kebir reklamı

Arınç: Oğlumun kirasını bile ben ödüyorum!

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kızlı-erkekli tartışmasından sonra ters düştüğü Başbakan Erdoğan’la aralarındaki sorunun çözüldüğünü ve görevine devam ettiğini açıkladı. Arınç, Başbakan Erdoğan ile olan ilişkisinin ne durumda olduğu sorusuna “Talebimi k

Arınç: Oğlumun kirasını bile ben ödüyorum!

banner197

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, kızlı-erkekli tartışmasından sonra ters düştüğü Başbakan Erdoğan’la aralarındaki sorunun çözüldüğünü ve görevine devam ettiğini açıkladı. Arınç, Başbakan Erdoğan ile olan ilişkisinin ne durumda olduğu sorusuna “Talebimi karşıladı. Nasıl karşıladığı, ne yaptığımız bırakın bizde kalsın. Şu anda görevime devam ediyorum” dedi.

Başbakan Yardımcısı Bülent Arınç, Washington temaslarının ikinci gününde kentin en önemli düşünce kuruluşlarından Carnegie Endowment’ta yaptığı konuşmada, Türkiye’deki demokratikleşme çabalarından Başbakan Erdoğan ile olan ilişkisine, tutuklanan gazetecilere önemli açıklamalar yaptı. Arınç’ın Başbakan Erdoğan’ın kızlı-erkekli öğrenci evlerine düzenleme getirileceği açıklamasını yalanlamasının ardından, Başbakan sözlerinin arkasında durmuş ve Ak Parti’nin iki kurucu lideri arasında bir gerginlik yaşanmıştı. TRT’ye verdiği bir mülakatta Başbakan Erdoğan’dan bu konuda bir açıklama beklediğini belirten Arınç, Washington’da Başbakan Erdoğan’ın bu talebi karşıladığını söyledi. Ancak aralarında nasıl bir diyalog geçtiğini açıklamadı. Arınç, ayrıca konuşmasında Türk siyasetinde yenilik gerektiğini belirterek, “Her gün kaymaklı baklava yenmez. Adamı çok seversiniz ama her gün karşısınızda. Yüz eskimesi olabilir. İşte ben yüzüm daha fazla eskimesin diye 1.5 sene sonra siyaseti bırakıyorum. Herkes keşke bunu yapabilse” dedi. Arınç konuşmasında şunları söyledi:

ADAMI SEVERSİNİZ AMA HER GÜN KARŞINIZDA

11 yıldan beri iktidarda bulunan bir partinin şüphesiz yıpranması mümkündür.’ Yüz eskimesi’ derler. İngilizcesi, Amerikan dilinde nasıl bir karşılığı olur bilmiyorum. Türkçe deyimlerdir. Yani her gün kaymaklı baklava yenmez. Adamı çok seversiniz ama her gün karşısınızda. Yüz eskimesi olabilir. İşte ben yüzüm daha fazla eskimesin diye 1.5 sene sonra siyaseti bırakıyorum. Herkes keşke bunu yapabilse.

TÜRKİYE’DE ÇARPIK BİR TABLO VAR

Gazetecilik mesleğini yaparken, bir gazeteci tehdit altında kalmamalı. Ceza yememeli. Cezaevine girmemeli. Hatta sorguya bile alınmamalı. Gazetecilik mesleğini yaparken alabilidiğine özgür olmalı. Buna kesinlikle inanıyorum. Türkiye’de çarpık bir tablo var. Bununla ilgili olarak Türkiye’de birkaç basın mensubunun sorgulandığından bahsedilebilir. Ama ikinci ve daha büyük olan konu şudur: Gazeteciyim diyor, mesleğini ifa ederken, ama işlediği iddia edilen suçlar, gazetecilik mesleğiyle ilgili değil.

