Canalioğlu'nun sağlık ataması soruları

Trabzon’un CHP Milletvekili Volkan Canalioğlu bir süre önce Sağlıkta yapılan atamalar ile ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi. Soru önergesinde bahsi konu geçen Trabzon’da bulunan devlet hastanelerin yapılan Başhekim atamaları.  TBMM’ye vermiş olduğu soru

Canalioğlu'nun sağlık ataması soruları

Trabzon’un CHP Milletvekili Volkan Canalioğlu bir süre önce Sağlıkta yapılan atamalar ile ilgili TBMM’ye soru önergesi verdi. Soru önergesinde bahsi konu geçen Trabzon’da bulunan devlet hastanelerin yapılan Başhekim atamaları. 

 
TBMM’ye vermiş olduğu soru önergesinde“Resmi Gazete Tarihi: 08.06.2004 Resmi Gazete Sayısı: 25486” ilgi tarih ve sayılı Sağlık Bakanlığı Atama ve Nakil Yönetmeliği uyarınca 1. Madde,“Bu Yönetmelik; Sağlık Bakanlığında görev yapan sağlık hizmetleri sınıfına dahil personelle ilgili tüm atama ve nakilleri, çağdaş insan kaynakları yönetimi, etkili ve verimli istihdam politikaları ile sağlık hizmetinin ülke genelinde dengeli dağılımı temel ilkeleri çerçevesinde kurallara bağlamayı amaçlamaktadır.” Bilgilerine yer verildi. 
 
Yine aynı önergede Canalioğlu, “2011/464 Karar Sayılı Sağlık Bakanlığı kararı ile Uzm.Dr. Bekir Keskinkılıç Sağlık Bakanlığında açık bulunan birinci derece kadrolu ve +3600 ek göstergeli Dış İlişkiler Dairesi Başkanlığına atamasının, 657 sayılı Kanun’un 71 ve 76. Maddeleri ile 2451 sayılı Kanun’un 2. Maddesi gereğince uygun görülerek yapıldığı Resmi Gazetede yayınlanmıştır. Emsal bir durum da Uzm.Dr. Banu Ekinci için geçerlidir” ifadeleri kullanılmış.
 
Canalioğlu soru önergesinde yer vermiş olduğu sorular
 
1 - Sağlık Bakanlığı Dış İlişkiler Dairesi Başkanı Uzm.Dr. Bekir Keskinkılıç aynı anda Trabzon ili Akçaabat İlçesi Haçkalı Baba Devlet Hastanesinde Başhekim olarak da çalışmakta mıdır?
 
2 - Sağlık Bakanlığı Daire Başkanı Uzm.Dr. Banu Ekinci aynı anda Trabzon Fatih Devlet Hastanesi Başhekimi olarak da çalışmakta mıdır?
 
3 - Bu iki doktor ve var ise diğer doktorlar için maaş prosedürü hangi Kanun çerçevesinde uygulanmaktadır ve bu iki doktora ne kadar maaş ödenmektedir ?
 
4 - Aynı anda iki kurumda birden çalışıyor görünen bu iki doktorun görev yerleri neresidir? Bu doktorlar Trabzon İlindeki bu hastanelere hiç gitmişler midir ve Başhekimi oldukları hastanelerin yerlerini biliyorlar mıdır ?
 
5 - Bu çalışma sistemi bugüne kadar çıkarılmış hangi yasayı dayanak almaktadır?
 
6 - İlgi yasalarda böyle bir dayanak yok ise bu atamaların kararını kim yada kimler vermiştir?
 
7 - Bu atamalar usule uygun değil ise Sağlık Bakanı olarak görevinize devam etmeyi düşünüyormusunuz? 
 

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.
Avatar
isa sayar - 5 yıl önce
Aman aman ne sorular sormuş eğer sağlık bakanı bu soruları ciddiye alır da cevaplarsa gözümden düşer. Bir kere üslup çok saygısız sen devletin sağlık bakanına soru soruyorsun hemşireye değil gerçi hemşireye bile böyle soru sorulmaz. Sağlık alanında yapılan hizmetler hakkında neden olumlu bir açıklamanız yok? Artık köylere helikopter gidiyor acil hastalar için. Ama sizin gibi laikçi zihniyet bunları görmez varsa yoksa çamur atmak.
Avatar
adil türk - 5 yıl önce
10 YILDA Trabzon da gerçekten çok güzel şeyler yapılıyor.Bunu yapanlar ın kendi saltanatını sürmesi gayet normal.Yanlız şu şike olaylarında güzel gelişmeler olsaydı başbakan Trabzon konusunda olumlu konuşsaydı fenerle flört etmeseydi.AKP Trabzonda eze eze yine kazanırdı.Şimdi bişey söyleyemem.
Avatar
misafir. - 5 yıl önce
trazonda bu atamalardan taşeronlar da etkilendi, kendi egoları için çocuklarıımızı işten çıkmaları için kurum içi sürgün yaptılar, sonunda istedikleri oldu
Avatar
bosver bosver - 5 yıl önce
bal tutan parmağını yalar demişsin bu mudur adalet.hastanelerde laborant olarak görev yapan kişileri sırf malum sendikalı diye hiç bir idarei tecrübesi olmamasına rağmen 400 yataklı bir hastaneye müdür yapmakmıdır adalet.yada HaçkalıBaba ve Fatih Devlet hastanelerinde şu an mevcut başhekim varken sırf astronomik ücretten faydalansınlar diye hastanenin yolunu bilmeyenleri ikinci bir başhekim olarak atamakmıdır adalet
Avatar
toprak sengun - 5 yıl önce
kendi adamlarına bir başhekımlık yetmıyor ıkıncı bır kurumda yıne bır başhekımlık verıyorlar..o şahış o kuruma hiç gitmiyor bıle..sebep? e ıkı maaş alacak beyefendı.çünkü hukumetın adamı..şu mılletın kafasına şaşıyorum yaa..bu mıllet yuzunden ulke bu hale geldi hukumetın suçu yok
Avatar
osman baş - 5 yıl önce
bu zihniyet hep aynıdır konu ne olursa olsun araştırmadan laf sölemeyın boş laf bunlar boş
Avatar
tolga ardeşenli - 5 yıl önce
Sn.Canalioğlu bu iddasını kanıtlasın,ben AKP üyeliğinden ayrılıp,her türlü siyasi çalışmalarımı sonlandıracağım.Fakat kanıtlayamazsa da aynı hareketi Sn.Canalioğlun'dan bekliyorum