Başbakan Erdoğan açıklaması

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ahmet Davutoğlu arkadaşımızın aday olmasında da paralel yapıyla mücadele azmi ve kararlılığı da önemli bir etken olmuştur. İnanıyorum ki bu mücadeleyi beraber yürüteceğiz. Çok açık net meydanlarda

Siyaset 21.08.2014, 20:57
Başbakan Erdoğan açıklaması

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, "Ahmet Davutoğlu arkadaşımızın aday olmasında da paralel yapıyla mücadele azmi ve kararlılığı da önemli bir etken olmuştur. İnanıyorum ki bu mücadeleyi beraber yürüteceğiz. Çok açık net meydanlarda hep söyledim. Yani Cumhurbaşkanı olmak paralel yapıyla mücadelemi asla aksatmayacaktır" dedi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında son kez toplanan AK Parti Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı sona erdi. Başbakan Erdoğan, partililerle istişaresinin ardından genel merkezde düzenlediği basın toplantısında, genel başkan adayının Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu olduğunu açıkladı. Erdoğan burada yaptığı konuşmada, "Kongrede delegelerimizin takdiriyle genel başkan olması durumunda Türkiye Cumhuriyeti'nin 62. Hükümetinin Başbakan adayı da aynı şekilde mevcut Dışişleri Bakanımız, Konya Milletvekilimiz Ahmet Davutoğlu. Hayırlı olmasını Rabbimden niyaz ediyorum. Allah utandırmasın diyorum. Yolu, yolumuz açık olsun diyor. İnşallah ülkemize, milletimize hayırlı hizmetler yapması için Rabbime dua ediyorum" diye konuştu.

"YENİ GENEL BAŞKANIMIZDAN VE BAŞBAKANIMIZDAN BİZLERİN DE, MİLLETİMİZİN DE EN BÜYÜK BEKLENTİSİ YENİ TÜRKİYE İDEALİNİ GERÇEKLEŞTİRMEK, ÜLKEMİZİ AK PARTİ'NİN 2023 HEDEFLERİNE ULAŞTIRMAKTIR"

"Yeni genel başkanımızdan ve Başbakanımızdan bizlerin de, milletimizin de en büyük beklentisi yeni Türkiye idealini gerçekleştirmek, ülkemizi AK Parti'nin 2023 hedeflerine ulaştırmaktır" diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Açıkçası Ahmet Davutoğlu arkadaşımızın aday olmasında da paralel yapıyla mücadele azmi ve kararlılığı da önemli bir etken olmuştur. İnanıyorum ki bu mücadeleyi beraber yürüteceğiz. Çok açık net meydanlarda hep söyledim. Yani Cumhurbaşkanı olmak paralel yapıyla mücadelemi asla aksatmayacaktır. Çünkü ulusal güvenliğimizi tehdit eden bu tür unsurlara karşı başta şahsım olmak üzere gerek Başbakanımız, gerek kabinemiz, gerekse parlamentodaki tüm bu noktadaki grubumuzun bu desteği vermesi inanıyorum ki 2023 Türkiye'sinin çok daha farklı bir konumda güçlenmesine fırsat oluşturacaktır. Bununla ilgili olarak gerekli mücadeleyi Davutoğlu kardeşimin de sarsılmadan vereceğine inanıyorum. MİT TIR'larının önünün kesilmesinden, Dışişleri Bakanlığı'ndaki o kendi riyasetindeki çok gizli toplantının gizlice dinlenmesine, Suriye ve Irak'a yapılan yardımlardan bugün paralel medyada çıkan iftiralara kadar birçok konuda Ahmet Davutoğlu kardeşim de bunun acısını yaşadı, bedelini ödedi. Sayın Ahmet Davutoğlu paralel yapının niyetini de, gayesini de, hedefini de beraber yaptığımız toplantılarda gayet açık net gördü. Dolayısıyla bu mücadeleyi kararlı bir şekilde yürütmenin de üzerimizde önemli bir görev olduğuna inanıyorum. Dolayısıyla kabinenin Sayın Davutoğlu'nun idaresinde aynı kararlılıkla devam edeceğine inanıyorum. Gerek paralel yapıyla mücadelede, gerek çözüm sürecinde Cumhurbaşkanı olarak bizzat şahsım Sayın Davutoğlu'nun yanında olacağım. Bundan kimsenin şüphesi olmasın."

"BUGÜN BU TÜR TERCİHİMİZLE TÜRKİYE KADAR KOMŞULARIMIZ, DÜNYA GENELİNDEKİ TÜM MAZLUMLAR DUALARINI BİZLERE BİR KEZ DAHA GÖNDERECEKTİR"

Bütün teşkilatın ve grubun da Davutoğlu'nu en güçlü şekilde destekleyeceğine inandığını bildiren Erdoğan, "Açıkçası bugün bu tür tercihimizle Türkiye kadar komşularımız, dünya genelindeki tüm mazlumlar dualarını bizlere bir kez daha gönderecektir. Zira bu tercihimizle bölgemizde ve dünyada barış, adalet, dayanışma bunun ne denli tarafımızdan istendiğini de çok somut bir şekilde ortaya koymuş oluyoruz. Dış politikada vicdani boyutu öne çıkarmanın mücadelesini veren değerli mesai arkadaşım Davutoğlu, bu vicdani boyutu inanıyorum ki şimdi artık milli ve küresel boyutta daha güçlü bir şekilde savunacaktır. Yeni anayasa meselesi Türkiye'nin öncelikli meselesidir. Sayın Davutoğlu'nun da bu konuda yüksek bir hassasiyete sahip olduğunu biliyorum. Çok önemli, çok hassas bir sınavdan geçiyoruz. Önümüzdeki 1 hafta çok önemli. Ardından başlayacak uzun süreç aynı şekilde önemli. Hasımlarımızı sevindirmeyeceğiz, ellerini ovuşturanlara fırsat tanımayacağız. Partimiz içinde emelleri olanlara imkan vermeyeceğiz. Bir olarak, kardeş olarak kongreye gidecek ardından başlayacak süreçte de AK Parti'nin isimler üzerinden değil, dava üzerinden ilerleyen bir parti olduğunu herkese göstereceğiz. Yazanlar, çizenler muhalefetin farklı versiyonları, değişik şekilde yaklaşımlar gösterebilirler onlar görevini yapıyor. Biz de görevimizi yapacağız. Kongreyle ilgili tüm hazırlıklarımız tamam. Şu anda görev dağılımları vs. bütün bunlar tamam. Buradan tüm AK Parti Teşkilatımıza sesleniyorum; Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda inşallah 27'si haftaya Çarşamba günü orayı gümbür gümbür dolduracağız. Birliğimizi, beraberliğimizi tüm Türkiye'ye, tüm dünyaya tekrar bu kongreyle hem teyit hem tescil edeceğiz. Bunlar birer yenilenmedir ve bunlar tarihi fırsattır. Bunu bizler partimiz için ülkemiz, milletimiz için önemli bir değerler silsilesi halinde inşallah yükselteceğiz. Bu yeni sürecin tekrar hayırlı olmasını diliyorum. Ahmet Davutoğlu kardeşimize bu yeni süreçte başarılar diliyorum" şeklinde konuştuTrabzon Haber ve Trabzonspor Haber

Yorumlar (1)
MURAT TARHAN 7 yıl önce
bu cemaati fazla büyütmediniz mi sn. cumhurbaşkanım.

Gelişmelerden Haberdar Olun

@