BİZİ GEÇ YAĞTIĞIMIZ İÇİN ELEŞTİRİN

‘Sayın Öcalan’ demek suç olmaktan çıktı. PKK’nın kendine ait bayrağını elinde taşımak, Öcalan’ın posterini taşımak suç olmaktan çıktı. Hatta, ‘Türkiye’nin sistemi böyle olmalıdır. Şunlar şunlar, eyaletler, demokratik özerklikler falan… Bunların hiçbirisi artık suç değil. Geçmişte bu suçlamalarla cezaevinde yatanların hepsi çıktı. Düşüncelerini ve fikirlerini açıklamaktan dolayı ve bunu basın yoluyla yapmaktan dolayı kim varsa, cezalarını erteledik. Artık bundan dolayı dava da açılmıyor. ‘E bunu geç yaptınız’ diyebilirsiniz. Geç yaptığımız için bizi eleştirin ama diğerlerini de görmezden gelmeyin. Gazeteciler, gazetecilik mesleğini yapmakyan dolayı artık Türkiye’de kesinlikle suçlanmıyorlar.

BASIN ÖZGÜRLÜĞÜNDE ŞARTLARDAN DOLAYI AŞAĞIDAYIZ

Gazetecilerin zannediyorum ikisi için suçlamaları ABD’li dostlarımızın havsalası almıyor. Yani bunu bir türlü kabullenemiyorlar. Burada gazeteci Nedim Şener arkadaşımıza ödül verileceğini duydum. Nedim Şener’le ilgili benim konuşmalarım hep müspet olmuştur. Kendisini yakından tanırım. İki arkadaşıyla beraber zannediyorum bir seneden fazla cezaevinde kaldılar. Henüz haklarında ceza veya karar verilmedi. Onların suçlaması da belli bir amaçla bir örgüt kurararak belli suçları işlemek olarak hazırlandı. Onlar arkadaşlarıyla beraber tahliye oldular. Soner Yalçın, Ahmet Şık ve diğerleri... Şu anda tutuklu ve hükümlü bulunanların hepsi, terör örgütü lehinde veya âdi suç işledikleri sebebiyle kendileri hakkında karar verilmiş veya tutuklanmış olanlardır. Biz basın özgürlüğü sıralamasında çok gerilerde olabiliriz. Bu bizim içinde bulunduğumuz şartlardan dolayıdır.

BİZ PROTESTO HAKKINI KARŞILIYORUZ

Barışçıl amaçlarla gösteri yapılabilir. Bizim beklediğimiz, fiili saldırı olmadıkça, insanlara ve insanların kullandıkları araçlara veya kamu mallarına zarar vermedikçe bunların hepsini anlayışla karşılamak lazım. İnsanların nasıl alkışlamaları bir haksa protesto etmeleri de bir hak. Biz bunların hepsine 40 yıllık siyasi hayatımızda hazırız. Bunların hepsini karşılıyoruz.

GEZİ’DE HERKES BİR DERS ALDI

Gezi Olayları ile ilgili herkesin bir ders aldığı veya bir mesaj aldığı gerçektir. Halen bunun zararını görenler var. Halen gözünü kaybetme tehlikesi içinde olanlar var. Çünkü kullanılan araç ve gereçler, karşılıklı olarak insan hayatına ve vücut bütünlüğüne zarar verecek düzeyde.

OĞLUM KİRASINI BEN VERİYORUM

Bilişim teknolojisinde öyle gelişmeler oldu ki… İnsanlar yurt içinden de yurt dışından da birtakım bilişim teknolojileri yoluyla yönlendirilebiliyor. İnternet âlemi, sanal âlem o kadar sınırsız ve o kadar sorumsuz bir hale geldi ki, kişilik haklarına saygı gösterilmiyor. İnsanların özel hayatlarına giriliyor. Yalanlar, hakaretler uçuşuyor. Mesela daha İlk günde, ‘Bülent Arınç’ın oğlu oraya yapılacak AVM’nin ortağı, bu yüzden hükümet bunlara tepki gösteriyor’. Benim bir tane oğlum var. Bir işyerinde ücretle çalışıyor. Üstelik iki tane de çocuğu oldu. Maaşı yetmediği için evinin kirasını da ben veriyorum.

Haberlerinizi Haber61 Whatsapp İhbar Hattına Gönderin Yayınlayalım
0532 456 71 41

İlgili Galeriler
Yorum Ekle
İsim
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.