanla siyaset yapiyorsaniz peygamber Efendimiz gibi olmaya çalışın. Ama oda yok.trabzon meydan parkinda bir soda bir simit 5 lira dalga geciyosunuz milletle ama gün gelecek turkiyede önce kendi insanimiz kazanacak sonra dış işleri. Gün gelecek doğru lar kazanacak yalanlar yargilanacak sevgiler. .
atl 6 yıl önce
Yazdığım yazıyı paylasmadiniz galiba.sagolun genede ama şunu belirtmek isterim. 3 tane çocuk yapacaksin asgari ücretle buyuteceksin sonrada türkiyede niye hapisaneler dolu niye milletin psikolojisi bozukluktaki artis zaten ev kirası 600 lira asgari 890 vay Arkadaş çok üzülüyorum. Elektrik su 100 kapıcı parasi 50 dogalgaz 150 pazarda meyva 5 meydan parkinda soda tane 4 tl simit 75 kuruş trabzon içi dolmuş 1.75 bir dünya kalifiyesiz işsiz. Kendi yandaslarina bakiyorum arabalar pastalar börekler ohhh ye babm yee.yiyin yemeye devam.ama son sözüm bir gün bu ülkede adalet kazanacak millet kazanacak yüksek refah seviyesiyle birgün benim köydeki ot taşıyan teyzem en iyi şekilde yaşayacak allahin izniyle.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@