7m


7m

hyundai

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fiyatlardaki balon sönecek!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın başkanlığında yapılan Kabine toplantısı sona erdi.

Siyaset 12.04.2022, 19:33
Cumhurbaşkanı Erdoğan: Fiyatlardaki balon sönecek!

 Kabine toplantısı sona erdi. Toplantı yaklaşık 1 saat 40 dakika sürdü. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Kabine toplantısı sonrasında kameralar karşısına geçti. 

İşte Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasından satır başları:

Salgın döneminde bozulan üretim ve tedarik sistemi hala düzeltilebilmiş değil. Tam tersine Karadeniz'in kuzeyinden olan savaş bu zinciri daha da zor bir duruma düşürmüştür. Geniş bir alana yayılan bu sorunlar zengininden fakirine kadar tüm ülkeleri derinden sarsıyor.

Merkezinde olduğumuz coğrafya başta olmak üzere dünyanın dört bir yanında benzer tabloları görmek mümkündür. Kendi kısır ve küçük hesapları üzerinde kaybolup, dünyada olup bitenleri takip edemeyecek kesim varsa da biz tüm bu gelişmeleri yakından takip ediyoruz.

Türkiye'nin zorlu dönemi aşarak bir an önce hedeflerine ulaşması için ülkenin tüm güç ve imkanları ve potansiyelini harekete geçirmenin gayreti içerisindeyiz. Salgın sürecinde bunu başardık. Şimdi de Ukrayna-Rusya savaşıyla devam eden küresel krizi fırsata dönüştürecek adımları atıyoruz.

"FİYATLARDAKİ BALON SÖNECEK"
Allah'a şükür kendi insanımızı asla temel ihtiyaç ürünlerinden mahrum bırakmadık. Bizim bu süreçteki önceliğimiz vatandaşlarımızın kesintisiz, en uygun şekilde temel gıda maddelerine erişmesini sağlamaktır. Kamunun denetim ve yaptırım yetkilerini kullanarak serbest piyasa sistemi içinde tamahkarlarla mücadele ediyoruz. Belirsizliğin yol açtığı tereddütler ortadan kalktıkça ürün arzının yeniden dengeye oturacağını, fiyatlardaki balonun söneceğini ümit ediyoruz.

ULAŞTIRMA VE LOJİSTİK ANA PLANI
Ülkemizi 2023 hedefleri doğrultusunda özellikle 2053 ve 2071 vizyonları da bizden sonraki nesillere emanet edeceğimizi söylüyoruz. BM İklim Değişikliği Konferansına sunduğumuz katkı beyanımızla 2053 vizyonumuzun ilk somut hedefini ilan etmiştik. Bugün de İstanbul'un fethine atfettiğimiz vizyonumuzun 2053 Ulaştırma ve Lojistik Ana Planını sizlerle paylaşmak istiyorum.

Avrupa-Asya-Afrika bizim için büyük fırsatlar barındırıyor. 12 milyar ton olarak gerçekleşen dünya ticaret hacminin 2030'da 25 milyar, 2050'de 95 milyar tona ulaşmış olması bekleniyor. BM bu oranın 2050 yılında yüzde 70'e çıkacağına işaret ediyor.

DEMİRYOLU YATIRIMLARINA VURGU
Ulaşıma yönelik talebin 2050 yılında iki katına çıkacağı anlaşılıyor. Ülkemizin ulaştırma alanında son 20 yılda attığı adımların ne kadar önemli ve isabetli olduğu kabul edilecektir. Diğer ülkelerde ortaya çıkacak potansiyelden en yüksek payı almak için yatırımlara hız vermeye başlamıştır. ABD'nin 2 trilyon dolar, Çin 559 milyar dolarlık altyapı planladıkları biliniyor. Türkiye ise 5 ana sektörde yaptığı yatırımla mesafe kat etmiş bir ülkedir.

Yaptığımız yatırımlar sayesinde Türkiye üretimini 1 trilyon doların üzerinde arttırmayı başarmıştır. Yarısı yeni olmak üzere 18 milyona yakın insanımızın istihdamını sağlayan ekonomik sonuçlar ürettik. Milli gelirimize 520 milyar dolardan fazla katkı sunduk. Yarına hazırlanırken odak noktamıza insan, veri ve yük hareketliliğini yerleştirdik.

Bu unsurları lojistik, mobilite, dijitalleşme ekseninde ele alarak adımlarımızı atıyoruz. Akıllı otoyolların inşası bu uygulamalardan biridir. Ulaştırma ve lojistik ana planımızı veriye dayalı ortak aklı önemseyen bir anlayışla hazırladık. Öncelikle güncel sosyodemografik arazi kullanımı, ulaştırma sistemleri, altyapı ve turizm verilerine göre ihtiyaç analizi yaptık.

Emisyon salınımı azaltma hedefli çevreci ve akıllı ulaşım sistemlerin öne çıktığı senaryolar geliştirdik. Demiryolu yatırımlarımız artık ön plana çıkmıştır. Yıllarca kaderine terk edilmiş demiryollarımızı önemli ölçüde yeniden canlandırmıştık. Mevcutları yenilediğimiz demiryolu hat uzunluğumuzu 10 bin 959 km.den 13 bin 22 km.'ye çıkardık. Hedefimiz 28 bin 590 km.ye taşımaktır.

Ulaştırma ve lojistik ana planında demiryollarına özel bir önem verdik. Demiryollarının yolcu taşımacılığında yüzde 6,2'ye çıkartmakta kararlıyız. Bu da halen demiryolu yolcu sayımızın 145 milyona, 2053'de 270 milyona ulaşması demektir.

