Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Meclis kürsüsünde!

TBMM Genel Kurulu, yeni yasama yılı açılışı için TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında toplandı. Çiçek, açılış konuşmasını yapmaya başladı. Meclis Başkanı Çiçek'in konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni yasama yılı açılış konuşm

Cumhurbaşkanı olarak ilk kez Meclis kürsüsünde!
TBMM Genel Kurulu, yeni yasama yılı açılışı için TBMM Başkanı Cemil Çiçek'in başkanlığında toplandı.
 
Çiçek, açılış konuşmasını yapmaya başladı.
 
Meclis Başkanı Çiçek'in konuşmasının ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan yeni yasama yılı açılış konuşmasını yaptı.
 
İşte Erdoğan'ın konuşmasından satır başları:
 
 
TBMM'ye istikamet çizmek, Türkiye Cumhuriyeti Hükümetlerini tayin etmek, tenzil etmek için, sandık dışındaki her yol, her yöntem gayri meşrudur. Türkiye'de sandığın yolu, seçmek ve seçilmek isteyen herkes için açıktır.
 
Milletimiz mümeyyizdir, milletimizin, asla ve asla vasilere, velilere ihtiyacı yoktur. 'Millet bilmez, millet anlamaz, millet karar veremez', bu tür yaklaşımıyla, kendilerine, kendilerinden menkul vasi ve veli vazifesi yükleyenlerin dönemi, geri gelmemek üzere kapanmıştır.
 
Siyaset, en az bu aziz millet kadar cesur ve yürekli olmalı, üzerindeki tüm baskıları, üzerindeki tüm vesayet mekanizmalarını mutlaka bertaraf etmelidir. Millete ve ülkeye ait her meselenin çözüm yeri TBMM'dir, çözüm aracı da siyasettir. Sorunlara, siyasetin dışında, Meclis'in dışında çözüm aramak, milli iradeye karşı apaçık bir hürmetsizliktir.
 
Demokrasinin standarları yükseldikçe, ekonomimizi de paralel olarak büyümüştür.
 
On yıllardır manasız bir şekilde sürdürülen başörtüsü yasağının kaldırılması infiale yol açmadı, normalleşme sağladı. Başörtüsünün serbest bırakılması özgürlüklerin önünü açmıştır.
 
İfade özgürlüğü geçmişle kıyas kabul edilmeyecek şekilde sağlam bir zemine kavuşmuştur.
 
Basın özgürlüğünün ve internetin kişisel hakları tehdit edecek şekilde istismar edilmesi tepkisiz kalınacak bir durum değildir.
 
Her türlü siyasi riske rağmen bugüne taşıdığımız çözüm sürecinin sabır kararlılıkla geleceğe taşınması en büyük arzumuzdur. Bu süreçten rahatsız olanlar da var. Bu süreci hazmedemeyen, kesintiye uğratmak isteyenler var.
 
Çözüm sürecini sabote etmeye yönelik tahrik girişimleri ancak bu girişimlerin sahiplerine zarar verecektir. Çözüm sürecinin karşısında durmak akıntıya karşı kürek çekmetir.
 
Akan kan bizim gençlerimizin kanıdır. Bu kanı durdurmak herkesin sorumluluğudur.
 
Yeni Türkiye çoğulcu bir Türkiye'dir. Yeni Türkiye'de makbül ve makbül olmayan vatandaş ayırımı yoktur, bütün vatandaşlar eşittir. Yeni Türkiye'ye karşı bir direniş de söz konusudur. Bu direncin başarı şansı yoktur.
 
Paralel devlet yapılanması, kamu gücünü kullanarak meşru siyaseti tahrip etmek istemektedir. Paralel yapı tipik bir bürokratik vesayet girişimidir. Paralel yapı siyaseten mahkum olmuştur.
 
Son iki seçimde ortaya çıkan neticeye rağmen, ortalığa saçılan bütün delil, belge, hukuk ve ahlak dışı teşebbüslere rağmen, paralel yapıya oksijen sağlayacak tavırların içine girilmesi, siyasetimiz adına olduğu kadar, ulusal güvenliğimiz adına da kaygı duyulacak bir durumdur. Herkes bilmelidir ki ilkesi, kuralı, sınırı, ahlakı olmayan bir yapı, hiç kimseye fayda sağlamaz.
 
Güvenlik kurumlarının yeniden yapılandırılması özel bir önlem taşımaktadır. Yeni Türkiye, devlet içinde otonom yapılara, çetelere, mafyatik örgütlenmelere asla pirim vermeyecektir. Özellikle yargı içinde, bir çetenin, bir karanlık şebekenin güç kazanmasına, önce yargıyı, ardından da tüm toplumu dizayn etmeye kalkışmasına asla göz yumulmayacaktır. Yargı mensupları yargıyı teslim alma girişimlerine dur diyecektir.
 
Bu Meclis çatısı altında bulunanlar tehdit, şantaj ve tuzaklara teslim olmayacaktır.
 
Bu meclis yeni bir anayasa yapacak güce, iradeye sahiptir. Yeni anayasa daha fazla geciktirilmemelidir.
 
Türkiye'nin komşumuz olan ya da bölgemizdeki hiçbir ülkenin iç işlerine müdahale arzusu yoktur, topraklarında da gözü yoktur. Türkiye, komşularına ve bölge ülkelerine, tek taraflı çıkar elde etme zaviyesinden de asla bakmıyor.
 
Bölgenin huzur ve güveni Türkiye’nin huzur ve güvenini ilgilendirmektir. Bölgedeki gelişmeler karşısında herkes susabilir ama Türkiye’nin böyle bir seçeneği yoktur. İnsanlık dramına herkes gözlerini kapatabilir ama Türkiye’nin böyle bir seçeneği yoktur.
 
Türkiye kriz bölgelerinden vatandaşlarını başarıyla tahliye edebilen bir ülkedir.
 
Etnik köken, inanç ve mezheplerini sorgulan değil, ihtiyaçlarını karşılayan barındıran, giydiren bir Türkiye var.
 
Hiçbir terör örgütüne sempati ve müsamaha ile bakmamız söz konusu olamaz.
 
Teröre karşı verilecek mücadelede, ülke olarak her türlü işbirliğine açığız ve hazırız. Ancak şunu da herkes bilmelidir ki Türkiye, geçici çözüm arayışlarında, kendisini kullandıracak bir ülke değildir.

HABERE YORUM KAT
Trabzon Haber ve tüm kategorilerimizde yer alan haberlere yorum yapanlar genel kuralları kabul etmiş sayılırlar. Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan yorumlar onaylanmamaktadır.
Önceki ve Sonraki Haberler