Çiçek'ten İran'a Zor Soru

 TBMM Başkanlık Divanı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen görüşmede Çiçek, 12 Haziran'da İran'da seçimlerin olduğunu hatırlatarak, "Sağlıklı bir seçim olmasını temenni ediyorum. Komşumuzdan güzel haberler duymak istiyoruz. Komşumuzdan gelen haberler ne kadar

Çiçek'ten İran'a Zor Soru

 

TBMM Başkanlık Divanı Toplantı Salonu'nda gerçekleşen görüşmede Çiçek, 12 Haziran'da İran'da seçimlerin olduğunu hatırlatarak, "Sağlıklı bir seçim olmasını temenni ediyorum. Komşumuzdan güzel haberler duymak istiyoruz. Komşumuzdan gelen haberler ne kadar güzel olursa biz de o kadar rahat ederiz" dedi.
 
TÜRKİYE ALEYHİNE KONUŞMAK ÇOK MU PRİM YAPIYOR?
 
Siyasiler olarak Türkiye ile İran ilişkilerini derinleştirmek ve daha ileri götürmek konusunda mesuliyetlerinin olduğunu ifade eden Çiçek, özellikle siyaset adamlarının yanlış anlamalara neden olacak söz ve davranışlardan kaçınması gerektiğini söyledi. Zaman zaman İran ile Türkiye arasında görüş farklılıkları olduğunu ve bunların da tabi görülmesi gerektiğini belirten Çiçek, şunları söyledi: "Zaman zaman bizim rahatsız olduğumuz açıklamalar oldu. Benim bunları söylemem gerekir. Bunları söylemezsek bu türlü yanlış sözlere cesaret vermiş oluruz. Son zamanlarda bölgesel bazı konularda fikir farklılığı sebebiyle politikacılardan, bürokratlardan, askerlerden çok sayıda kişinin Türkiye ile ilgili beyanat yarışına girdiğini görüyorum. Acaba İran'ın iç politikasında bu çok mu prim yapıyor. Biz politikacılar bazen prim yapacak laf ederiz ama sizde çok mu prim yapıyor Türkiye aleyhine konuşmak. Doğrusu bunu bilmek isterim. Türkiye dostluk getiri katsayısı yüksek bir ülkedir. Nükleer faaliyetleriniz nedeniyle Birleşmiş Milletler'de dünyadaki her türlü olumsuz gelişmeyi göze alarak o konuda sizin lehinize oyu kullanan ülkelerden bir tanesiyiz. Bu bile tek başına bu tür beyanların yapılmaması için sebeptir. Bunu söylemesem olmazdı. Dostça ifade etmem gerekiyor. Umut ederim bunlar geride kalsın. Dostluğumuzu incitecek konuları iç politika mülahazasıyla bile olsa son bulmasını arzu ederim."
 
İRAN'IN KIBRIS KONUSUNDA TUTUM DEĞİŞİKLİĞİ
 
Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti'nin (KKTC) İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT) içinde gözlemci olarak varlığını sürdürdüğünü belirten Çiçek, İran'ın son dönemde Kıbrıs sorunu konusunda tutum değişikliğine gittiğini üzülerek seyrettiğini dile getirdi. Şubat ayında yapılan Kahire Zirvesi'nde KKTC ile etkin işbirliği yönünde karar alındığını ancak İran'ın KKTC'nin varlığını sorgulamaya başladığını ifade eden Çiçek, şunları kaydetti:
 
"Resmi kararlar bir yana KKTC, tamamına yakını Müslüman bir ülke olduğu için dayanışma içinde olmamız gereken bir ülkedir. Bakü'de yapılan toplantıda gözlemci üyeliği sorgulanır hale geliyor. İran bu konuyu gündeme getiriyor. Sorular soruluyor. Toplantıya çağrılmıyor. Bunlar arka arkaya gelince ciddi bir tavır değişikliği gibi geliyor. Yanlış değerlendirmelere meydan vermemek için, rahatsız edeci açıklamalar yapmamak adına bunların sebeplerini öğrenebilirsem ben de zihnimde bu meselede İran nerede duruyor yerli yerine oturtma imkanım olur. Bu konularda yoruma dayalı açıklama yapmak yerine birinci elden bilgi almak istedim."
 
RESMİ TUTUMUMUZ ASLA TÜRKİYE'YE KARŞI OLMAMIŞTIR
 
İran Cumhurbaşkanı Yardımcısı Dehkurdi ise İran ile Türkiye ilişkilerinin geliştirilmesinden yana olduğunu söyledi. Çiçek'in, bazı İranlı yetkililerin sözlerinden dolayı sitem ettiğini belirten Dehkurdi, şöyle devam etti: "Ülkemizin resmi tutumu bizim dini liderimiz, Cumhurbaşkanımız, Bakanlarımız ve Meclisimizin üst düzey yetkilileri tarafından açıklanıyor. Resmi tutumumuz asla asla Türkiye'ye karşı olmamıştır. Kabul edersiniz ki bizim ülkemiz de Türkiye gibi özgürdür. Orada da herkes özgürce beyanatlarda bulunabilirler. İran kamuoyu Türkiye'ye karşı sevgi beslemektedir. Sizlerden beklentimiz, bu sözlerden rencide olmayın. Belki de bunlar kardeşliğimize dayanarak samimi ortamda gündeme gelmiştir."
 
Türkiye'nin İran'ın nükleer programı ve uranyum zenginleştirme konusunda verdiği destekten dolayı teşekkür eden Dehkurdi, İran'ın dostluğunun da Türkiye için yararlı olduğunu bildirdi.
 
Kıbrıs konusu ile ilgili siyasilerin cevap vermesi gerektiğini ifade eden Dehkurdi, "Sitemlerinizi siyasilere ileteceğim" diye konuştu.

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
mss - 5 yıl önce
İran'daki Türk'lerin bağımsız olması yada Türkiye' ye katılması gerekir...