Amacımız 2053 yılında 440 milyon ton yükün demiryolu ile taşınması sağlayarak yüzde 22 seviyesine ulaşmaktır. Yurtdışında demiryolunun payını 10 kat arttırmayı planlıyoruz. Hızlı tren hatlarında il sayımızı 8'den 52'ye çıkaracağız.

Yeni yatırımlarla karayolu hizmet düzeyimizi de en üst seviyeye çekerek kesintisiz ve konforlu ulaşım tesis edeceğiz. Bölünmüş yol ağımızı 28 bin 650 km'ye, otoyol ağımızı 3 bin 633 km'ye zaten çıkarmıştık. Hedefimiz 2053'de bölünmüş yol 38 bin km'ye, otoyol ağımızı 8 bin 325 km'ye yükseltmektir.

HAVAYOLU YATIRIMLARI
Önümüzdeki yıl limanlarımızdan 255 milyon tona yakın yük taşıması öngörülüyor. Bu amaçla halen 217 olan liman tesisi sayımız 2053 yılında 255'e çıkartılacaktır. Kanal İstanbul projesi ise İstanbul boğazında yaşanan gemi trafiğinin azaltılması jeopolitik açıdan krİtik ehemmiyete sahiptir.

Hava ulaşımında Türkiye hızla büyüyen ekonomisi ve turizmini destekleyen 56 havalimanına sahiptir. Önümüzdeki yıllarda 61'e yükselecektir. Hemen bayramın ertesinde Rize-Artvin havalimanının açılışını yapıyoruz. Halen yıllık 210 milyon olan havayolu yolcusu sayısı 2053 yılında 344 milyona çıkacaktır.

Haberleşmede ileri teknoloji ile yolumuza devam ederken ülkemizin dört bir yanına fiber ağlarla öreceğiz. Hedefimiz mobil geniş bant yoğunluğunu yüzde 100'e ulaştırmaktır. Genişleyen uydu filomuz sayesinde inşallah bu alanda küresel ölçekte hizmet verebilen dünyanın lider ülkelerinden biri haline geleceğiz.

5'er yıllık planlamalarla demiryolu, karayolu, denizyolu, havayolu ve haberleşme için 198 milyar dolar yeni yatırım yapacağız. Sektörün milli gelirimize katkısı 2053'e kadar 1 trilyon doları geçerek yatırım bedelinin 5 katından fazlasını ülkemize kazandıracaktır.

Ulaştırma ve haberleşme sektörüanün 2053 yılında üretime katkısı 1.94 trilyon dolar ile yatırım bedelinin yaklaşık 10 katına çıkacaktır. Amacımız süreç sonunda ülkemizin dünyanın gelişmekte olan değil gelişmiş ülkeleri arasındaki seçkin yerini almasıdır.

İLAVE İSTİHDAM SAĞLAYANA DESTEK
İşbaşı eğitim programı kapsamında, mevcut çalışanlarının üzerine alacakları her işçinin 3 veya 6 ay boyunca tüm ücretlerini ve destek primlerini Çalışma Bakanlığımız karşılayacak.

2B arazilerinin satışıyla ilgili başvuru ve ödeme süresini 31 Aralık'a kadar uzatma kararı aldık.


Yorumlar (17)
başkan 1 ay önce
2053 hedeflerimiz :)) bu arada 2023 hedefleri bizi teğet geçti ama zenginleri tam 12 den vurdu :)) şaka gibi
Kemal 1 ay önce
Mantıksız kardeşim, başkan rumuzlu arkadaş zaten Akparti karşıtı söylemde bulunmuş. Rahat ol. Gidecekler tabii. Yönetemeyen gidecek tabii. Halk aptal değil
Vfore 1 ay önce
balonun neden şiştiğini bilmiyorlar mı? son 14 ayda elektrik, mazot ve gübre gibi temel üretim unsurları 3 kat artmışken fiyatların yükselmesini balon diye kime yutturuyorsunuz. mevcut durumu doğru analiz edemeyen çözüm getiremez.
Mantıksız 1 ay önce
2053’de ne Sen olacaksın nede Partin !! Olmayacak şeyler hakkında planlar yapmak ancak Hayalperestlere malumdur !! Türkiye hayallerle değil gerçeklerle yönetilmeye ihtiyacı var. Ancak böyle önünü görür. Sizinkisi, Çölde Kayıkla kürek çekmektir !!
Haci 1 ay önce
Haci yapamıyorsunuz.
Cekilinde bilen gelsin.
Akar 1 ay önce
Allahın yeryüzündeki gölgesi ulu halifemiz inecek diyorsa inecek !!!
agasarli 1 ay önce
hahahahahaahahahahahaaa
Davut 1 ay önce
Kardeşim helikopter pat pat :)
Tonyali 1 ay önce
Sen başla önce balon fiyatları söndürmeye mesela mazot benzinden baslayabilirsin 20 liraya benzin mi olur el insaf hep laf icraat sifir
antikus 1 ay önce
FİYATLARDAKİ BALON SÖNECEK???
hayirdir istifami edecek acaba??
sorunsuz 1 ay önce
her gün zam geliyor nasıl sönecek..
yılmaz 1 ay önce
Önce siz gideceksiniz ondan sonra balon sönecek.
Bütün Yorumları Görmek İçin Tıklayın

Gelişmelerden Haberdar Olun

@