Bakan müjdelerle döndü

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Keçiören Metrosunun 2016 yılı içerisinde hizmete alınması kararını verdiklerini açıkladı. Bakan Yıldırım, "Bugün, bu Pazar günü Ankaralılara şunun taahhüdünü veriyorum: Artık Keçiören Metrosu bund

Siyaset 06.12.2015, 16:30
Bakan müjdelerle döndü

Ulaştırma Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Binali Yıldırım, Keçiören Metrosunun 2016 yılı içerisinde hizmete alınması kararını verdiklerini açıkladı. Bakan Yıldırım, "Bugün, bu Pazar günü Ankaralılara şunun taahhüdünü veriyorum: Artık Keçiören Metrosu bundan böyle sizin gündeminizde olmasın" dedi.

12 yıldır yapımı devam eden Keçiören Metrosu inşaatında incelemelerde bulunup yetkililerden bilgi alan Yıldırım, Atatürk Kültür Merkezi Keçiören Metro İstasyonunda gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Metronun oransal olarak yüzde 99'unun tamamlandığını açıklayan Yıldırım, kalan kısmı "ufak tefek tamir ve eksik işlerin tamamlanması" olarak tanımladı. "Peki hattın açılması için başka ne lazım?" diye soran Yıldırım, "Böyle gözle görülmeyen ama metroların birbiriyle uyum içinde çalışmasını sağlayacak sinyal sistemi, elektromekanik işleri. Onların çalışmalarına da süratle başlanacak ve önümüzdeki yıl yani 1 ay sonra 2016 başlıyor. 2016 içerisinde de hattın hizmete alınması kararını verdik" dedi.

"KEÇİÖRENLİLERİN NE KADAR İHTİYACI OLDUĞUNU BİLİYORUM"

Hattın aslında daha geç bir zamanda açılacağını dile getiren Yıldırım, şöyle konuştu: "Yüklenici firmalarla bakanlığımız Alt Yatırımlar Genel Müdürlüğü ile beraber müşavir firmamızla durumu değerlendirdik. Keçiören Belediye Başkanımızın da bu hatla ilgili hassasiyetini biliyoruz. Ankaralıların, Keçiörenlilerin ne kadar ihtiyacı olduğunu biliyoruz. Özellikle geldiğimiz Fatih Köprüsünde sabah ve akşam saatlerinde yaşanan yoğun trafiğin aşılması, bir an önce metronun hizmete girmesi ve şehir içi kara yolu trafiğinin rahatlaması, Ankaralıların en büyük beklentisi. Bütün bunların farkındayız."

"ÖNÜMÜZDE ARAÇLARLA İLGİLİ BAZI DARBOĞAZLARIMIZ VAR"

İş planını gözden geçirdiklerini vurgulayan Yıldırım, "Önümüzde araçlarla ilgili bazı dar boğazlarımız var. Sinyal ve elektromekanik işlerin aslında geçmişte ihalesi vakitlice yapılmış olmasına rağmen yüklenici firmaların konuyu yargıya taşımaları nedeniyle hukuksal süreç çok uzunca devam etmiş ve iş çıkmaza girmiş. Hattın gecikmesini istemiyoruz. Bu konuda B planımızı devreye sokacağız ve bir an önce kalan işleri süratle, 7 gün 24 saat, Cumartesi-Pazar demeden gerekli fedakarlıklar, gerekli çalışmalar yapılacak ve İnşallah 2016'nın içerisinde, en geç üçüncü çeyreğinde burayı hizmete almış olacağız. Tercihimiz 2016 içerisinde olabildiğince daha erken bir tarihte işletmeye alabilmektir. Bunun için hakikaten olağanüstü bir gayretle çalışmak gerekiyor" diye konuştu.

BAKAN YILDIRIM'DAN KEÇİÖRENLİLERE TAAHHÜT

Keçiören Metrosunun bundan sonraki işlerinin, inşaat işleri gibi olmadığını anlatan Yıldırım, şunları söyledi:

"Görünen işleri yapmak kolaydır ama sinyal, mekanizasyon. Bunlara başladığınızda önünüze ne çıkacak baştan kestiremiyorsunuz. Tabii bütün bunları dikkate alarak arkadaşlarımız gerekli çalışmaları titizlikle yapacak. Biz de işin takipçisi olacağız. Herhangi aşamadıkları bir problemi çözmek için gerekli çözümleri, tedbirleri geliştireceğiz. Asla ve asla 1 saat bile bir zaman kaybına müsaade etmeyeceğiz. Ben bugün, bu Pazar günü Ankaralılara şunun taahhüdünü veriyorum: Artık Keçiören Metrosu bundan böyle sizin gündeminizde olmasın. Biz her türlü çalışmayı yapıp ve söz verdiğimiz günde burayı açacağız. Bugüne kadar verdiğimiz sözlerde nasıl gereğini yaptıysak bundan sonra da aynısını yapacağımızdan emin olabilirsiniz."

