banner556

>

"Belediyeleri kapatmak demokrasiye darbedir"

 Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon merkez ilçe başkanı Ahmet Kaya Son dönemde gündemde olan Büyükşehir yasası ile ilgili açıklama yaptı. Kaya, “Trabzon’umuzun Bütün Şehir olmasıyla Belde Belediyelerimiz kapatılacak. Halkın iradesiyle belde olmuş asırl

Siyaset 19.10.2012, 17:10

 

Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Trabzon merkez ilçe başkanı Ahmet Kaya Son dönemde gündemde olan Büyükşehir yasası ile ilgili açıklama yaptı. Kaya, “Trabzon’umuzun Bütün Şehir olmasıyla Belde Belediyelerimiz kapatılacak. Halkın iradesiyle belde olmuş asırlık Belde Belediyelerinin halka sorulmadan bir tasarıyla ve oldubittiyle kapatılmak istenmesi kabul edilebilir değildir. Halka rağmen siyaset olmaz! Belediyelerin kapanması durumunda beldelere hizmet gelmeyeceği yönünde ciddi endişelerimiz var. O nedenle Belde Belediyelerinin ve köy tüzel kişiliklerinin korunmasını istiyoruz. Köylerin Belediye olması için nasıl halka soruluyorsa, referandum yapılıyorsa, Belde Belediyeleri kapatılırken de halka sorulmalıdır.”dedi.

Belde belediyeleri, demokrasinin ve halkın kendi kendini yönetmesi ilkesinin beşiği olduğunu söyleyen Kaya, “Beldeler kurulurken halka sorulur da kapanırken neden sorulmaz? Buna itiraz ediyoruz. Halkın hiç göremeyeceği, yanında olamayacağı ve dertlerini anlatamayacağı bir Belediyecilik sistemi geliştiriliyor. Bizim halkımız Belediye Başkanına sokakta dokunmak ister, dertlerini, şikayetlerini ilk elden Başkana aktarmak ister, hizmetini hemen yanı başında ister! Bugün dilediğinde başkanına ulaşabilen halkın, bu yeni sisteme geçildiğinde Belediye Başkanına ulaşabilme şansı olacak mı?”şeklinde konuştu.   

BELEDİYELERİ KAPATMAK DEMOKRASİYE DARBEDİR!

Konuşmasında Kaya, “Belediyeler demokrasinin temelidir. AKP, belediyeleri kapatarak demokrasiye darbe vuruyor. Bunu kabullenemiyoruz. Bir ülkede belediyecilik ne kadar yaygın olursa, o ülkede demokrasi o kadar üst düzeyde olur. Avrupa ülkelerinde nüfusu çok az olan yerler bile belediyedir.” İfadelerine yer verdi.

YERİNDEN YÖNETİMLER YERİNE TEPEDEN YÖNETİMLER!

Kaya, “AKP hükümeti, yerinden yönetimleri yok ederek tepeden yönetimleri kuruyor. AKP’nin genel anlayışı bu! Ben yaptım oldu anlayışı! Bu anlayış halkı ve halk iradesini hiçe saymaktan başka bir şey değildir. Bu belde belediyeleri sanıldığı kadar kolay kurulmamıştır. O nedenle, yarım asırlık bu belediyelerin kapatılması da bu kadar kolay olmamalı ve duruma seyirci kalınmamalıdır. Onun için 21 Ekim 2012 - Pazar günü sandıkları koyacağız, “”Belde Belediyemiz kapatılsın mı, kapatılmasın mı ?” diye halka soracağız. Bu Referandumla aslında AKP’ye; “Her şeye siz mi kara vereceksiniz? Yeter artık söz sırası halkındır! ” diyoruz. İnanıyoruz ki halkımız Belde Belediyesine sahip çıkacaktır ve bu cevap dayatmacı AKP anlayışa verilmiş en iyi cevap olacaktır.”dedi.

Kaya konuşmasının sonunda “Akyazı, Çukurçayır ve Pelitli Beldelerimizde Pazar günü 10:00-17:00 saatleri arasında yapacağımız referandumda halkımızı, Belediyelerine sahip çıkmaya ve “Ben yaptım oldu bitti!” diyen AKP anlayışına “HAYIR” demeye çağırıyoruz. “dedi. 

Yorumlar (2)
Ali Han 8 yıl önce
bizim vatandaş ,bir partiye oy verdi mi onun her yaptığına inanır ve savunur.yalış mı yaptı diye düşünmez.ama zararını gördü mü feryat eder. ama iş işten geçmiş olur. bu belediye işi de böyle olacak galiba...
halil hacıhaliloğlu 8 yıl önce
evet büyükşehir olunca köylerde belli bir sayının altında olanlar kapatılacak.yani kütükteki köylerin çoğu tarihe gömülecek....yazık çok yazık...

Gelişmelerden Haberdar Olun

@