"AMACIMIZ SEYAHATİ EZİYETTEN KEYFE DÖNÜŞTÜRMEK"

Amacın, Ankaralıların hayatını kolaylaştırmak, seyahati eziyetten keyfe dönüştürmek olduğunu anlatan Yıldırım, "Bu amaçla ekibimizle beraber hummalı bir çalışma içerisine girmiş bulunuyoruz. Hayırlı, uğurlu olsun. Zaman zaman ilerlemeleri sizle birlikte takip edeceğiz. Yine Ankara hemşehrilerimize projenin gidişatı hakkında bilgi vermeye devam edeceğiz. Öyle zannediyorum ki önümüzdeki Mart ayının sonuna doğru deneme sürüşlerini başlatmış oluruz" şeklinde konuştu.

"KEÇİÖREN METROSUNU HEPSİNDEN ÖNEMLİ GÖRÜYORUM"

Bakan Yıldırım, İstanbul'un tünel projesi ile 3. Havalimanı ve 3. Köprü'ye ilişkin soruya şöyle yanıt verdi: "Arkadaşlar, çok proje var. Dolayısıyla ben bugün Keçiören Metrosunu hepsinden daha önemli görüyorum. Onlarla ilgili ayrı değerlendirmeler yapacağız. Ayaküstü o büyük projeler için burada bir şey söylemek çok fazla bir anlam ifade etmez. İsterseniz bu işi bugün Keçiören Metrosuyla tamamlayalım. Bir başka gün de zaten o projeleri geniş geniş anlatma imkanımız olur."

"YAPTIRIMLAR RUSYA'YA DAHA FAZLA ZARAR VERİR"

Yıldırım'a, Rusya'nın Türkiye'ye karşı uygulama kararı aldığı yaptırım kararları hatırlatılarak, "Ocak ayında yürürlüğe girmesi planlanan yaptırım kararlarını siz nasıl değerlendiriyorsunuz?" sorusu yöneltildi. Yıldırım da, soruya şöyle karşılık verdi: "Rusya ile aramızda bir kriz olduğu artık bir sır değil. Ama bu krizin Türkiye'den çok Rus halkına daha fazla olumsuz katkısı olur. Bunu bilmek lazım. Türkiye ve Rusya ezeli komşudur. Dolayısıyla yaşanan bu krizin tarihten gelen ilişkilerimizi kötüleştirmesi asla ve asla Türkiye'nin de Rusya'nın lehine olan bir şey değildir. Alınabilecek her türlü yaptırım, iki taraflı çalışır. Türkiye'ye de zarar vereceği gibi daha fazla zararı Rusya'ya verecektir. Onun için bugünlerde aklıselim ile hareket etmek en doğru yoldur. Eminim ki aklıselim galip gelecek ve bu yaşanan tatsız hadise de gündemden kalkacaktır."

"HÜKÜMETİMİZ GEREKLİ ÇALIŞMAYI YAPAR"

Bakan Yıldırım, bir gazetecinin Türk askerinin Musul'daki faaliyetlerine yönelik sorusunu şöyle yanıtladı:

"Konuyu dağıtmayalım. Bugün Keçiören günü. Keçiören'in sorunu Keçiören'de yaşayan yüzbinlerce hemşehrimiz için şu anda diğer sorunlardan daha önemlidir. Onun için konuyu Keçiören'de tutalım, küreselleştirmeyelim. O konularla ilgili hükümetimiz gerekli çalışmaları yapar. Bizim tek önceliğimiz var, ülkemizin toprak bütünlüğüdür. Ülkemize, sınırlarımıza yönelik düşmanca niyetler, düşmanca girişimler nereden gelirse gelsin anında karşılığını bulur. Bu konuda hiç kimseden icazet almaya ihtiyacımız yoktur. Çünkü bu bayrak bize ecdadımızdan yadigardır. Şehitlerimizin kanlarıyla oluşmuş ay yıldızlı bayrağımızı, toprak bütünlüğümüzü, tek devlet, tek millet ilkemizi yaşatmak, bunun gereğini yapmak da her Türk vatandaşının olduğu kadar bu ülkeyi yönetenlerin de birinci vazifesidir. Bu işler siyaset üstü bir iştir. Gereğini yapacağız."

Bakan Yıldırım, açıklamalarının ardından Keçiören Metrosunda incelemelerde bulundu, yetkililerden bilgi aldı.

Yorumlar (0)

Gelişmelerden Haberdar Olun

@